با ما در تماس باشید
کولر خودرو

اخبار خودرو

بررسی عوامل خرابی در کولر خودرو و راه‌حل آن

روز‌های گرم سال در راه است و یکی از پرکارترین سیستم‌های خودرو در این فصل‌ها، کولر خودرو خواهد بود. همیشه یکی از مشغله‌های فکری رانندگان در زمان استفاده از کولر این است که آیا این وسیله در حال کارکرد صحیح خود است و یا سرمای تولیدی آن به میزان استاندارد نیست. مشغله‌ای که گاهی مواقع صحیح است و باید به دنبال راه‌حل آن بود.

قبل از بررسی علل و عوامل این اتفاق ناخوشایند، باز هم تاکید می‌کنیم که بخش کولر دارای روغن است که قبل از سرویس و بازدید آن بهتر است تا میزان بودن سطح روغن کمپرسور کولر نیز بازدید شود. خاموش بودن کمپرسور به صورت طولانی‌مدت باعث رسوب این روغن و گاز درون سیستم می‌شود که دلیل تاکید بر استفاده از کولر به صورت چند‌دقیقه در طول هفته در فصل پاییز و زمستان نیز به خاطر دوری از این اتفاق است.

بررسی فشار در شیرهای شارژ کولر

سیستم کولر دارای دو شیر فشار بالا و فشار پایین است که بررسی وضعیت فشار آنها اطلاعات خوبی به ما از سلامت کاری کولر خواهد داد. گاهی مواقع فشار در شیر شارژ فشار پایین، خیلی بالاست. این حالت ناشی از خرابی کمپرسور می‌تواند باشد که باید به سرویس و تعمیر آن بپردازیم. همچنین شیر انبساط قطعه دیگری است که در بروز این حالت موثر است. کنده شدن خمیر حباب این قطعه، اتصال نادرست سنسور آن که به لوله خروجی اواپراتور وصل می‌شود، تنظیم نادرست شیر انبساط که بیش از حد باز باشد و… از دلایل پدید آمدن این اتفاق است.
اما گاهی مواقع فشار در این شیر خیلی پایین است. یکی از دلایل آن، کاهش گاز درون سیستم است که باید دوباره به شارژ گاز بپردازیم. همچنین مسدود بودن خشک‌کن و شیر انبساط نیز می‌تواند منجر به این حالت شود. خرابی ترموستات و گرفتگی لوله‌ها نیز باعث کاهش فشار می‌شوند که باید به بررسی وضعیت آنها پرداخت.
اما یک شیر فشار بالا نیز در سیستم وجود دارد. اگر فشار در این شیر خیلی بالا باشد، علت می‌تواند از خنک‌کاری ضعیف کندانسور ناشی از گرفتگی پره‌های آن باشد. همچنین خرابی فن کمکی کندانسور، وجود حجم بیش از حد گاز درون سیستم و وجود هوا در لوله‌ها به جای گاز نیز از دیگر دلایل بروز این حالت است که باید برای رفع این عیب، سیستم دوباره شارژ شود.
اما کمبود فشار در این شیر نیز می‌تواند به خاطر کاهش شارژ و کمبود حجم گاز در سیستم باشد. همچنین خرابی کمپرسور و خصوصا کلاچ آن نیز می‌تواند باعث بروز این حالت شود.

سرمای کم کولر

یکی از دلایل پایین‌بودن میزان خنکی کولر، کثیفی رادیاتور بیرونی کولر یا همان کندانسور است. پره‌های این قطعه را باید با فشار آب و یا باد تمیز کرد تا شدت مایع‌شدن گاز کولر در این بخش، بالاتر برود. همچنین خرابی کمپرسور و یا کلاچ آن و سفت نبودن تسمه نیز از دیگر علل کاهش سرمای تولیدی می‌تواند باشد. کاهش حجم گاز درون سیستم کولر، اتصال نادرست خشک‌کن، مسدود بودن آن از داخل و حتی کثیفی پره‌های اواپراتور نیز از دیگر عواملی است که در کاهش سرمای تولیدی کولر اثر خواهد داشت.

یخ زدن اواپراتور و لوله‌ها

سیستم کولر نیز دارای ترموستاتی است که میزان کارکرد و سرمای تولیدی را کنترل می‌کند. خرابی این قطعه باعث می‌شود تا در کارکرد سیستم تهویه مطبوع خودرو مشکلاتی پدید آید که یکی از شایع‌ترین آنها، کارکرد نادرست کولر و در نتیجه یخ زدن لوله‌ها و سطح خارجی اواپراتور است. در این حالت باید ترموستات را تعویض کنیم.

بوی نامطبوع کولر

یکی از ناخوشایند‌ترین اتفاقات در زمان استفاده از کولر، بوی نامطبوع کولر در زمان کارکرد آن است که با پیچیدن در داخل اتاق، استفاده از کولر را با مشکل روبه‌رو می‌کند.
این اتفاق می‌تواند ناشی از کثیفی پره‌های اواپراتور باشد که باید با کمک فشار باد، آن را تمیز کنیم. همچنین حضور لجن‌ها در پره‌ها و رشد آنها نیز می‌تواند باعث تولید این بوی ناخوشایند شود. گرفتگی لوله تخلیه آب زیر اواپراتور نیز از دلایل شایع این اتفاق است.

سر و صدای کولر

گاهی مواقع کارکرد کولر با ایجاد سر و صدای زیاد و ارتعاش همراه است. شُل بودن تسمه کولر و خود کمپرسور در محل بسته شدنش و همچنین حضور هوا در لوله‌ها و سیکل کولر باعث بروز لرزش در کنار کاهش راندمان کاری کولر خودرو می‌شود.

عمل نکردن کمپرسور

خرابی رله کنترل آمپر کمپرسور باعث می‌شود تا جریان لازم برای درگیری کلاچ کمپرسور تامین نشود. همچنین ایراد در ترموستات سیستم نیز از دیگر علل کارکرد نادرست و قطع و وصل شدن‌های ناصحیح کمپرسور است. همچنین خرابی سوئیچ فشار و یا فیوز سیستم نیز می‌تواند باعث روشن‌نشدن کمپرسور و یا قطع و وصل شدن‌های بی‌دلیل آن در حین کار باشد.
از دیگر عواملی که باعث قطع و وصل‌شدن و یا درگیر نشدن کلاچ کمپرسور می‌تواند باشد باید به شل بودن تسمه، توان پایین باتری، کثیفی و چرب‌شدن کلاچ، فاصله افتادن بین پولی و کلاچ و در نتیجه عدم اثر درگیری کلاچ ‌روی پولی کمپرسور و همچنین خرابی رله سیستم اشاره کنیم./ عصر خودرو

+۲۴
مشاهده ۲ نظر

2 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در اخبار خودرو

Advertisement

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه

برو بالا