اول خودرو » بررسی محاسن و معایب سمند سورن توربو
بررسی خودرو ویژه

بررسی محاسن و معایب سمند سورن توربو

نمای خارجی سمند سورن

همان طور که می دانید سمند نخستین خودروی ملی می باشد که در سال ۱۳۸۱ شمسی عرضه شد، خودرویی که پس از آن در مدل هایی گوناگونی ارائه گردید یکی از مدل های خوبی که از سمند ارائه شد، سمند سورن می باشد، (طبق گفته ی مسئولین ایران خودرو معنای لغوی سمند اسب متمایل به زرد است و سورن هم به معنای پیش برنده می باشد.) امروز قصد داریم در خصوص محاسن و معایب سورن توربو صحبت کنیم، خودرویی که توانسته در جهت پیشرفت گام موثری را بردارد، (در ایران) چرا که هر خودرویی بایستی با موفقیت، تست های بین المللی را پشت سر بگذارد، تا بتواند در کشورهای مختلف حاضر شود. سورن توربو هم در این جهت گام های موثری را برداشته است و موفق به کسب تاییدیه ایمنی از موسسه ایدیانا اسپانیا شده است. سمند سورن توربو همان طور که از اسمش پیداست دارای موتور توربو ملی است، پروژه ساخت ورژن توربوی موتور معروف EF7 به سال ۸۷ شمسی بازمی گردد، این موتور با کمک یک شرکت آلمانی ساخته شده است، هرچند در سال ۸۷ تحریم هایی بر ایران وضع شد و تولید انبوه این موتور با مشکلاتی روبه رو شد، اما هم اکنون با رفع تحریم ها این موانع برطرف شده است، در ادامه در خصوص مشخصات فنی سمند سورن توربو بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نمای خارجی سمند سورن

ابتدا به بیان معایب سورن توربو خواهیم پرداخت..

۱-پلت‌فرم قدیمی:

یکی از مهمترین مشکلات صنعت خودروی ایران از نظر آقای نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم، قدیمی بودن پلت‌فرم های موجود در ایران می باشد، لذا این ایراد در سمند سورن توربو هم مشاهده می شود، چرا که سمند سورن توربو هم به مانند دیگر مدل های سمند، بر روی پلت‌فرم پژو ۴۰۵ ساخته شده است.

نمای خارجی سمند سورن

همان طور که می دانید پژو ۴۰۵ یکی از خودروهای پرطرفدار در کشور ما بوده است، به نحوی که هم اکنون هم با وجود قدیمی شدن تکنولوژیش، شاهد ساخت و فروش مناسبی از آن هستیم، اما به هر حال قدیمی بودن پلت‌فرم یک خودروی از معایب سورن توربو و خیلی از خودروهای داخلی محسوب می شود.

۲-کمبود قطعات:

توجه فرمایید که این ایراد در معدودی از قطعات مشاهده شده است، و این بدان معنا نیست که این قطعه به طور کامل پیدا نمی شود، بلکه بدان معناست که قطعات مورد نظر سخت پیدا می شود، در ضمن این قطعات زیاد کاربردی هم نیستند، از آن جمله می توان به درب داشبورد اشاره کرد.

۳-متریال مورد استفاده در کابین:

خوب می رسیم به ایرادی که در همه خودروهای موجود در این بازه قیمتی مشاهده می شود، (حتی خودروهای خارجی) بدین ترتیب نمی توان از این ایراد به عنوان ملاک انتخاب استفاده کرد، اما به هر حال این امر در یک خودروی ایراد محسوب می شود و ذکر آن واجب است که بگوییم کابین سورن توربو دارای متریال بد است که پس از مدتی استفاده، ظاهر بدی به خودروی می دهد، در ضمن قطعات کابین هم بعد از گذر زمان به صدا هم در می آید، در بخش محاسن در خصوص طراحی کابین صحبت خواهیم کرد.

نمای داخلی سمند سورن

در آخر (بخش معایب سمند سورن توربو) باید توجه کنید که خودروی سمند سورن توربو به مانند همه خودروهای داخلی دارای کیفیت ساخت پایین می باشد، که به علت همه گیر بودن این مسئله از ذکر دوباره آن اجتناب کردیم. (بعضی اوقات هم شاهد کیفیت ساخت قابل قبول در خودروهای داخلی هستیم، این امر کمی به شانس شما هم بستگی دارد.) (امیدواریم با نظارت بهتر شاهد رفع این ایراد در آینده باشیم.)

نمای داخلی سمند سورن

بعد از گفتن معایب سورن توربو حالا نوبت به آن رسیده که در خصوص محاسن سورن توربو صحبت کنیم…

۱-ترمز و ایمنی:

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، سمند سورن توربو یک خودروی خوب برای صادرات است چرا که برعکس خیلی از خودروهای داخلی که توانایی گذر از آزمون هایی بین المللی را ندارند سمند سورن توربو توانایی گذر از این آزمون ها را دارد و قادر به اخذ حداقلی آن ها می باشد، اما مهمترین بخشی که سمند سورن توربو در آن حسن دارد بخش ایمنی می باشد، چرا که این خودروی ملی توانسته از موسسه معتبر اسپانیایی ایدیانا تاییدیه ایمنی را اخذ کند، هرچند این خودروی در آزمون های ENCAP شرکت نکرده است و بدین ترتیب اطلاعاتی در این خصوص از سمند سورن توربو در دست نیست، در ادامه به بیان امکانات ایمنی معقول سمند سورن توربو خواهیم پرداخت:

 1. ستون فرمان تلسکوپی (حسن آن این است که در زمان تصادف از داخل جمع می گردد که همین امر باعث می شود که به راننده کمترین آسیب برسد.)
 2. دارای ۲ عدد کیسه هوای برای راننده و سرنشین بخش جلوی خودروی است.
 3. بهره بردن از سامانه ضد سرقت
 4. قفل مرکزی همراه با ریموت رادیویی
 5. هشدار دهنده ی باز بودن درب خودروی
 6. کامپیوتر مرکزی برای تعیین رمز ورود

 

 

در آخر این بخش باید گفت که سمند سورن دارای یک حسن بسیار خوب، نسبت به برخی از رقبایش می باشد که آن امر داشتن ترمز دیسکی هم در بخش جلو و هم در بخش عقب می باشد، که همین امر باعث می شود که این خودروی در بخش ترمز گوی سبقت را از خیلی از رقبایش برباید، البته عده ای از مخاطبین ما که دارای خودروی مذکور هستند از صدای بد ترمز عقب گلایه مند بودند، برای رفع این ایراد باید گفت که بایستی لنت عقب خارجی برای این خودرو تهیه کنید، تا مشکل مذکور رفع گردد. (اما به هر تدبیر این مسئله یک ایراد به حساب می آید، که به راحتی قابل رفع است.)

۲-مشخصات فنی:

همان طور که از اسم آن پیداست، سمند سورن توربو به یک توربو شارژر متصل است، پیشرانه مذکور حجم ۱٫۷ لیتری را داراست، که قادر به تولید ۱۵۵ اسب بخار قدرت می باشد، با این اوصاف قدرت این پیشرانه به مانند یک مزدا ۳ با موتور دو لیتری عمل می کند، گشتاور هم ۲۱۵ نیوتن متر است، در ادامه در خصوص سرعت و شتاب این نسخه صحبت خواهیم کرد.

۳-سرعت و شتاب معقول:

سمند سورن توربو در بخش سرعت و شتاب عملکرد مناسبی را دارد، شتاب این خودروی نسبت به سمند سورن معمولی ۱٫۰۹ ثانیه کمتر است. (شتاب صفر تا صد سمند سورن توربو ۱۰.۰۹ ثانیه) (شتاب صفر تا صد سمند سورن معمولی ۱۲٫۰۹ ثانیه است.)

در خصوص ماکزیمم سرعت سمند سورن توربو هم باید گفت که طبق آمار رسمی ۲۰۵ کیلومتر بر ساعت است، که بی شک در این بازه قیمتی بسیار قابل قبول می آید. (به جدولی که در آخر مقاله قرار دادیم توجه کنید.)

۴-طراحی بیرونی:

در سمند سورن شاهد تغییرات خوبی هستیم، چرا که این خودروی برعکس بیشتر مدل های سمند دارای ظاهر بهتر و متفاوت تری است، بی شک خودروهای ملی به شدت نسبت به محصولات جهانی عقب افتاده اند، به نحوی که اکثر این محصولات دارای بدنه ساده می باشند، این امر در سمند سورن کمتر مشاهده می شود و بی شک طراحی ظاهری سمند سورن نسبت به همتایان داخلیش به روز تر می باشد. (خودرویی چون دنا هم در زمینه طراحی عملکرد خوبی را داراست.)

۵-طراحی داخلی سمند سورن:

سمند سورن در بخش داخلی هم تغییرات مثبت بسیاری را به خود دیده است، دیگر در سمند سورن شاهد طرح چوب نیستیم، و کابین این خودروی ملی کمی مدرن تر از نمونه های دیگر داخلی می باشد.

بعد از بررسی محاسن و معایب سورن توربو در ادامه کلیاتی را در خصوص سورن توربو خواهیم داد…

قیمت:

اول از همه باید گفت که مجله تخصصی اول خودرو هر روز قیمت تمامی خودروهای بازار ایران را به روزرسانی می کند، لذا شما در هر لحظه می توانید با مراجعه به بخش قیمت این سایت قیمت روز انواع سمند سورن و دیگر محصولات ایران خودرو (و دیگر کمپانی هایی که خودروهای داخلی و خارجی را عرضه می کنند.) را مشاهده نمایید، بعد از آن هم لازم است که این نکته را بگویم که ایران خودرو در حال حاضر چند نسخه سمند سورن را با قیمت های گوناگون عرضه می کند که سمند سورن توربو از گران ترین نسخه های این خودرو محسوب می شود، در این بازه قیمتی سمند سورن رقبای درخوری را دارد، که از مهمترین آنها می توان به پژو پارس اشاره کرد، در ادامه در خصوص رقبای سمند سورن صحبت خواهیم کرد. (برای مشاهده قیمت روز محصولات ایران خودرو اینجا کلیک کنید.)

امکانات رفاهی:

سمند سورن از خودروهای خوب داخلی در بخش امکانات رفاهی به حساب می آید، در زیر امکانات رفاهی سمند سورن قابل مشاهده است.

سیستم تهویه مطبوع:

 1. کنترل اتوماتیک در کنار دریچه تهویه که برای قسمت عقب در نظر گرفته شده است.

سیستم مولتی مدیا:

 1. سیستم صوتی  کاملا جدید MP3 که طراحی یكپارچه را داراست در ضمن رمز ضد سرقت هم دارد.
 2. هندزفری موبایل- در ضمن خروجی SUB Woofer را هم داراست.
 3. بلندگوی که هم برای بخش جلو و هم برای بخش عقب در نظر گرفته شده است.
 4. تیوتر و آنتن اکتیو

سیستم صندلیهای جلو و عقب:

 1. تنظیم برقی پشتی صندلی‏ های قسمت جلو
 2. تنظیم اهرمی ارتفاع (فقط برای صندلی راننده خودروی)
 3. پشت سری صندلی های بخش جلویی خودرو امکان تنظیم ارتفاع و زاویه را داراست.
 4. پشت سری صندلی عقب یكپارچه با صندلی خودروی
 5. امکان دسترسی به صندوق عقب خودروی از داخل کابین

سیستم آیینه ها:

 1. تنظیم آینه ‏های جانبی برقی، در ضمن آینه های جانبی به گرمكن مجهز هستند.
 2. آینه‏ های جانبی راهنمادار و تاشونده  که اتوماتیک می باشد.
 3. آینه آرایش چراغ دار را داراست.

سیستم شیشه ها:

 1. بالابر به شکل برقی برای شیشه های جلو و عقب خودرو تعبیه شده است.

سیستم روشنایی جلو و عقب:

 1. چراغهای جلو قابلیت تنظیم زاویه نور را دارند.
 2. مه شکن جلو را داراست.

سنسورهای پیش فعال سیستم:

 1. سنسور دنده عقب

دیگر امکانات رفاهی:

 1. امکان باز کردن درب صندوق عقب از درون کابین و همچنین به وسیله ی سوییچ خودروی وجود دارد.
 2. این امکان وجود دارد که آینه های جانبی را از داخل کابین و یا به وسیه ی سوئیچ خودروی جمع کنید.
 3. كارت طلایی سه ستاره

نمای خارجی سمند سورن

رقبا سمند سورن توربو:

در زیر جدولی را در اختیار شما قرار داده ایم که می توانید به وسیله ی این جدول مقایسه ی کلی را بین سمند سورن توربو و رقبایش صورت دهید:

مشخصات سمند سورن توربو پژو ۲۰۶ اس دی دنا جک J5 تندر ۹۰ پلاس پژو پارس
حجم پیشرانه(سی‌سی) ۱۶۵۰ ۱۵۸۷ ۱۶۴۵ ۱۶۰۰  ۱۵۸۷
تعداد سیلندرها ۴ ۴ ۴ ۴  ۴
شتاب صفر تا صد (ثانیه) ۱۰٫۹ ۱۱٫۴ ۱۳٫۵ ۱۱٫۷  ۱۳٫۲
حداکثر توان خروجی (اسب بخار) ۱۵۰ ۱۱۰ ۱۱۵ ۱۰۵  ۱۰۸
بیشینه سرعت (کیلومتر / ساعت) ۲۰۵ ۱۹۳ ۱۹۰ ۱۷۵  ۱۹۰
حجم صندوق عقب (لیتر)  ۵۰۰ ۳۲۵ ۵۰۰ ۵۱۰  ۴۷۰
حجم باک بنزین (لیتر) ۶۶ ۵۰ ۶۰ ۵۰  ۷۰
مصرف سوخت ترکیبی (۱۰۰ کیلومتر) ۸٫۱ ۷٫۴۴ ۷٫۷ ۸٫۳  ۷٫۵
طول ( بر حسب میلی‌متر) ۴۵۳۴ ۴۱۸۸ ۴۵۵۸ ۴۲۹۰  ۴۴۹۸
عرض ( بر حسب میلی‌متر) ۱۹۴۴ ۱۶۵۵ ۱۹۴۴ ۱۷۴۰  ۱۷۰۴
ارتفاع ( بر حسب میلی‌متر) ۱۴۶۰ ۱۴۵۶ ۱۴۶۰ ۱۵۲۵  ۱۴۱۰
وزن (کیلوگرم) ۱۲۵۷ ۱۱۹۰ ۱۲۵۸ ۱۱۱۵  ۱۲۱۵
استاندارد آلایندگی یورو ۴ یورو ۲ یورو ۴ یورو ۴ یورو ۳
قیمت (به میلیون تومان) ۳۸ تا ۴۰ ۳۸ تا ۳۹ ۴۳ تا ۴۴ ۵۰ تا ۵۲  ۳۷ تا ۵۲

تفاوت سمند سورن با سمند معمولی:

در زیر تفاوت های بین سمند سورن و سمند معمولی را مشاهده می کنید:

 • سمند سورن ستون فرمان تلسکوپی دارد که در زمان وقوع تصادف از داخل جمع می گردد و به همین علت به راننده آسیب نمی رسد، موضوعی که در سمند معمولی وجود ندارد.
 • در سمند سورن موتور عایق است به همین علت صدای کمتری به کابین وارد می شود، موضوعی که در سمند معمولی وجود ندارد.
 • آپشن های ایمنی و رفاهی بهتر سمند سورن نسبت به سمند معمولی
 • طراحی ظاهری بهتر و به روزتر در سمند سورن
 • بهبود طراحی داخلی در سمند سورن، به نحوی که شاهد چیدمان بهتر در کابین نسبت به سمند معمولی هستیم، لازم به ذکر است که بیشتر ادوات کابین در سمند سورن در یک قاب عمودی قرار گرفته است.

انواع سمند سورن از ابتدا تا به امروز:

سمند MUX که این مدل با داشبورد سمند معمولی مالتی پلکس با دو کد ارائه می شود:

 1. کد نخست با رینگ آلومینیومی
 2. کد دوم هم با رینگ فولادی

سمند ELX هم با موتور موسوم به LC که دارای ۱۷۶۱ سی سی حجم است عرضه می گردد:

 1. کد نخست با رینگ آلومینیومی که تریم خاکستری دارد.
 2. کد دوم با رینگ فولادی که تریم خاکستری دارد.
 3. کد سوم رینگ آلومینیومی با تریم بژ می باشد.

سمند ELX دومی هم با موتور EF7 که یک موتور ملی است (حجم ۱۶۴۵ سی سی) ارائه می گردد:

 1. کد نخست با رینگ آلومینیومی که تریم خاکستری دارد.
 2. کد دوم با رینگ فولادی که تریم خاکستری دارد.
 3. کد سوم رینگ آلومینیومی با تریم بژ می باشد.
 4. کد چهارم هم رینگ فولادی با تریم بژ می باشد.

سمند ELX بعدی هم با موتور EF7 توربو شارژ به خریداران تحویل داده می شود، جدیدا هم سمند سورن توربو جدید هم عرضه می شود.

برای مشاهده قیمت روز سمند سورن و دیگر محصولات ایران خودرو اینجا کلیک کنید.

53+

درباره نویسنده

شهاب قربانی

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

24 دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • با سلام.بنده ۶ ماه سورن توربو کلاس ۲ دارم و حدود ۲۰۰۰۰ کیلومتر راه رفتم هم تو شهر و هم تو جاده.خیلی جاها باهاش رفتم.گرگان و مشهد و قم و یزد و غیره.مصرف سوختش ترکیبیش با باک ۶۰ لیتریش حدود ۹۵۰ کیلومتر میره و مصرفش نسبت به شتابش و سرعتش عالیه.سواریشم واقعا حرف نداره قبلش ال ۹۰ داشتم اصلا سواری خوبی نداره ولی سواری سورن توربو نرم و راحت و خیلی خوبه.نسبت به قیمتش و ماشینهای چینی و ایرانی خیلی عالیه.مراجعه به نمایندگی هم فقط به خاطر تعویض روغن بوده و یکبار تنطیم صندلیهاش.ودر کل خیلی عالیه.موفق باشید

  0

 • سلام به همه دوستان من حدود ۳سال سمند سورن داشتم البته موتور ef7 خدایی کیفیتی ندارن ماشین بعد ۲ سال به روغن ریزی میوفته چه معمولی چه توربو دقیقا بعد اینکه گارانتیش تموم میشه تعمیرات وهزینه کردن شروع میشه

  0

  • کاملا مخالفم ….. من سمند ال ایکس مدل ۹۴با موتور EF7 دارم …. با این ماشین ، تا کنون ۱۶۰هزار کیلومتر رفته ام …. شتاب فوق العاده خوبی دارد … و بطور میانگین در مسیرهای بین شهری ؛ ۶٫۸لیتر در صدکیلومتر مصرف میکند ( چندین بار مصرف بنزین را محاسبه کرده ام ) ….انهم با سرعت ۱۳۰ کیلومتر برساعت … کاملا از موتورEF7 راضیم ….

   0

 • باسلام خدمت دوستان عزیز واقعا اگه کسی قصد ماشین داخلی رو داره سمند سورن هست واقعا من تازه مدل ۸۸داشتم ومدت ۱۸ماه ازبابلسر به زاهدان بیرجند میرفتم واقعا بی صدا اسپرت تو گرما هوا کولر مثل یخچال میکرد واقعا هرچیزی بگم کم گفتم خیلی سرتره ازپارس هست درست ۵میلیون ازسمند معمولی گرونتره اما امکانات سواریش به اندازه ۵میلیون اضافه تر سواری بهت میده فقط اب روغنشو بنزینشو بموقع تا ۵سال اول کاری باهات نداره ارزش خرید داره واقعا من خودم اگه قراره روزی ماشین صفر بخرم سمند سورن میخرم واقعا ساخته شده برای جاده های ایران زیر ۴۰میلیون هزینه عالی هست تازه مردم سمند سورن کسی سواره تو چشمشون خیلی پولدار نگاه میکنند

  7+

 • قربان مشخصات دنا با سورن چرته اخه دنا با سورن فقط یه گرم فرق داره؟ :/ من خودم سودن دارم پادشاهیی میکنه ن صدایی داره ن جنس کابین آشغاله تازه مصرفشم از اینی ک گفتین خیلی کمتره

  13+

 • باسلام این سمند توربو که میگید چرا تو‌گاز زیاد برای شتاب سر سیلند میسوزونه .قدرت زیاد خوبه ولی چرا نمیشه ازش استفاده کرد گاز اولیه خیلی مهمه لطفا از بچه های ایران خودرو جواب بدن

  8+

 • این سورن توربو ایرادهایی دارد ۱ _ این منیفولد به علت گرمای زیاد زود می سوزه در۴۸ هزار ۲ بار سوخته یکی با گرانتی بوده دومی حدودا”۶۰۰ هزار آب خورده ۲_اگر کاتالیز اگر درست نوشته باشم یک میلیون سیصت هزار تومان است ۳ _ لامپ چراخ جلو اگر تعویض بخواد توسط باطریسازی هزینه اش زیاد مثل بقیه ماشینها نیست به راحتی عوض بشه .

  7+

 • سلام دوستان از بین خانواده سمند ها کدوم بهتره؟ما ۵نفریم الان پراید داریم اگه سمند بخریم با توجه ب تعداد ظرفیت خوبه یا نه؟؟؟😳😳😳😳

  7+

 • سلام دوستان سورن توربو ثبت نام کردیم تحویل شهریور ۹۶ بوده ولی تا این لحظه ( اذر ۹۶ ) فاکتور هم نشده کسی میدونه ماجرا چیه ، از طریق ۰۹۶۴۴۰ هم شکایت کردیم ولی جواب درستی ندادن

  1+

 • سلام دوستان
  کسی میدونه سورن توربو جدید(کلاس ۲)
  عیب و ایراد داره یا ن؟
  اونایی ک گرفتن ماشینشون خراب نشده؟
  مصرف بنزینش چطوره؟
  و شنیدم در تحویل دادن خودرو خیلی کوتاهی میکنن و نسبت به قرار دو سه ماه دیرتر میدن،صحت داره؟
  تشکر

  13+

 • البته سورن ELX ef7 رو توضیح دادم این قد این ماشین و دوست دارم دلم نمیا بفروشمش حتی توربوش رو هم بخرم یا ماشین مدل بالا تری … از این ماشین فقط واسه سفر استفاده میکنم …چون واقعا میارزه یه سفر لذت بخش و اطمینان دار

  9+

 • من دارم واقعا هم از ته دل میگم ازش راضیم نمیدونم شاید شرکت اینو تنها خوب واسه من بیرون زده باشه… ۷۰ لیتر از لرستان شهر کوهدشت زدم رفتم تهران و برگشتم تقریبا ۱۶۰۰کیلومتر به بالا …۲ ساله دارم بجز روغن فیلتر چیزه دیگه ای عوض نکردم…نسبت به این همه امکانات قیمت خیلی ارزونشه که شما با یک و خورده ای ملیون دلت خواست براش هم سانروف بزار هم ال سی دی… دیگه رو دست نداره …
  سره پیچ عالیه شتاب اولیش خیلی خوبه فقط باید رعایتش کنی نکنی نه این ماشین بلکه تمام ماشینا رعایت شمارو هم نمیکنن
  دمتون گرم واسه سایتتون
  دمه سازندش گرم

  26+

 • درضمن اینو هم بگم اینطور که میگن ماشین زیاد داغ میکنه و پیستون هارو ذوب میکنه مخصوصا تو آب هوای داغ جنوب درکل کلی خرج رو دستت میزاره بر اسا گفته ها و شنیده ها

  6+

 • سلام من میخوام سورن EF7 یا سورن توربو بگیرم ولی ما بین این دو موندم !!! بعضیا میگن توربو نگهداری و خرجش زیاده وقتتم میگیره عیب و ایراد های فنی توربو تمومی نداره تمامی نمایندگی های ایران خودرو سرویس دهی ندارن قطعات یدکیش هم به صورت جداگانه فروخته نمیشه مشکل اصلی مشتریان به جنس ضعیف آلیاژ مربوط به هوزینگ توربوچارجر مربوط میشه که در اثر حرارت دچار تغییر شکل شده و باعث بروز نشتی و افت توان موتور می شه خودروهای تحویلی کارخانه معمولا چند هزار کیلومتر در برابر چینن مشکلی تاب میارن اما پس از بروز اولین مرحله تعمیر و تعویض قطعه، تکرار این مسئله ظرف هر ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر دیده میشه
  البته من صحت این عیب و ایراد های توربو رو نمیدونم شاید قبلا ب.ده و الان این ایرادات فنی بر طرف شده
  من موندم آیا به صرفه هست سورن توربو بگیرم یا خیر

  13+

 • با تشکر از توضیحات مفید شما، یک سوالی داشتم اینکه می گن موتور توربو اصطحلاکش بیشتر است درسته یا نه و آیا در دراز مدت این موضوع نسبت به موتور معمولی(منظور تنفس طبیعی هستش) بیشتر صادق هست یا نه؟ بخصوص در مورد سورن که چند سالی از تولید آن می گذرد با تشکر از شما

  1+

  • هادی جان سورن توربو اگه دائما بهش گاز بدی و از شتاب بالاش استفاده کنی باید بهش بیشتر رسیدگی بشه. یعنی بنزین سوپر بزنی و روغن موتور و فیلترهوا و فیلتر روغن و فیلتر سوخت دقیقا سر هر ۵ هزار کیلومتری که باهاش میری مرتب تعویض کنی. چون شتاب میخوایی پس باید ماهانه کمی بیشتر هزینه کنی تا موتور و سایر تجهیزات دیرتر به مرحله پیری برسن. درضمن سورن توربو الان ۲ مدل داره. یه مدل امکانات (آپشن) کمی داره و یه مدل فول امکانات (آپشن) هستش. داخل سایت ایران خودرو میتونی تفاوت این دو سورن توربو ببینی. تفاوت قیمتشون ۲ تومنه.

   10+

   • باسلام این سمند توربو که میگید چرا تو‌گاز زیاد برای شتاب سر سیلند میسوزونه .قدرت زیاد خوبه ولی چرا نمیشه ازش استفاده کرد گاز اولیه خیلی مهمه لطفا از بچه های ایران خودرو جواب بدن

    5+