اول خودرو » جریمه طرح ترافیک سال ۹۷ چقدر است؟ + نقشه و شرایط دریافت مجوز
اخبار خودروهای داخلی

جریمه طرح ترافیک سال ۹۷ چقدر است؟ + نقشه و شرایط دریافت مجوز

جریمه طرح ترافیک سال 97

سرگرد شریفی گفت: مجوز طرح ترافیک ۹۶ فقط تا ساعت ۷ شب مورخ ۳۱ فروردین سال ۹۷ معتبر خواهد بود و چنانچه رانندگانی که بعد از این تاریخ ذکر شده بدون مجور ورود به طرح ترافیک سال ۹۶ وارد محدوده شوند حتما جریمه خواهند شد. و رانندگان می بایست با مجوز های ورود به طرح مخصوص سال ۹۷ وارد محدوده ی مشخص شده ی طرح ترافیک و زوج و فرد شوند.

بر اساس ماده ی ۱۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت نداشتن مجوز ورود به طرح ترافیک ویژه سال ۹۷ راننده هایی که وارد محدوده ی زوج و فرد و یا طرح ترافیک اصلی شوند و یا در این محدوده ها تردد کنند به وسیله ی سیستم هوشمند و دوربین ترافیکی جریمه خواهند شد. جریمه طرح ترافیک سال ۹۷ به ازای هر ساعت تردد در داخل طرح مبلغی معادل با ۲۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

ساعت طرح ترافیک

 • از روز شنبه تا چهارشنبه: ممنوعیت تردد ۶:۳۰ تا ۱۹
 • روز های پنج شنبه، جمعه و همچنین تعطیلات رسمی: بدون ممنوعیت

ساعت طرح زوج و فرد

 • از روز شنبه تا چهارشنبه: ممنوعیت تردد ۶:۳۰ تا ۱۹
 • روز های پنج‌شنبه، جمعه و همچنین تعطیلات رسمی: بدون ممنوعیت
 • در روزهای ماه مبارک رمضان ساعت طرح زوج و فرد برای شنبه تا چهارشنبه ۱ ساعت کاهش می یابد ( یعنی تا ساعت ۱۸)

توضیحات: در روزهای زوج (شنبه، دوشنبه، چهارشنبه) فقط خودروهای دارای پلاک زوج (اولین رقم از سمت راست) و در روزهای فرد (یکشنبه، سه شنبه) فقط خودروهای با پلاک فرد حق ورود به محدوده ی این طرح را دارند.

دریافت مجوز ورود به طرح ترافیک به صورت روزانه

عموم شهروندانی که قصد دارند با خودروی شخصی در محدوده طرح ترافیک تردد کنند، باید قبل از اولین ورود، اطلاعات شخص و خودرو را در سامانه my.tehran.ir ثبت کنند.

هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک در سال۱۳۹۷ برای خودروهای سهمیه دستگاه های اجرایی و دولتی با عموم شهروندان که طرح را به صورت روزانه خریداری می کنند، برابر است و تنها طبق مصوبه شورای شهر برای سهمیه های معلولان، بیماران خاص، خبرنگاران، آژانس ها و وانت بارها تخفیف در نظر گرفته شده است.

در طرح جدید ترافیک تهران به هیچ وجه فروش سالیانه و یک جای مجوز ورود(طرح) وجود ندارد و نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک برای هر روز براساس نوع معاینه فنی خودرو و ساعات ورود و خروج محاسبه می شود. هزینه ورود و خروج خودروها بسته به ساعات اوج و غیراوج ترافیک متفاوت است و همچنین خودروهای دارای معاینه فنی برتر، از ۲۰ درصد تخفیف برخوردار خواهند شد.

ارقام قابل پرداخت به عنوان عوارض با توجه به بازه زمانی(ساعات شلوغ و اوج ترافیک) در طرح جدید بشرح زیر است:

– اولین ورود و تردد در محدوده زمانی ۶:۳۰ تا ۱۰ صبح و آخرین خروج و تردد بعد از ساعت ۱۶ عصر با معاینه فنی برتر ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان و با معاینه فنی عادی ۳۶ هزار تومان محاسبه می شود.

– اولین ورود و تردد در محدوده زمانی ۶:۳۰ تا ۱۰ صبح و آخرین خروج و تردد قبل از ساعت ۱۶ عصر با معاینه فنی برتر ۱۹ هزار و ۲۰۰ تومان و با معاینه فنی عادی ۲۴ هزار تومان محاسبه می شود.

– اولین ورود و تردد از ۱۰ صبح به بعد و آخرین خروج و تردد بعد از ساعت ۱۶ عصر با معاینه فنی برتر ۱۹ هزار و ۲۰۰ تومان و با معاینه فنی عادی ۲۴ هزار تومان محاسبه می شود.

– اولین ورود و تردد از ۱۰ صبح به بعد و آخرین خروج و تردد قبل از ساعت ۱۶ عصر با معاینه فنی برتر ۱۳ هزار و ۴۴۰ تومان و با معاینه فنی عادی ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان محاسبه می شود.

* برای خرید مجوز روزانه باید ۳۶ هزار تومان (معادل حداکثر هزینه احتمالی یک روز تردد) در حساب فرد(شهروندی) وجود داشته باشد، ولی رقم قطعی هزینه تردد در پایان هر روز محاسبه و برداشت خواهد شد. در صورتی که مجوز روزانه برای خودرو خریداری شده باشد اما استفاده نشود، مبلغ حداقل یک روز (۱۳۴۴۰ تومان) از حساب فرد کسر می شود. از این رو توصیه می شود شهروندان صرفا وقتی اقدام به خرید رزرو کنند که از نیاز خود به تردد در محدوده اطمینان دارند.

ساکنان محدوده طرح مجازند به طور رایگان و بدون پرداخت هزینه، در ۲ ساعت ابتدایی طرح از محدوده خارج شوند و در ۲ ساعات پایانی اجرای طرح نیز به محل سکونت خود بازگردند.

مراحل خرید مجوز ورود به طرح ترافیک به صورت روزانه

 1. ابتدا وارد سایت رسمی شهرداری تهران می شوید. (my.tehran.ir)
 2. در قسمت پایین سایت وارد بخش ثبت نام  شوید.
 3. نوع شخص حقیقی – حقوقی را انتخاب کنید.
 4. شماره ملی و تاریخ تولد خود را وارد کنید.
 5. نام کاربری و کلمه عبور را برای خود انتخاب کنید.
 6. بر روی دکمه  “ثبت درخواست”  کلیک کنید و شماره پیگیری خود را دریافت حتما نزد خود نگه دارید.
 7. پرداخت الکترونیکی را انتخاب کنید.

* پرداخت اینترنتی مستلزم دارا بودن یکی از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب با قابلیت پرداخت اینترنتی است که شامل موارد ذیل می باشد :
– دارا بودن رمز دوم یا رمز اینترنتی
– دارا بودن تاریخ انقضاء معتبر
– دارا بودن کد سه یا چهار رقمی پشت یا روی کارت بانکی (cvv2)

اگر در طول فرآیند درخواست از طریق سامانه سایت شهرداری تهران با مشکلی مواجه گردید ، با شماره ۰۲۱۸۱۶۷۷۴۱۱ تماس حاصل فرمائید.

نقشه محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد تهران

31+

درباره نویسنده

سرویس خبری

سرویس خبری سایت اول خودرو آخرین اخبار خودرویی ایران و جهان را در اختیار شما قرار می دهد.

افزودن دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *