با ما در تماس باشید
ناجا

اخبار خودرو

قانون دریافت گواهینامه برای سربازان بلاتکلیف است

با توجه به صحبت های دفتر سخنگوی ناجا، پلیس همچنان منتظر است تا قوه مقننه با مصوبه جدید این بلاتکلیفی را رفع کند، در این صورت پلیس هم می تواند به وظیفه اصلی خود یعنی اجرای قانون عمل کند. این دفتر در ادامه افزود:

طبق تصمیمی که مجلس شورای اسلامی در سال گذشته داشت، دریافت گواهینامه برای مشمولان خدمت سربازی بدون داشتن کارت پایان خدمت یا معافی را، ممکن می ساخت.

اما طبق ماده دهم قانون سربازی، انجام بخشی از امور به وسیله ی سربازان عزیز مثل شرکت در آزمایشات رانندگی و گرفتن گواهینامه مستلزم دادن مدرک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان از اداره وظیفه عمومی‌ و کپی مدرک ارائه شده از جمله ضمیمه های ضروری پرونده های مشمولان، است، در این صورت ماده قانونی اخیر با ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی، تناقض جدی دارد.

لازم به ذکر است که از طرفی طبق ماده ۵۸ قانون سربازی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران وظیفه دارد نسبت به شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولان غایب و رسیدگی به وضعیت آنان وارد عمل شود و طبق این قانون در این خصوص تمامی نهادها و دستگاه های اجرایی کشور و شرکت های دولتی و مؤسسات غیردولتی ،خصوصی، بانک ها و… بایستی که همکاری های لازم را در این مورد داشته باشند.

طبق آنچه که ذکر شد ناجا همچنان منتظر است تا مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه قانون گذار ایران اسلامی با ارائه مصوبه جدید، مرز میان مواد قانونی که ذکر شد را تعیین کند تا پلیس به وظایف ذاتی خود که همان اجرای قانون است، عمل کند.

ارسال نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرویس خبری سایت اول خودرو آخرین اخبار خودرویی ایران و جهان را در اختیار شما قرار می دهد.

بیشتر در اخبار خودرو

Advertisement

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه

برو بالا