کانال تلگرام اول خودرو
اول خودرو » بررسی محاسن و معایب تندر ۹۰-معایب ال ۹۰
بررسی خودرو ویژه

بررسی محاسن و معایب تندر ۹۰-معایب ال ۹۰

ال 90

تندر ۹۰ در کلاس B خودرویی قرار دارد. به اعتقاد خیلی از کارشناسان بهترین عملکرد را در میان خودروهای موجود در بازار ایران کسب کرده است، این خودرو در ایران با نام های متفاوتی شناخته می شود که از آن جمله می توان به مواردی همچون تندر ۹۰ ، ال ۹۰ و لوگان اشاره کرد، تندر ۹۰ سالها قبل طی یک قرارداد میان رنو فرانسه و ایران وارد کشور شد، تندر ۹۰ به بازارهای مختلفی همچون مراکش، روسیه، برزیل، هند، کلمبیا و آفریقای جنوبی عرضه شد و بعد از مدتی سر از ایران هم در آورد، ال ۹۰ توسط دو کمپانی ایران خودرو و پارس خودرو مونتاژ می شود، ال ۹۰ در اصل نتیجه تفکر مسئولین رنو فرانسه به جهت ساخت محصولی با قیمت ۵ هزار یورو است، ال ۹۰ در سال ۱۹۹۹ میلادی به بازارهای مذکور عرضه شد، داچیا رومانی که زیر مجموعه ی رنو فرانسه است اعلام کرد که لوگان حاصل ۴ سال تحقیق ما بوده و این تحقیقات تحت پروژه X90 به سرانجام رسیده است، داچیا از مهمترین خصوصیات تندر ۹۰ اقتصادی بودن آن را عنوان نمود و هدف از طراحی این خودرو را ارزان بودن و در عین حال کم مصرف بودن ذکر کرد. تندر نود در ابتدا ورودش نگاه مثبتی را از سوی ایرانیان شاهد نبود، چرا که عده زیادی معتقد بودند که تندر ۹۰ خودرویی با ظاهر بد است، اما در کمال تعجب این خودرو مورد استقبال زیادی قرار گرفت، تندر ۹۰ به واسطه مشخصات فنی خوب به راحتی توانسته است با رقبای هم قیمتش در بازار ایران رقابت کند. تندر ۹۰ در حال حاضر با توجه به عملکرد خوبش دارای طرفداران زیادی در ایران است. ال ۹۰ موفق شده ۳ ستاره ایمنی از موسسه معتبر اروپایی ENCAP کسب کند.

تندر 90

در ابتدا به بیان معایب این خودرو خواهیم پرداخت…

۱-میدان دید عقب محدود:

خیلی از دارندگان تندر ۹۰ از میدان دید کم عقب در هنگام رانندگی شکایت دارند و معتقدند که میدان دید عقب تندر ۹۰ از مهم ترین معایب این خودرو به حساب می آید، اگر شما هم پشت فرمان ال ۹۰ نشسته باشید مطمئنا با این دوستان هم عقیده خواهید بود. چراکه ارتفاع زیاد درب صندوق عقب باعث کمتر شدن میدان دید راننده شده است، تا جایی که برخی معتقدند که اگر راننده تازه کاری پشت تندر ۹۰ بنشیند به راحتی قادر به دنده عقب رفتن با ال ۹۰ نخواهد بود.

۲-سیستم صوتی:

تندر ۹۰ به هیچ وجه دارای سیستم صوتی خوبی نیست در زیر به بیان ایرادهای آن خواهیم پرداخت:

 1. نکته دیگر و ناامید کننده در این بخش هم این است که سیستم پخش کننده تندر ۹۰ در کمال تعجب قابلیت اتصال USB و بلوتوث را ندارد(AUX دارد فقط)و شما نمی توانید که آهنگ های خودتان را به وسیله ی موبایل و یا فلش پخش کنید.
 2. راننده تندر ۹۰ هرگز نمی تواند از طریق این خودرو به مکالمه بپردازد.

پس اگر قصد خرید ال ۹۰ را دارید و سیستم صوتی برایتان مهم است پس از خرید خودرو به فکر تعویض سیستم صوتی باشید.

تندر 90

۳-صندلی ها:

از مهمترین قسمت های یک خودرو صندلی های آن است، چراکه باید هم بزرگ و هم راحت باشند، اگر این چنین نباشد در مسیرهای طولانی سرنشینان دچار خستگی می شوند، در تندر ۹۰ ما شاهد صندلی های کاملا معمولی هستیم به طوری که برخی از افراد معتقدند طراحان رنو از نیمکت پارک برای طراحی صندلی های عقب این خودرو کمک گرفته اند، جالب تر آن است که در نسخه کم آپشن تندر ۹۰ حتی پشت سری هم برای صندلی های بخش عقب تعبیه نشده است. البته بالا بودن ارتفاع سقف باعث دلگرمی افراد قد بلند در سفرهای برون شهری خواهد بود. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

تندر 90

۴-طراحی داخلی و خارجی:

همان طور که در ابتدا مقاله هم اشاره کردم تندر ۹۰ به اعتقاد خیلی از افراد اصلا خودرو زیبایی به حساب نمی آید، و خیلی از خریداران خودرو(در این بازه قیمتی)به علت طراحی این خودرو بیخیال خرید تندر ۹۰ می شوند، تندر ۹۰ نه فقط در بخش بیرونی بلکه در بخش داخلی هم دارای طراحی بسیار ضعیفی است به طوری که حتی در برابر خودروهای ساخت ایران هم حرفی برای گفتن ندارد، البته چند وقتی است که محصولی با نام تندر پارس(فیس لیفت جدید تندر ۹۰)ارائه می شود، و طراحان ایرانی در بخش هایی تغییراتی را به تندر ۹۰ داده اند تا شاید بتوانند کمی از این ایراد کم کنند اما متاسفانه این کار هم باعث رفع این ایراد نشده است.(حتی برخی معتقدند زشت تر هم شده است.)

تندر 90

اما به هر تدبیر برخی ها هم هستند که معتقدند طراحی تندر ۹۰ خوب و با توجه به قیمتش منطقی است، پس این بخش را می توان برای آنها عیب به حساب نیاورد، چرا که طراحی یک خودرو تا حد بسیار زیادی سلیقه ای است.

تندر 90

۵-قیمت لوازم یدکی:

تندر ۹۰ در کل خودروی کم خرجی است اما متاسفانه دارای قطعات پر خرجی است، البته ناگفته نماند که تندر ۹۰ بعد از پژو ۲۰۶ در این رده قیمتی دارای قطعات گران تری نسبت به رقبایش است، و قیمت قطعات تندر ۹۰ در حد قیمت دیگر خودروهای بالارده خودش در بازار می باشد.

تندر 90

۶-امکانات رفاهی:

تندر ۹۰ که در اصل محصول داچیا رومانی است به هیچ وجه خودروی پر آپشنی نیست و مانند برادر بزرگترش داستر همه را از این لحاظ ناامید کرده است، ابتدا به بیان تیپ ها و نسخه های گوناگون ال ۹۰ خواهیم پرداخت:

تندر ۹۰ نسخه E0:

این نسخه کم آپشن ترین و طبیعتا ارزان ترین نسخه تندر ۹۰ است، ساده ترین راه تشخیص نسخه مذکور این است که به سپرهای آن توجه کنید چرا که کل سپر جلوی آن سیاه رنگ می باشد. سطح امکانات رفاهی در این نسخه بسیار کم است به طوری که سرنشینان این خودرو باید شیشه های جلو را با دست باز و بسته کنند و یا در قسمت داشبورد چراغی تعبیه نشده است و در تاریکی مطمئنا باید از نور چراغ قوه برای پیدا کردن محتویات داشبورد کمک بگیرید. همچنین این نسخه دارای بدترین نوع رینگ است.

تندر 90
تندر ۹۰ نسخه E0

تندر ۹۰ نسخه E1:

این نسخه دارای آپشنهای بیشتری نسبت به نسخه قبل است، و راه تشخیص آن این است که در بخش سپر جلو رنگ این سپر با رنگ خود ماشین یکی است و فقط جلو پنجره اش در پشتش رادیاتور قرار گرفته و مشکی رنگ است. در زیر امکانات رفاهی و ایمنی این نسخه قابل مشاهده است:

تندر 90
تندر ۹۰ نسخه E1
 • کیسه های هوا (نوع و تعداد): یک عدد ، کیسه هوای راننده
 • سیستم های پایداری و کمک راننده: ترمز ضد قفل ABS
 • سیستم های امنیتی و حفاظتی: سامانه ضد سرقت ،قفل مرکزی با ریموت رادیویی
 • سیستم فرمان و هدایت پذیری: قدرت کمکی هیدرولیکی
 • نوع غربیلک: سه شاخه
 • سیستمهای تهویه مطبوع: کنترل دستی
 • سیستم صوتی و تصویری: رادیو پخش CD به همراه پخش MP3
 • سیستم صندلیهای جلو: تنظیم دست
 • سیستم آیینه ها: آیینه های جانبی تا شونده با قابلیت تنظیم دستی از داخل
 • سیستم شیشه ها: شیشه های جلو با تنظیم برقی
 • سیستم روشنایی جلو: چراغهای جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور
 • سیستم روشنایی عقب: چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز
 • سنسورهای پیش فعال: چراغ هشدار دهنده عیب یاب موتور

تندر ۹۰ نسخه E2:

این نسخه پر آپشن ترین و طبیعتا گران ترین نسخه تندر ۹۰ است و راه تشخیصش هم این است که در بخش سپر جلو، رنگ سپر و جلو پنجره با رنگ خودرو یکی است. نسخه مذکور دارای با کیفیت ترین رینگ در بین سه نسخه ال ۹۰ می باشد. این نسخه هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک عرضه می شود. در زیر امکانات رفاهی و ایمنی این نسخه قابل مشاهده است:

تندر 90
تندر ۹۰ نسخه E2
 • کیسه های هوا ( نوع و تعداد ): دو عدد ، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو
 • سیستم های پایداری و کمک راننده:ABS  دارای ۴ کاناله به همراه  EBD
 • سیستم های امنیتی و حفاظتی: سامانه ضد سرقت ،قفل مرکزی با ریموت رادیویی
 • سیستم فرمان و هدایت پذیری: قدرت کمکی هیدرولیکی
 • نوع غربیلک: سه شاخه
 • سیستمهای تهویه مطبوع: کنترل دستی
 • سیستم صوتی و تصویری: رادیو CD به همراه MP3 به همراه ۴ بلند گو
 • سیستمهای مولتی مدیا: دارای نمایشگر چند منظوره جهت نمایش اطلاعات سفر و اطلاعات راننده
 • سیستم صندلیهای جلو: دارای تنظیم دستی ، پشت سری صندلیهای جلو با تنظیم برقی ، صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • سیستم آیینه ها: آیینه های جانبی به همراه تنظیم برقی
 • سیستم شیشه ها: بالابر شیشه های جلو و عقب برقی
 • سیستم روشنایی جلو: چراغهای جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور ، مه شکن جلو
 • سیستم روشنایی عقب: چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز
 • سنسورهای پیش فعال: چراغ هشدار دهنده عیب یاب موتور

خوب نوبت می رسد به بررسی محاسن تندر ۹۰:

اولین حسن موتور پرقدرت و پرتوان:

به طور قطع مهمترین حسن تندر ۹۰ موتور این خودرو می باشد، داچیا رومانی در زیر کاپوت این خودروی پرفروش موتوری با حجم ۱۵۹۸ cc قرار داده است، بی شک بالا بودن دور موتور در دنده های مختلف باعث کشش بالای این خودرو شده است، اگر دنده عقب را هم حساب کنیم گیربکس ال ۹۰ را باید ۶ دنده ای حساب کنیم، البته نسخه اتومات ال ۹۰ پنج دنده ای است، موتور ال ۹۰ شانزده سوپاپه است و سیستم انژکتور چند نقطه ای هم دارد، قدرت تندر ۹۰ به چرخهای جلو منتقل می شود، در زیر مشخصات موتور ال ۹۰  قابل مشاهده است:

 • حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار): ۱۰۵ اسب بخار در ۵۷۵۰ دور در دقیقه
 • حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر): ۱۴۰ نیوتون متر در ۳۷۵۰ دور در دقیقه
 • توان خروجی حجمی (اسب بخار بر لیتر): ۶۵٫۶ اسب بخار بر لیتر

دومین حسن شتاب و مصرف سوخت:

با توجه به بالا رفتن قیمت سوخت در چند سال اخیر مطمئنا مصرف سوخت از فاکتورهای بسیار مهم برای خرید یک خودرو می باشد، ال ۹۰ از لحاظ مصرف سوخت در بازه قیمتی خود بهترین جایگاه را دارد، مصرف سوخت شهری، جاده ای و ترکیبی این خودروی فرانسوی به ترتیب برابر با ۱۱٫۱، ۶٫۶ و ۸٫۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. حجم باک این خودرو هم ۵۰ لیتر است.

در خصوص شتاب تندر ۹۰ هم باید گفت که ال ۹۰ قادر است در مدت زمان ۱۱٫۷ ثانیه از سرعت صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد، در ضمن حداکثر سرعت تندر ۹۰ هم ۱۷۵ کیلومتر در ساعت است.

مشخصات تندر ۹۰ دنا ۲۰۶ صندوق دار رانا
حداکثر توان خروجی (اسب بخار) ۱۰۵ ۱۱۴ ۱۱۰ ۱۰۵
مصرف سوخت ترکیبی(لیتر) ۸٫۳ ۷٫۷ ۶٫۶ ۶٫۶
حجم باک بنزین(لیتر) ۵۰ ۶۰ ۵۰ ۵۰
حجم صندوق عقب(لیتر) ۵۱۰ ۵۰۰ ۳۲۵ ۴۰۰
حداکثر سرعت(کیلومتر در ساعت) ۱۷۵ ۱۹۰ ۱۹۳ ۱۸۹
شتاب صفر تا صد(ثانیه) ۱۱٫۷ ۱۳٫۵ ۱۱٫۴ ۱۲

سومین حسن صندوق عقب:

حجم صندوق عقب تندر ۹۰ یکی از مهم ترین محاسن این خودرو محسوب می شود چرا که در این بازه قیمتی و حتی در این کلاس خودرویی بیشترین حجم را دارد، حجم صندوق عقب تندر ۹۰ از سمند هم کمی بیشتر است و این امر باعث می شود که در مسافرت خیال سرنشینان را راحت کند.

 1. حجم صندوق عقب رانا : ۴۰۰ لیتر
 2. حجم صندوق عقب ۲۰۶ صندوق دار : ۳۲۵ لیتر
 3. حجم صندوق عقب تندر ۹۰ : ۵۱۰ لیتر
 4. حجم صندوق عقب سمند LX (موتور ای اف ۷ ) :  ۵۰۰ لیتر
 5. حجم صندوق عقب پژو پارس : ۴۷۰ لیتر

تندر 90

چهارمین حسن استهلاک کم:

از مهمترین محاسن تندر ۹۰ باید به کارایی خوب این خودرو اشاره کرد، بخشی که در خودروهای چینی از بزرگترین معایبش به شمار می آید، اگر قیمت بالای لوازم یدکی تندر ۹۰ را فاکتور بگیریم این خودرو در کل یک خودروی کم هزینه به شمار می آید، بی شک اگر به خودرو رسیدگی کافی کنید، تا چندین سال احتیاجی به تعمیرش ندارید، این مزیت را در کمتر خودرویی(در این محدوده قیمتی)سراغ دارم.

پنجمین حسن ایمنی:

همان طور که در ابتدای مقاله هم گفتم تندر ۹۰ موفق شده ۳ ستاره از ۵ ستاره ایمنی موسسه اروپایی ENCAP را دریافت کند، و بی شک در این بازه قیمتی عملکرد بسیار مناسبی محسوب می شود، چرا که اکثر رقبای تندر ۹۰ در هیچ آزمون ایمنی حتی شرکت هم نکرده اند و اطلاعاتی از آنها در این خصوص در دست نیست.

تندر 90

قطعات داخلی ال ۹۰ توسط مهندسین رنو به گونه ای طراحی شده است که در زمان تصادف فشرده می شوند، در ضمن باک بنزین تندر ۹۰ هم در کف خودرو و با فاصله از کمک فنرهای آن قرار گرفته شده است که همین امر باعث می شود که در زمان تصادف از عقب باک بنزین سوراخ نشود، مهندسین رنو در پشت صندلی های عقب تندر ۹۰ یک لایه ی عرضی قرار داده اند که همین امر باعث شده که از صندوق عقب جسمی به کابین خودرو راه پیدا نکند، داشبورد ها هم دارای ساختار لانه زنبوری جالبی هستند، که این ساختار در کنار جنس آن(پلی پرولین)باعث می شود که در زمان تصادف از جلو زانو فرد دچار آسیب دیدگی نشود.

ال 90

خوب با این تفاسیر فقط می توان سمند، پژو پارس و دنا را رقیب جدی تندر ۹۰ در بخش ایمنی دانست، چرا که بی تردید پراید، تیبا و… توان رقابت در برابر تندر ۹۰ را نخواهند داشت و اختلاف بین آنها با تندر ۹۰ به شدت زیاد است، اما در بین محصولاتی که ذکر کردم به جرات می توانم بگویم که سمند به اعتقاد من دارای بدنه مقاومی است و بدنه آن توان رقابت با تندر ۹۰ را دارد.

ششمین حسن ابعاد:

در بخش معایب از طراحی بد صندلی ها گفتیم اما در این بخش می خواهیم در خصوص فضای مناسب کابین برای شما بگوییم، چرا که عده زیادی اعتقاد دارند که با توجه به ارتفاع مناسب سقف در سفرهای طولانی صندلی ها باعث اذیت آن ها نمی شود، (با توجه به رقبا و قیمتش می توان حرفشان را تا حدودی منطقی دانست.)و به نوعی فضای مناسب در تندرو ۹۰ باعث خنثی شدن ایراد صندلی ها در این خودرو شده است، شاید داچیا این حسن را مدیون طراحی جعبه گونه تندر ۹۰ است.

28+

درباره نویسنده

شهاب قربانی

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

63 دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • این هم یادم رفت بگم
  سرعت من بالای ۱۴۰ بود وقتی ماشینم زمین خورد اول به لطف خدا بعد به خاطر سقف بلند ال ۹۰ و بدنه محکمش خدا رو شکر هم خودم و خانمم و دختر سه سالم، سالم از ماشین بیرون اومدیم
  جالب اینجاست سه روز قبلش ماشین رو بیمه کامل بدنه کرده بودم
  خدا شاهده کارشناس بیمه وقتی بعد از تصادف ماشین رو دید
  گفت اگر بجای ال ۹۰ هر ماشینی دیگه ایی تو این رنج قیمتی بود جان سالم در نمیکردید
  به هر حال ماشین رو با همون حالت دادمش ۲۵ میلیون ۱۳ میلیون هم بیمه داد
  و دوباره یه صفر خریدم …

  0
  • سلام
   واقعاً جاي تاسف داره زيستن در مملكتي كه تندر ماشين خوب حساب ميشه
   بگذريم
   ماشين من مدل ٩٠ ، تا حالا هيچ خرجي برام نداشته
   مصرف تركيبي ٦ هست با كويل فابريك
   لاستيك ٢٠٥ از اول انداختم
   اما واقعاً عدم تعادل محور عقب خودرو آزار دهنده است
   بدون شك يك سر و گردن از رقباي هم قيمتش بالاتر است.

   0
 • سلام دوستان
  بنده سال ۹۵ یه تندر ۹۰ ایراخودرویی خریدم
  بغییر از سرویس اولیه هیچ وقت رنگ تعمیرگاه رو به چشم ندید
  ولی یه اشتباه کوچیک کردم تو جاده یه سگ افتاده بود و بدنش متلاشی شده بود اومدم رو سگ نزنم . چون سرعتم بالا بود ماشین از دستم در رفت و با چند بار بازی کردن متاسفانه زمین خورد
  امسال هم سال ۹۶ دوباره یه ال ۹۰ صفر گرفتم با تعویض لاستیکها به سایز ۲۰۵ تا حدی بهتر شد
  اگر خدای ناکرده ۱۰ بار دیگه هم این مشکل براش پیش بیاد
  باز هم میرم سمت ال ۹۰
  دوباره هم میگم من تقصیر خودم بود ماشینم زمین خورد
  وگرنه ال ۹۰ واقعا بی همتاست …
  با سپاس

  1+
 • البته من الان خودم سمند ef7مدل ۹۵ دارم کلیت ماشین از نظر موتور وایمنی واقعا خوبه واشکالاتش مربوط به کیفیت قطعاته والان میخواستم یه ماشین اتوماتیک بخرم حدود ۵۰ میلیون که انتخابم تندر ۹۰ پلاس بود که با توجه به توضیحات شما دوستان در مورد معایب ومحاسن این ماشین کمی مردد شدم ولی از لحاظ فنی تا الان تندر ۹۰ رو هر کس از فامیل تا دوستان داشتن راضی بودن و چون خودم نداشتم نمیتونم اظهار نظر کنم و از نظرات شما دوستان استفاده میکنم.

  1+
 • سلام دوستان خواستم از شما راهنمایی ومشاوره بگیرم در مورد خودرو h30 کراس که ایران خودرو میزنه وقیمتش در حد همین ال ۹۰ هستش اگر اطلاعاتی دارید لطفا بفرمایید .. ممنون

  3+
  • فعلا تازه اومده و ایراداتش بعد دو سه سال رو میشه خصوصیت اصلی ماشین های چینی اینه که صفرشو بخری و بعد از دو سال فوقش سه سال بفروشیم تا خرج دستت نده به عقیده من اگه قیافه و ظاهر اهمیتی برات ندارن با این پول تندر یا ساندرو بگیر

   1+
 • سلام- واقعا مشکل اصلی ما مدیریته- که نه حسابگرند و نه دلسوز- من از بعضی تبلیغاتی که برای تندر میشه خندم میگیره- البته تندر خودروی خوبیه ولی ایا ۴۰ میلیون ارزش داره- جالبتر انجاست به این خودرو ۳ ستاره کیفی می دهند- شما جزییاته مواردی که برای کیفیت در جدول قرار میگیره وقتی دقت میکنی میبینی با اینکه خیلی نکات مثل کیفیت هندلینگ- دید مناسب- در ان جدول نیست اما در تزیینات داخلی تندر جزو بهترین ها شمرده میشه حتی بالاتر از جی ۵ خوب ادم وقتی از تندر تو جی ۵ میشینه میفهمه دارند از خودشون امار درست میکنند- تندر داخلش در حد پرایده ولی امتیاز تزییناتش اندازه اس ۵- نفوذ باد و اب در تندر کاملا مشهوده ولی در این مورد تندر امتیاز منفی نگرفته- یا جزو کمترین منفی ها را دارد- یا طراحی داخلی و خارجی تندر نمره منفیش اندازه لیفان ایکس ۵۰ هست واقعا خنده داره-کاملا معلومه شرکت رنو از دوستان مدیر خواسته که فروش خودروهای تندر را در ایران بالا نگه دارند-البته من به دوام قطعات تندر اعتقاد دارم- اما دوام قطعات یکی از دهها مورد کیفیست- کیفیت طراحی خودرو- ایجاد نیروی درگ- کیفیت ترمزها- کیفیت امکانات- کارایی موتور تحت فشار مثل گرفتن کولر- دید راننده- میزان فرمان پذیری خودرو- ارامش سرنشینان -سهولت تعمیرات- خدمات پس از فروش- و مباحث دیگر ایا واقعا اگر این نکات لحاظ بشه و نمره واقعی به تندر داده بشه باز هم تندر با کیفیت ترینه در جدول کیفی- من متاسفم برای مدیران خود فروش

  3+
 • بابا پس چرا ماشینه من هیچ کدوم از این مشکلاتو نداره واسه ساله نوده نه اتاق صدا میده نه چپ میکنه من با ۱۴۰ هم مانور دادم مشکلی پیش نیومده پرشتابه افته شتابم نداشته مصرفه صوختمم موتورو بترکونم اخرش به هشت میرسه

  9+
 • سلام عزیزان
  الان تو همه جای دنیا مسئله فرمان هیدرولیک و abs و … واقعا حل شده و اینا جزو آپشن حساب نمیشن جز در ایران
  تو خودرو ها زیاد روی آپشن ها کار میشه تا حداکثر اطمینان رو به فرد حین رانندگی بده
  واقعا l90 اصلا چیزی برای بررسی نداره سمند از این لحاظ واقعا سره حداقل شیشه بالابرش برقیه و دم دست دیگه مثل پیکان جوانان و مثل l90 رو داشبورد نیست خودم l90 داشتم فروختم واقعا ارزش خرید با این قیمت رو نداره!

  2+
  • با نظر شما اصلا موافق نیستم سمند اصلا در حدی نیست ک بخواهی با یه ماشین با اصل و نسب مقایسش کنی. نویسنده هم خیلی تند رفته و اونقدرا ال ۹۰ معایب نداره.

   18+
   • داداش گلم سمند از لحاظ سرعت های بالا در جاده خیلی پایه دارتره نسبت به ال ۹۰ و همچنین در تصادفات سمند شاسی محکم تری نسبت به ال ۹۰ داره در ضمن سابقه چپ کردن ال ۹۰ خیلی بیشتر از سمند مخصوصا در سر پیچ ها و تازه سمند با توضیع وزن تقریبا ۵۰/۵۰ در هنگام تصادف عقب خودرو خیلی کم بلند میشه و در آخر شما میتونی سمند EF7 بخری که قدرت موتورش چند اسب از ال ۹۰ بالا تره مصرف پایین داره و شتاب صفر تا صدش ۱۲ ثانیه خورده ای و در آخر آخر ماشین باید مرد جاده باشه مثل سمند که با سرعت بالا تعادل خیلی بهتری نسبت به ال ۹۰ داره…

    3+
 • تمام خودوروهای ایرانی فقط بخاطر تو بورس بودن و لوازم یدکی خوبن- وگرنه همش تبلیغاته-سالها ۴۰۵ رو دست نداشت با اون همه عیب در طراحی و ضعف بدنه و موتور-وقتی هم تبلیغات بی اثر شد کردنش پارس انواع و اقسام- بعد چقدر تبلیغات سمند کردن و انواع و اقسام اون تولید شد و باز فقط تبلیغاتش خوب بود- از همه جا موندن از سال ۸۶ همش تبلیغات ۲۰۶ بود با اون همه عیب از برقی و سیستم خنک کاری و ضعف خودرو در هنگام روشن شدن کولر-تا روغن ریزیهای مختلف در ۲۰۶ -تبلیغات ۲۰۶ مصادف شد با ورود چینیهای تازه کار- اولا چندان رقیب حساب نمی اومدن- اما از سال ۹۰ که هم تحریمها اثر بیشتری گذاشتن و هم چینی ها پیشرفت خوبی داشتن ۲۰۶ یه رقیب ضعیف شد و به جاش تندر رو به طور وسیع تبلیغ کردم- باز سیتم خنک کاری و برق تندر ضعف داره- جدا از ظاهر خاصش تمام لوازو داخلی خودرو مثل پرایده- درسته موتور خوبی داره مثل ۲۰۶ اما واقعا در بین چینی های تازه بدوران رسیده حرفی برای گفتن ندارند- البته مهمترین حسن انها لوازم یدکیه زیاد و نسبتا ارزانه-اما همین تندر از سال ۹۲ به بعد که قطعاتش داخلی شده بدرد نخوره- بخصوص مصرف سوختشون بالاست- معمولا هم با عیبهای برقی زیادی مواجه هستند- فکر کنم تبلیغات بعدی ۲۰۷ باشد-البته ساندرو شاید موجه تر باشد-به هر حال ما تبلیغ زده ایم-

  13+
  • تندر نود من مدل ۹۱ و فول پارس خودرويي (E2+LP) هست . خيلي ماشين بي دردسر و خوبيه . نسبت به محصولات هم قيمت عرض ميكنم وگرنه صد تا ماشين ازين بهترم هست .سمندم هم كه دوگانه سوز كارخونس ۱۱ ساله دارم و اونم واقعآ ماشين خوبيه .چون من اين دوتا ماشين رو سالها سوار شدم ميخوام مقايسه اي بين اين دو كنم . من كلآ سمند رو به بقيه ماشين هاي اين رنج قيمت ترجيح ميدم . سمند اتاق شكيل تر و با كيفيتي داره . شايد به خاطر مدل پايين بودنش ماشين با كيفيت تري باشه ( مدل ۸۵ ) . كلآ سمند ماشين مردونه و استخون دار تريه كه چون به رانندگي باهاش عادت كردم ، بعضي وقتا كه سوار تندرم ميشم حواسم پرت ميشه و تو جاده با سرعت بالا وارد پيچا ميشم و واقعآ تو دلم خالي ميشه . كلآ سمند به زمين چسبيده و آدم باهاش دلش قرصه . وگرنه تندر هم ماشين خوبيه . براي توي شهر خوبه . كم مصرف تره و پر شتاب تر و اما به هيچ وجه انتخاب من براي جاده نيست . به هيچ وجه صندلي هاي جالبي براي راه هاي طولاني نداره . نسبت يه سمند ساده مدل ۸۵ من ، با اينكه فوله اما آپشن هاي زيادي نداره . همين انتن برقي سمند يا چراغ سقف عقبش يا آينه هاي كناري عاليش ، يا كامپيوتر داخل اتاقش كلي حسنه . كولر سمنده تو هر شرايطي از تندرم بهتره . تندر با كولر تعطيل ميشه اما سمندم نه . البته همون طوري كه عرض كردم هر دو ماشين من مدل سال هاي قبله و فكر نميكنم ماشين هاي الان به اين با كيفيتي باشن . با تشكر

   16+
 • یک از مزخرف ترین ماشین هایی که دیدم ال ۹۰ اتومات هست از موقعی که خریدم با گیر بکسش مشکل دارم و هنوز بعد از دو سال ایران خودرو لیاقت و دانش رفع عیب رو نداره

  9+
 • کجاش با کیفیته آخه چرا بیخود میگید ما هم تحت تاثیر همین حرفها یک مدل نودو پنج خریدیم هر روز جلوی تعمیرگاه بخاطر کمک و گردگیرو پلوس بودیم .دیگه کیفیت قدیمو نداره اصلا گول نخورید مثل ما

  11+
 • سلام به همه دوستان
  من تمام ماشینای ایران خودرو و پارس خودرو و سایپا رو داشتم به غیر چینیا که هیچ موقع بهشون فکرم نمیکنم چون ارزش تحقیق کردنم ندارن.البته ماشین خارجیم داشتم ولی بحث ما در رابطه با رنج قیمت زیر ۵۰ میلیون است.باید بگم که من اگه انتخابی داشته باشم تو این رنج قیمت بدون هیچ تردیدی تندر ۹۰ پارس خودرو را انتخاب میکنم.از لحاظ ظاهری به نظر من کسی که زیر ۵۰ پول میده نباید براش مهم باشه چون انتخابای زیادی نداریم و صدالبته سلیقه ای هستش.این ماشین یه ماشین فوق العاده کم اصطحلاک و کم خرجه.و حالا حالاها به خرج نمیفته.واینم بدونید که اسم رنو رو یدک میکشه.برندایی مثل رنو ۷ خان رستمو رد میکنن تا تولید بشن و استانداردای جهانی رو میگیرن.حتی جالبه بدونید که ماشین پلیس روسیه ال نوده.در ضمن انقدر جلوبندیه ماشین محکمه که تو جاده خاکی با ۸۰ تا سرعت بنداز برو آخ نمیگه.در کل یه درصدم به خرید این ماشین شک نداشته باشین.

  14+
  • نزن این حرفو کیفیت مدل های حالا نصفه قدیمم نیست جاده خاکی اونطور بری گردگیر پلوس درجا باید عوض کنی داشتم که میگم در ضمن ما ماشین میخوایم تو جاده باهاش بریم نه تو خاکی و باغ و سنگ و کلوخ ۴۰٫ ۵۰ میلیون نداده آدم که تو خاکی ۸۰ تا بره

   7+
  • داداش شما که میگی زیر ۵۰ تومن نباید قیافش زیاد مهم باشه قیمت سوناتا توی دبی ۳۵ میلیون تومنه با اون همه آپشنو و قیافش تازه توی کشور های دیگه به عنوان تاکسی ازش استفاده میشه ما داریم این جا به ما ماشین آشغال زیر ۵۰ تومن بهمون میدن پس باید برای پولی که میدیم ماشین خوب با ظاهر خوب تولید بشه همین ال ۹۰ توی کشور های دیگه به عنوان آشغالی هم ازش استفاده نمیکنن شما با زیر ۵۰ تومن در کشور های دیگه خیلی بهتر از ال ۹۰ میتونین بخرین…

   3+
 • درود بر شما
  در متن یاد شده هیچ اشاره ای به عیب بزرگ ال ۹۰ نشده است.
  فقط در خودروی ال ۹۰ ، اگر گردگیر سمت شاگرد سوراخ شود ، تمام واسگازین داخل گیریبکس خالی می شود و اگر خودرو در حال کار باشد گیریبکس خراب و هزینه ای حدود ۸ میلیون تومن بر عهده دارنده خودروی ال ۹۰ می گذارد.
  باید مرتب گردگیر سمت شاگرد را بازدید نمود.
  سپاسگزارم

  16+
  • با سلام
   این مشکل از گرد گیر سمت راننده ایجاد میشه. من ال ۹۰ مدل ۹۰ دارم که بعد از ۶ سال این اتفاق برام افتاد و متاسفانه مجبور شدم گیر بکس را کلا عوض کنم. حتما در سرویس های دوره ای گردگیرها را چک کنید و به هرگونه روغن ریزی زیر ماشین حساس بشین.
   البته اولین علامت صدای زوزه از گیربکس در دنده ۵ هست.

   9+
  • سلام
   خیلی ببخشید حرفی که شما میزنید مثل اینه که بگی بزرگترین مشکل سمند تسمه تایمشه که اگه پاره بشه ۵ میلیون خرج رو دست صاحبش میزاره
   هر قطعه ای عمر مفیدی داره که باید تعویض بشه
   جوری که شما میگی باید فقط پراید سوار شد که هیچ کدوم از این مشکلات رو نداره

   6+
 • فقط سری های اولش خوب بودو اسم در کرد حالا همش آشغاله هر کی بخره ضرر کرده الان همه به خاطر کیفیت اولیه از ظاهر زشتو نداشتن آپشنش چشم پوشی میکنند اما نمی دونند که دیگه کیفیت اولشو نداره سری های جدید

  11+
 • ما که یه صفرشو خریدیم ۶ ماه نگذشت به خاطر تعادل نداشتن سر پیچ ، گردگیرهای پلس بی کیفیت کمک های بی کیفیت و خشکی ، کلا مثل اینکه پراید سوار بودی فروختیم و پارس خریدیم اینیکه میگن ال نود موتور با کیفیت و ….. داره همش بیخود بود اگرهم بوده برای سری های اولش بود ما که ضرر کردیم

  13+
  • حسین جان مطمعنم تا حالا ال ۹۰ سوار نشدی . تو تو طی شش ماه از کجا فهمیدی گرد گیر پولوس بی کیفیته . شما با این وضعیت از بنز هم ایراد میگیری . ال ۹۰ الان همون قطعاته قدیم روشه و قطعاتش رو شرکت رنو پارس تامین میکنه که یه شرکت واسطه می باشد. البته ممکنه هر کسی بره تو بازار جنس آشغال بخره و هزار تا ایراد بگیره . ولی جنس اصلی بخر خیالت راحت . من خدار و شکر سه سال ال ۹۰ ایران خودرو دارم و فقط روغن عوض کردم . تو بدترین شرایط و جاده ها و گردنه ها هم رفتم و ماشین آخ نگفته . همون پراید تو سوار شو حسین جان

   3+
 • سلام به نظر من هرکی تندر ۹۰ بخره کاملا در اشتباه هستش من خودم داشتم مدل ۹۳ وقتی کولر رو روشن میکردم انگار که تانگ رو روشن کردی.سرعتت اگه سر پیچ کمی زیاد باشه چپ میکنی.هیچی آپشن نداره.ریختش که بماند سیستم صوتی هم همچنین.من دو هفته میشه که فروختم یه پارس tu5 خریدم از همه لحاظ عالیه.

  8+
 • سلام به همگی
  بنده از اردی بهشت سال ۱۳۹۲ تندر نود سوار می شوم، بزرگترین و مهمترین ایراد آن مصرف بسیار بالای سوخت یعنی حدود ۱۱ لیتر در هر صد کیلومتر در داخل شهر تهران است، لطفاً راهنمایی هم نفرمایید همه عوامل احتمالی را بررسی و مشکلات احتمالی را برطرف کرده ام، ایراد متوجه ساخت تندر نود در سال های پس از آغاز یا شدت گرفتن تحریم ها علیه کشور ما و تغییر ECU تندر نودو نتیجتاً بد شدن کیفیت ساخت خودرومذکور است چراکه تندر نود ساخت سال ۱۳۸۸ یا قبل از این سال مصرف سوخت بسیار کمتری در داخل شهر دارد.
  ارادتمند

  10+
 • سلام
  سال ۹۰ تندر۹۰ پارس داشتم،مجبور شدم بخاطرخرید خانه بفروشمش،ولی حس میکردم شتابش کم است یعنی زود دور بر نمیداشت فکر کنم مشکل داشت.ولی روی هم رفته ماشین بی آزاری بود.
  معایبش
  ۱-چراغ دنده عقب سمت راننده نداشت،در شب و جای تاریک که دنده عقب میگیری دید آیینه بغل بسیار کمی دارد(با توجه به بلندی صندوق عقب ودید کم از پشت شیشه).
  ۲-آیینه ی بغل های آن نقطه کور بیشتری نسبت به پراید و ۴۰۵ وپارس دارد،که فکر کنم با تعویض آینه ها این مشکل حل بشود.
  ۳-بالای صندلی عقب چراغی نیست که در تاریکی شب بتوان چیزی را پیدا کرد.
  ۴-برای خواباندن صندلی جلو از اهرم پیچی استفاده شده که برای خواباندن کامل صندلی چند دقیقه وقتتان را خواهد گرفت.
  ۵-درب صندوق عقب فقط با کلید باز میشود،یعنی در تابستان(بخصوص جنوب)اگر کولر روشن باشد و بخواهی چیزی از صندوق بیرون بیاوری باید ماشین را خاموش کرده وبا کلید درب صندوق را باز کنی مگر اینکه کلید یدکی را همراه داشته باشید.

  8+
 • بنده دو سال تندر نود سوار میشم معایبش صندلی های عقب و جلو غیر استاندارد و اکثرا درب داشبورد به مرور زمان فاصله می‌گیرند چراغ سقف عقب نیاز دارد که جا هم ندارد سرعت بالای صد سر پیچ های تند مهارت جزیی میخواهد کنترل شود

  3+
 • عااااالی، بی نظیر، خوب ، خوب، خوب، من دارم واقعا از پارس زباله و ۲۰۶ آشغال و دنا لگن بهتره، تو ایران با این قیمت ال ۹۰ e2 بهترین انتخابه. راحت شدم از وقتی خریدم

  28+
  • تندر ۹۰ واقغا ماشین عالی هست من مدل ۹۶ خریدم واقعا راضیم آقا یون و خانم هایی که میگین تندر ۹۰ بد هست واقغا ببخشید ولی اون بر میگرده به رانندگی و طرز نگهداری شما… پژو پارس – ۲۰۶ – دنا – رانا آشغال هست چون این ماشین ها نه طاقت گرما دارن نه سرما واقعا سیلندر ضعیفی دارند …….
   خواهشا حرفای الکی بغضی هعا رو نبینید و گول نخورید…… تندر ۹۰ بهترین ماشین هست تنها در صورتی که از پارس خودرو بخرید ….
   من بعد از کلی تحقیق اینو گرفتم

   11+
  • سلام
   وقتی ماشین جوش میاره به این دلایله:
   ۱-خرابی ترموستات ۲-خرابی فشنگی آب وروشن نشدن فن ۳-بندآمدن رادیات ۴-اگه موقع جوش آوردن درب پلاستیکی رو باز کردی باید هوا گیری بشه
   دوست عزیز،هر چه زودتر برا رفع خرابی پیگیر باش تا واشر سرسیلندرنسوزونده وگرنه حداقل ۲تومن رودستت میزاره

   1+
 • آقایون آیا همه چیه ی خودرو پیشرانه معقول اون خودرو نسبت به قیمتشه؟فکر میکنید دنا چقدر موتورش با این فرق داره؟مطمئنا خیلی کم.
  در ضمن دنا به نوعی طبق گفته سازندش سمند بهینه شده هست پس از لحاظ ایمنی و محکم بودن هم از تند ۹۰ چیزی کم نداره.
  الان که دنا هست خرید تندر ۹۰ اشتباهه

  11+
  • دنا فاجعست ولی ال۹۰ برای کسی که نمی خواد تعمیرگاه بره عالیه. در رنج قیمتی ۳۵ الی ۴۵ هیچ خودرویی قابل مقایسه با ال۹۰ نیست.تابحال کسی با ال۹۰ توی جاده ها نمونده.تحت هیچ عنوان شما رو جا نمیذاره.برای جاده های ایران کاملا مناسبه.هرچند اصلا زیبایی نداره و آپشن هم براش بی معناست

   26+
   • اشتباهی مثبت دادم اونی که فاجعه است ال ۹۰ هست یک خودروی بی ریخت و بدون آپشن و راحتی اگه به تعمیرگاه نرفتنه تراکتور هم نمیره تعمیرگاه پس بفرمایید اونو سوار بشید شما یک قشری هستید که نه فنی هستید و نه اطلاع دارید و نمی تونید ریسک کنید بخاطر همین ال ممد را ترجیح می دهید

    10+
    • اره داداش شما هم فنی هستین و هم ادمی با ریسک بالا.اگه اپشن رو بزاریم کنار زیر ۵۰ میلیون چ ماشینی بهتر از ال ۹۰ هستش.شما که فنی هستی بگو تا ماهم بدونیم.

     6+
    • سلام دوستان منطقی صحبت کنید اخه اپشن به چه درد میخوره وقتی گیربکس اشغاله و موتور مشکل داره پژو پارس رو میگم یا اصلا پژو ۴۰۵ که امکانات ال نود هم نداره !!! اپشن های پراید رو داره و با اون موتور اشغالش که ۲۴ ساعته سرسیلند خراب میکنه یا اتیش میگیره و صدای موتور تراکتور میده یا ۲۰۶ sd که روغن ریزی داره و باز هم گیربکس ضعیف ولی ال نود موتور عالی گیر بکس عالی قیافه ی معمولی (سلیقه ای هست )
     و شتاب فوق‌العاده ولی اپشن های نسبتا کم که راحت میشه نصب کرد
     بنظرم بهترین خودرو تو ایران همینه حداقل ۲۴ ساعته نمیخواد گیربکس و سرسلیندر عوض کنید فقط حواستون به گردگیر پلوس باشه همین

     9+
    • چرا چرت میگی آخه بابا جان ال ۹۰ بهترین ماشین چون شماها دارین اذیت میشین پولتون رو ریختین آشغالی با خرید سمند پژو واسه همین حسادت میکنید و نمیزاردین کسی در خرید ال ۹۰ موفق شه اتفاقا من ۱۰ ساله دارم الانم ۹۶ دارم عالی ی ی ی ی ی

     2+
     • داداچ ما هم داشتیو اگه گذرت به تعمیرگاه افتاد پوستتو کندن اونوقت بیا نظر بده من سمند اف سون داشتم خیلی بهتره بود با یک کپسول گاز ۲۵۰ تا می رفت. هم جادار بود هم زیبا شتابشم حرف نداشت. پایداریشم واقعا” بهتر بود.

      2+
    • پس علی جان شما که فنی کاری برو ۲۰۶ و پارس بخر وهر روز یه سر به نمایندگی ها بزن تا مشغول باشی .پژوهای با موتور EF7 پر خرج و مشکل روغن کم کردن و سوخت واشر دارن . ۲۰۶ هم که کلن قطعات چینی و هر روز خرابی دارن . پارس و سمند هم که کلا مشکل صفحه کلاچ دارن . اینو من نمیگم برو از امداد خودرو یی ها بپرس ببین آمار خرابی تو جاده شون فاجعه س
     ال ۹۰ سالاره سوار شو لذت ببر .

     3+
 • از نظر من ایرادش
  ضبطش داغونه عوض کنید حل میشه
  ظاهرش بده ک باز ب خودتون بستگی داره ولی فقط ترخدا نخرید خز بازی درارید اسپرتش کنید چون آدم دهاتیا اینجوری میکنن(البته منظور من خیلی زیاده)
  کابینش خیلی زشته
  همین
  مهمترین مزایاش اینه که خیلی محکمه و ایمن و موتورش عالیه

  16+
  • این فقط اعداد و ارقام هست. من خودم ۲۰۶ اس دی داشتم به مدت ۳ سال. الان فروختم و پارس تندر خریدم. واقعا پارس تندر یک سر و گردن از نظر فنی، نرم بودن و شتاب از ۲۰۶ بالاتره. اگر کیفیت فنی و سواری راحت مهمه که قطعا پارس تندر، اما اگر دنبال ظاهر زیبا و آپشنایی هستین که ببعد از ۶ ماه خسته کننده میشن انتخابای دیگه ای هست

   13+
   • هیچ ماشینی مثل ال نود نیست اون از نوع پارس خودرو ما الان مدل ۹۵شا داریم خیلی نرم وشتاپ خوبی داره تو شتاب و سرعت با ماشین های پارس ۲۰۶ دنا سمند ماشین های چینی مثل جک j5و ام وی ام های ۵۱۵ و ۴۰۵ کورس گذاشتم همه ی اونا در مقابلش کم آوردند رانندگی با ال نود تو رنج این ماشینها یه چیز دیگه هست همه بدونید

    7+
    • سلام من در سال ۹۶ تندر صفر گرفتم قبلا در سال ۹۰ هم صفرشو گرفته بودم ترمز و موتورش و چند تا چیز دیگش بنظرم افت کردند کولرش هم قدرت موتور میگیره بدتر از همه کمکهای عقبش بدجوری میکوبه در کنار صندلیهای نیمکتیش منو تو کمردرد انداختند البته چند وقتی هم دنبال نصب ابتدایی ترین اپشنها مثل توری برف پاکن سنسور دنده عقب صندوق باز کن نمد موتور و … هستم الان فکر میکنم گه سمند ef7 بنزینی گرفته بودم پول کمتری داده بودم و راحتتر بودم ولی چه کنم از اول از تندر خوشم میاد ولی این روزها اگر کسی پول بیشتری بده گزینه های دیگه ای مثل h30 کراس برلیانس ۲۳۰ و ۳۳۰ و c3 و ….. وجود دارند

     7+
     • بنظر من پارسtu5 از هرلحاظ از تندر بهتره صندوق عقبشم جاداره مخصوصا داشپورت سوناتایی ها که عالی هستن چ از لحاظ امکانات و چه موتور خیلی بهتر از تندر هسان البته هرکس یه سلیقه ای داره ولی بنظر من پارسtu5 بهترینه

      1+
     • سلام دوستان من که واقعا گیج شدم موندو ال نود بخرم یا نه هر یک نظر خاصی داشتین من بین سمند ای اف سون با ال نود موندم

      5+