اول خودرو » ۱۴ سدان ایتالیایی دوست داشتنی
بررسی خودرو خودروهای خارجی ویژه

۱۴ سدان ایتالیایی دوست داشتنی

آلفارومئو جولیا

ایتالیایی ها بیشتر برای ساخت خودروهای اسپرت و خودرهای کوچک شهری شناخته شده اند اما در طول زمان ثابت کرده اند که می توانند سدان های خیلی خوبی هم تولید کنند.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio

شاید آلفارومئو جولیا هم معایب خودش را داشته باشد ولی در حقیقت حس رانندگی با آن در میان سدان های حال حاضر بازار یکی از بهترین ها است.با وجود موتور تویین توربو شش سیلندر ۵۰۵ اسبی در این خودرو که برگرفته از فراری است و نیرویش به محور عقب منتقل می شود، کمتر از این هم انتظار نمی رود.

آلفارومئو جولیا

Alfa Romeo 159

هرچند شاید مدل ۱۵۹ از نظر ظاهر به عضو معاصر دیگر خانواده آلفارومئو یعنی بررا نرسد اما ۱۵۹ واقعا یک سدان خوش ظاهر ایتالیایی است.آن صورت شش چشم توجه هرکسی رابه خود جلب خواهد کرد.

آلفارومئو 159

۱۹۵۳ Lancia Appia

در آپیا ی کوچک هر صفت خوبی از لانچیا را پیدا خواهید کرد،بیش از همه موتور عالی و طراحی دوست داشتنی.آپیا از یک موتور ۴۸ اسبی چهارسیلندر ۱/۱ لیتری بهره می گرفت که البته فقط نیروی کافی برای به حرکت دراوردن این خودرو کوچک را داشت و البته درهایی که خلاف جهت یکدیگر باز می شدند.

Lancia Appia 1953

۱۹۶۲ Fiat-Abarth 1500S

اگر میخواهید یک فیات ۱۵۰۰ را به خودروای خارق العاده تبدیل کنید باید آن را به کارلو آبارث بسپارید تا چیزی جذاب و دیدنی تحویل بگیرید.آبارث موتور یک و نیم لیتری چهارسیلندرخطی فیات را برداشت و با تغییراتی که بر روی آن انجام داد، نتیجه یک ماشین مسابقه ای کوچک شد که متاسفانه امروزه  بسیار خودروهای نایابی هستند.

 Fiat-Abarth 1500S 1962

۱۹۶۳ Lancia Fulvia Berlina

برای جانشینی مدل آپیا که زودترعرضه شده بود، لانچیا مدل فولویا را عرضه کرد. یک سدان کوچک که از زمان خود جلوتر بود. لانچیا طرح فنی آپیا را به صورت انتقال نیرو به محرهای جلو تغییر داد و از یک موتور ۴ سیلندر جدید استتفاده کرد.پیش از آنکه به این کار لانچیا اعتراض کنید بهتراست بدانید که فولویا کوپه نتایج بسیار درخشانی در رالی کسب کرد.

Lancia Fulvia Berlina 1963

۱۹۵۵ Alfa Romeo Giulietta Berlina

شاید نمونه اسپایدر که در پلفترم با جولیتا برلینا مشترک بود بیشتر شناخته شده باشد ولی این سدان آلفارومئو نیز بسیار شایسته احترام است.ممکن است به نظر خیلی ها، مدل سدان ظاهر بسیار جذاب دیگر مدلهای آلفارومئو را نداشته باشد ولی موتور افسانه ای این کمپانی که در زیر کاپوت برلینا قرار داده شد، برای راندن بسیار عالی بود.این مدل در فروش نیز بسیار موفق ظاهر شد و کمک کرد آلفارومئو از دوران بسیار سخت پس از جنگ جهانی به سلامت عبور کند.

Alfa Romeo Giulietta Berlina 1955

۱۹۶۳ Maserati Quattroporte

خیلی از مردم خبر ندارند که مازراتی کواتروپورته (که در زبان ایتالیایی به معنای چهاردر است) اولین بار در اوایل دهه ۶۰ میلادی به بازارعرضه شد.کواتروپورته اولین خودرو چهار در مازراتی بود و از یک پیشرانه هشت سیلندر ۲/۴ لیتری نیرو میگیرفت که بعدا با نمونه ۷/۴ لیتری جایگزین شد.این پیشرانه از یکی از مدلهای مسابقه ای مارزراتی نشات گرفته بود برای همین است که کواتروپورته را در لیست جای دادیم.

Maserati Quattroporte 1963

۱۹۶۲ Alfa Romeo Giulia Berlina

مدل جولیا آنقدر خوب بود که آلفارومئو از نامش برای خودروی بسیار مهم محور-عقب خود برای بازگشت به بازار سدانها استفاده کرد.مدل TI super در واقع خودرویی بود که از همان آغاز خروج از کارخانه برای مسابقه آماده بود.می توانید تصور کنید جایگاه امروزی ب ام و مدل M3 را داشت البته با ظاهری زیباتر.

Alfa Romeo Giulia Berlina 1962

۱۹۶۶ Fiat 124

فیات ۱۲۴ هیجان انگیزترین ماشین این لیست نیست ولی شاید مهم ترین در میان بقیه باشد. این مدل برای فیات موفقیت بسیار بزرگی در فروش بود و هنوز هم برای رانندگی جالب است.اهمیت دیگر فیات ۱۲۴ در این است که شاسی و اساس موردنیاز برای تولید لادا ریوا را فراهم کرد که یکی از پرتیراژ ترین خودروهای تاریخ است.

Fiat 124 1966

۱۹۶۷ Iso Fidia (Rivolta S4)

زمانش است که در مورد یک خودروی نایاب صحبت کنیم که به نام Rivolta S4 هم شناخته می شود.این خودروی طراحی شده توسط استودیو جیوجیارو، موتور ۸ سیلندر سدانهای شورولت را در خود داشت و در زمان خود سریع ترین خودروی چهاردر نام گرفت.با استناد به حراج بونهامز فقط ۱۹۲ دستگاه از آن تولید شده که امروزه ارزشی بیش از یک رولزرویس دارند.

Iso Fidia (Rivolta S4) 1967

۱۹۸۵ Alfa Romeo 75

آلفارومئو ۷۵ که در بازار امریکا با نام میلانو فروخته شد، قبل از عرضه جولیا جدید آخرین سدان محورعقب آلفارومئو بود.در میان طیف تولیدات این محصول ، دو مدل بسیار خاص وجود دارند. یکی مدل توربو که در تصویر میبینید و دیگری مدل QV که از پیشرانه ۳ لیتری ۶ سیلندر آلفا بهر می برد.

Alfa Romeo 75 1985

۱۹۸۶ Lancia Thema 8.32

لانچیا تما یکی از خودروهای عجیب و غریب فهرست ما است.بنابر دلایلی نامشخص، لانچیا به این نتیجه رسید که موتور ۸ سیلندر که قبلا در فراری ۳۰۸ به کار گرفته شده بود برای استفاده در مدل سدان محور- جلوی خود ایده خوبی است که البته عملکرد این مدل نسبت به مدل فراری حتی بهتر هم بود.

Lancia Thema 8.32 1986

۲۰۰۲ Alfa Romeo 156 GTA

همیشه می توانید آلفارومئو را سرزنش کنید که با تغییر سنت همیشگی و شروع به ساخت مدل های محور-جلو، نقشه راهش را گم کرد ولی وقتی به مدل ۱۵۶ GTA  نگاه می کنید این انتقاد را دیگر نمیشود ادامه داد.پیشرانه ی شش سیلندر ۲/۳ لیتری با ۲۴۷ اسب مدل را نمیتوان مدل معاصر M3 به حساب اورد ولی در نوع خودش خودروی بسیار خاصی بود.این نشان می دهد که آلفارومئو حتی در دوران تیره روزی نیز می دانست یک آلفارومئو واقعی باید چگونه باشد.

Alfa Romeo 156 GTA 2002

۲۰۰۳ Maserati Quattroporte

مازراتی کواتروپورته که بعد از سالها احیا شده بود، با وجودی که ماشین کاملی نیست ولی با این حال در لیست مورد علاقه ما جای میگیرد.مدلهای اولیه از موتور ۸سیلندر مشترک با F430 نیرو می گرفتند اما با گیربکس نیمه اتوماتیک بسیار بدی همراه شده بودند.اما مدل فیس لیفت شده که در تصویر میبینید از شر این گیربکس خلاص شد و با جعبه دنده ای از شرکت ZF  همراه گردید. هردو مدل (قبل و بعد از فیس لیفت) زیبا و خوش صدا هستند. با وجود شهرتی که این مدل برای غیرقابل اعتماد بودن پیدا کرد ولی به معنای واقعی این مدل را می توان یک مازراتی واقعی دانست.

Maserati Quattroporte 2003

0

درباره نویسنده

عماد رحمتی‌راد

افزودن دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *