اول خودرو » کروز کنترل هوشمند چیست؟
دانستنی های خودرو

کروز کنترل هوشمند چیست؟

اگر یادتان باشد در توضیحات درباره کروز کنترل بخشی را داشتیم با نام کروز کنترل هوشمند که در آن قسمت گفتیم که کروز کنترل هوشمند، نسل جدیدی از کروز کنترل می باشد(بر روی خودرو های لوکس و نسل جدید نصب می گردد) که علاوه بر قابلیت های گذشته کروز کنترل قابلیت این را هم دارد که فاصله خودرو مورد نظر را با خودرو پیش رو را تشخیص دهد(با دارا بودن حسگر های خاص) و با توجه به این فاصله سرعت خودرو را به صورت خودکار تنظیم کند.

ilumaware-shield-tl-2

tesla-autopilot

با توجه به توضیحات بالا حسگر های خاص چیست؟
حس گر های خاص همان رادار ها هستند که این امکان جدید را برای کروز کنترل ها فراهم کردند.
رادار چیست ؟
رادار یا نقطه کوریاب یک آپشن در خودرو های لوکس و تازه تولید، توسط کمپانی های مطرح جهان است، که وظیفه آن، این است که فاصله بین خودرو با خودروهای دیگر را تشخیص و نظارت کند و فاصله استاندارد با آن را (خودرو های اطراف) حفظ کند.
در تصویر زیر مشاهده می کنید که رادار با تشخیص خطوط خودرو مورد نظر را بین خطوط می راند.

kia-lane-departure-warning
نقطه کوریاب یا سیستم تشخیص نقطه کور چیست؟
براساس سیستم رادار کار می کند بدین صورت که با نصب کردن رادار های مختلف در دو طرف خودرو، فاصله جانبی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
نقطه کوریاب چگونه این کار را انجام می دهد؟
فرض کنید یک خودرو قصد گرفتن سبقت از خودرو شما را دارد در این هنگام چراغ چشمک زن آینه کنار، شما را از این قصد آگاه می سازد و اگر هم امکان رخ دادن تصادف شما با خودروی سبقت گیرنده (یا به کل خودروی شما در حال تصادف با یک خودرو از کنار باشد) به طور کاملا خودکار سیستم ترمز خودرو را فعال می کند و از رخ دادن این تصادف جلوگیری می کند.

%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d9%87%d8%b4%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%86%d9%82%d8%a7%d8%b7-%da%a9%d9%88%d8%b1-2

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید..

0

درباره نویسنده

شهاب قربانی

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

افزودن دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *