کانال تلگرام اول خودرو
اول خودرو » بررسی محاسن و معایب لیفان ۸۲۰
بررسی خودرو ویژه

بررسی محاسن و معایب لیفان ۸۲۰

لیفان 820

لیفان ۸۲۰ در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی لیفان در کشور چین رونمایی شد. این خودرو که در کلاس D قرار دارد در ایران هم به وسیله ی کرمان موتور مونتاژ و عرضه می گردد. لیفان ۸۲۰ در کشور چین در ۲ نسخه عرضه می شود ولی در ایران فقط با نسخه ۲٫۴ لیتری ارائه می شود. درباره ی طراحی این خودروی هم باید گفت که مهندسین کمپانی چینی در نمای داخلی و فرم کلی کپی کاری زیادی را از مدل ۲۰۱۲ تویوتا کمری انجام داده اند به طوری که داشبورد لیفان ۸۲۰ به طور کلی داشبورد تویوتا کمری ۲۰۱۲ است. در بخش ظاهری هم از کپی کاری ترکیبی بهره برده اند که در ادامه بحث به تحلیل آن خواهیم پرداخت.

طراحی لیفان 820

در زیر به بیان بررسی دقیق معایب لیفان ۸۲۰ خواهیم پرداخت:

اولین ایراد پیشرانه:

شاید این سوال در ذهنتان به وجود آید که چرا موتور قدرتمند ۲٫۴ لیتری لیفان ۸۲۰ شتاب و سرعت خوبی را ایجاد نمی کند؟

 • در پاسخ به سوال شما باید بگم که از مهم ترین عوامل کم شتاب بودن لیفان ۸۲۰ وزن زیاد این سدان اهل چین می باشد. لذا علت این کندی بد سلیقگی مهندسین لیفان است که به این امر بی توجهی کرده اند چرا که اگر هوشمندانه تر عمل می کردند نتیجه بهتری را شاهد بودیم.
 • نکته مهم دیگر هم این است که در پیشرانه لیفان ۸۲۰ تناسب بین حجم موتور و قدرت خروجی وجود ندارد چرا که قدرت ۱۵۸ اسب بخار در برابر ۲۳۷۸ سی سی حجم بسیار کم است.(به جدولی که در قسمت شتاب قرار دادم توجه کنید و به حجم موتور و قدرت کمری دقت کنید.)

اما در زیر به توضیح درباره ی پیشرانه خواهیم پرداخت.

اول از همه لیفان مدل ۸۲۰ در کشور زادگاهش در ۲ نسخه عرضه می شود. که به شرح زیر است:

 1. ۴ سیلندر خطی که ۱۶ سوپاپه با حجم  ۱٫۸ لیتر
 2. ۴ سیلندر خطی که ۱۶ سوپاپه با حجم  ۲٫۴ لیتر

اما شرایط در ایران به این شکل نیست و کمپانی ارائه دهنده ی این سدان آن را با حجم ۲٫۴ لیتری (گزینه دو) عرضه می کند، که این پیشرانه قادر است ۱۵۸ اسب بخار قدرت را در دور موتور ۵۷۰۰ دور بر دقیقه تولید کند، گشتاور این خودرو نیز ۲۲۱ نیوتن بر متر است.

پشت لیفان 820

گیربکس مدلی که کرمان موتور ارائه می دهد هم از آن یکی نسخه بهتر است چرا که دارای جعبه دنده ی ۶ سرعته ی اتوماتیک است و یک کمپانی استرالیایی آن را ساخته است. این کمپانی که DSI نام دارد سیستم انتقال قدرت کمپانی های زیر را هم می سازد:

 • فورد
 • جیلی
 • سانگ یانگ
 • فیات کرایسلر

لیفان 820

دومین ایراد شتاب کم:

اگر شما قصد خرید یک خودروی پر شتاب و چابک را در رنج قیمت ۸۰ میلیون تومان را دارید، لیفان ۸۲۰ به هیچ وجه انتخاب خوب و مناسبی نیست. اما علت چیست؟؟

درباره ی این سوال باید گفت که لیفان ۸۲۰ دارای ۱۵۴۵ کیلوگرم وزن خالص (بدون در نظر گرفتن مایعات و وسایل شخصی) است. که این وزن هرگز تناسب خوبی با پیشرانه ی لیفان ۸۲۰ نداشته و ندارد. به همین علت شتاب ۰-۱۰۰ لیفان ۸۲۰ به طور رسمی ۱۳٫۵ ثانیه می باشد که در عمل از این عدد هم بیشتر است. در ضمن حداکثر سرعت لیفان ۸۲۰ به طور رسمی ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است. در زیر به بررسی شتاب و سرعت لیفان ۸۲۰ نسبت به رقبایش می پردازیم:

مشخصات لیفان ۸۲۰ کیا سراتو ۲۰۰۰ اتوماتیک سایپا رنو فلوئنس دنده ای جیلی امگراند اتوماتیک بسترن B70 تویوتا کمری
حداکثر قدرت خروجی(اسب بخار) ۱۵۸ ۱۵۶ ۱۴۳ ۱۳۸ ۱۴۷ ۱۸۱
حجم موتور(سی سی) ۲۳۷۳ ۲۰۰۰ ۱۹۹۷ ۱۷۹۲ ۲۰۰۰ ۲۴۹۴
شتاب ۰-۱۰۰ (ثانیه) ۱۳٫۵ ۱۱ ۱۰٫۴ ۱۲ ۱۱٫۵۱ ۸٫۸
حداکثر سرعت (کیلومتر/ساعت) ۱۸۰ ۱۹۰ ۱۸۱ ۱۸۵ ۲۰۰ ۱۹۵
قیمت(تومان) ۹۱ ۹۲ ۸۶ تا ۸۸ ۸۷ ۸۵ ۲۱۱ تا ۲۲۰

 سومین ایراد استفاده از متریال بسیار بی کیفیت در کابین:

به نظر من بزرگترین ایراد لیفان ۸۲۰ جنس کابین این سدان چینی می باشد. این ایراد آنقدر مشهود هست که اگر با دقت کافی به عکس ها نگاه کنید در عکس هم متوجه آن خواهید شد.

لیفان ۸۲۰ در بخش کابین بدجور در برابر رقبای خود کم می آورد. قسمت جلوی داشبورد لیفان ۸۲۰ شامل یک سیستم صوتی به روز است (سیستم صوتی شامل یک صفحه نمایش و دکمه کنترلی بر روی فرمان خودرو) و یک تهویه هوای اتوماتیک است. اما نکته جالب در مورد کابین لیفان ۸۲۰ صندلی های آن است که در همه آپشنها با جنس چرم قابل عرضه است.

لیفان 820

داخل لیفان 820

چهارمین ایراد کپی کاری در طراحی ظاهری و داخلی:

خوب همان طور که گفتیم متریال مورد استفاده در لیفان ۸۲۰ ناامید کننده است ولی وضع طراحی ظاهری و داخلی این سدان به چه نحو است؟

مهندسین کمپانی لیفان در سدان خود ترکیبی از محصولات محبوب و دوست داشتنی خودروسازان جهان را استفاده کرده اند. (شما در محصولات چینی دیده بودید که یک خودرو کاملا شبیه به یک محصول از یک کمپانی مشهور است اما در لیفان کپی برداری ترکیبی و هنرمندانه تر شده) حالا این ترکیب در لیفان ۸۲۰ به چه نحوی صورت پذیرفته؟؟

لیفان 820

در بخش طراحی ظاهری:

دماغه ی لیفان ۸۲۰ به شکل زیر است:

 • جلو پنجره: فورد موندئو
 • چراغ های جلو: آئودی A6

در بخش عقب لیفان ۸۲۰:

 • شاهد ترکیب هنرمندانه ای هستیم به نحوی که اگر به بخش عقب آئودی  و سوناتا دقت کنید متوجه صحبت بنده خواهید شد. البته عده ای دیگر معتقدند که لیفان ۸۲۰ به طور کامل از روی لکسوس ES کپی برداری شده است.

در نمای جانبی لیفان ۸۲۰:

 • رینگ های لیفان ۸۲۰ و البته خطوط برجسته شباهت خاصی به سبک طراحی بی ام و دارد.

لیفان 820

پنجمین ایراد رینگ های کوچک:

اگر شما هم به نمای جانبی لیفان ۸۲۰ نیم نگاهی بیندازید متوجه حرف من خواهید شد که مهندسین و طراحان کمپانی چینی لیفان برای این سدان کشیده رینگ های بسیار کوچکی را برگزیدند. بدون شک انتخاب این سایز رینگ برای لیفان ۸۲۰ ناامیدکننده است

طراحان ليفان در انتخاب رينگ و لاستيك اين خودرو كمي خساست به خرج داده و براي ليفان ۸۲۰ رينگ ۱۶ در نظر گرفته اند كه با نگاه به عكسهاي متوجه مي شويم كه اين رينگ براي اين خودروي كشيده كمي كوچك به نظر مي رسد. این نکته را فراموش نکنید که لیفان ۸۲۰ از این نظر هم به تویوتا کمری شباهت دارد.(معمولا رینگ های محصولات تویوتا کوچک است و توی ذوق می زند)

 

کنار لیفان 820

از معایب لیفان ۸۲۰ که گذر کنیم به محاسن آن می رسیم.

سیستم تعلیق:

سیستم تعلیق از آیتم های مهم در یک خودرو به شمار می آید چرا که باعث می شود که سرنشینان خودرو ناهمواری و بالا و پایین جاده را کمتر لمس کنند. لذا با بررسی سیستم تعلیق(در کل باید بگم که فنرها،کمک فنرها و همه مواردی که به جهت ایجاد آسایش در سفر و فرمانپذیری خودرو به کار گرفته می شود) لیفان ۸۲۰ متوجه می شوید که کمپانی سازنده برای این سدان سیستم تعلیق از نوع مک فرسون(جلو) و البته مستقل جند میله ای(مولتی لینک)(عقب)قرار داده است. همین امر هم باعث شده که لیفان ۸۲۰ از این بابت نمره قابل قبولی را دریافت کند.

تغلیق لیفان 820

امکانات رفاهی خوب:

مطمئنا یکی از نقاط قوت لیفان ۸۲۰ امکانات رفاهی این خودرو می باشد(در بازه قیمتی خود) به همین علت هم این آیتم را در بخش محاسن قرار داده ایم. در زیر امکانات رفاهی این سدان چینی قابل مشاهده است:

 • سقف سانروف
 • ۶ کیسه هوا
 • چراغ هاي جلو هالوژن و عقب LED
 • روشن شدن اتوماتیک چراغ های جلو
 • خاموش شدن چراغ های جلو با تاخیر، تنظيم ارتفاع نور چراغ هاي جلو و چراغ روشنايي روز Day light
 • سيستم ترمز ضد قفل ABS
 • سيستم توزيع الكترونيكي نيروي ترمز EBD
 • سيستم كمكي ترمز BAS
 • سيستم پايداري الكترونيكي ESP
 • ترمز پارك پدالي
 • صندلي راننده با تنظيم گودي كمر و صندلي چرمي
 • تنظیم برقی صندلی راننده در ۶ جهت
 • گرمكن صندلي راننده
 • سيستم ورود بدون كليد Keyless
 • استارت دكمه اي
 • سیستم ضد سرقت، قفل کودک، مجهز به سيستم ISOFIX
 •  كمربندهاي جلو پيش كشنده
 • سنسور دنده عقب، دوربين عقب و چراغ داشبورد
 • كروز كنترل(Cruise Control)
 • تنظيم فرمان در ۴ جهت
 • تهویه مطبوع اتوماتیک
 • سیستم پخش MP5 با خروجی USB، كنترل سيستم صوتي از روي فرمان، AUX، بلوتوث، ۶ بلندگو،GPS

ایمنی لیفان 820

خدمات پس از فروش کرمان موتور:

کمپانی کرمان موتور سابقه ی زیادی در ساخت خودرو دارد و همواره در مدت فعالیتش عملکرد خوبی در خدمات پس از فروش ارائه داده است. چه در زمانی که دوو را مونتاژ می کرد و چه الان که به مونتاژ محصولات چینی پرداخته است. لذا خریداران محصولات این کمپانی عنوان می کنند که در زمان سرویس به خوبی رفع عیب های مونتاژی انجام پذیرفته است. در ضمن اگر قصد خرید یک لیفان ۸۲۰ را دارید خیالتان از بابت لوازم یدکی راحت باشد.

ابعاد لیفان ۸۲۰:

همان طور که در جدول زیر مشخص است ابعاد لیفان ۸۲۰ با تویوتا کمری تقریبا برابر است. و همین امر هم باعث شده تا لیفان ۸۲۰ خودرویی جادار باشد. البته این را هم بگویم که فاصله محوری لیفان ۸۲۰ و تویوتا کمری بدون حتی یک سانتی متر کم و زیاد با هم برابرند. در ضمن این را هم فراموش نکنید که همین کشیدگی باعث شده که این سدان فضای خوب و زیادی را برای سرنشینان خود خلق کند و ۵ شخص درشت جثه بدون هیچ مشکلی در این خودرو قرار می گیرند.

مشخصات لیفان ۸۲۰ تویوتا کمری GLX رنو فلوئننس کیا سراتو سایپایی
طول(میلی متر)
۴۸۶۵ ۴۸۰۵ ۴۶۱۸ ۴۵۳۰
عرض(میلی متر)
۱۸۳۵ ۱۸۲۵ ۱۸۱۳ ۱۷۷۵
ارتفاع(میلی متر)
۱۴۸۰ ۱۴۷۰ ۱۴۸۵ ۱۴۶۰
حجم صندوق عقب(لیتر) ۵۱۰ ۴۳۶ ۵۳۰ ۴۸۲
12+

درباره نویسنده

شهاب قربانی

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

32 دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • فقط یه چیز چرا در مورد ۰ تا ۱۰۰ ماشین دروغ میگید ۱۳ ثانیه کجا بود برید فیلم نقد و بررسی رو تو آپارات ببینید فکر کنم زیر۱۰ ثانیه بود

  0
 • سلام،درآذرماه۱۳۹۵ خودرولیفان ۸۲۰خریدم ودرطول۹ماه ۴بارتوسطامدادخودروبه تعمیرگاه منتقل شدموبیش از۱۶بارمراجعه جهت تعمیرات اساسی به نمایندگی با وجود تعویض غربیلک کامل فرمان،TCUکامپیوتر در چند مرحله،سنسورها و سیم کشی و تعویض گیربکس کامل و…از تعمیر اساسی آن عاجز بودندو سیستم ترمز آن در مواقع اضطراری معیوب بود ،لنت ترمز ۴ چرخ را ۳۰۰٫۰۰۰تومان تعویض کردم ولی درست نشد نمایندگی تقاضای دیسک چرخ جلو را در برج ۲ دادولی بعد از ۴ ماه تامین قطعه نشد ،در اعتراض ما به صدای کمپرسور خراب کولر و صدای چرخها و داشبورد و کنسول به ما میگفتند که صدای ضبط را زیادکن و بعد ازشکایت در ارگانهای مربوطه خودرو را پس گرفتند و مبلغ ۱۱٫۰۰۰٫۰۰۰تومان افت قیمت از من کسر کردند ،خودرو کرمان موتور معیوب بوده وایرادسیستمی و برقی داشته ،کرمان موتور از تعمیر آن عاجز بوده،ضرر افت قیمت کسر کرده اند،منصفانه است ،لطفا در ویترین افتخارات کرمان موتور این ظلم به مشتری را قرار دهید

  1+
 • واقعا متاسفم برای کسی که این مطلب رو نوشته
  کسی که به این ماشین استارت نزده و حتی از نزدیک ندیده چطور راجبش نظر میده
  البته تو ایران طبیعی هست با دیدن چندتا عکس راجبش مطلب بنویسند

  7+
 • من سراتو سایپایی رو به این خودرو ترجیح میدم چرا ک هردو مونتاژ داخل هستن ولی سراتو هم پر شتاب تره و هم متعلق به ی کمپانی خوبه. فکر میکنم اشتباهه بزرگیه بین این دو لیفان ۸۲۰ انتخاب کردن. البته هرکس مختار طبق اونچه ک معتقده و دوس داره انتخاب کنه و نظر و انتخابش هم محترمه

  3+
 • ایشالا با مونتاژ محصولات هیوندای ساخت محصولات چینی در کرمان موتور متوقف بشه و کرمان موتور با استخدام مهندسین وطنی و کار اونها در کنار مهندسین خوب جهانی شاهد دیدن خودروهای وطنی به وسیله کرمان موتور باشیم البته خودروی خوب وطنی.
  من خودم از سر کنجکاوی این مقالات و مشاهده میکنم چون ساکن لندن هستم و خوب تا به حال نام کمپانی لیفان و نشنیده بودم.فقط کمی با کمپانی چری و ام جی و برلیانس آشنایی دارم.چون چری محصولات جگوارو میسازه در چین و ام جی اصلا متعلق ب بریتانیاس و برلیانس هم کمپانی رو خریده ک تاکسی لندن و میسازه.

  2+
 • تو این جدول ک گذاشتین حجم صندوق عقب رنو فلوئنس ۵۳۰ من الان فهمیدم چقد حجمش بالاس و این ی نکته خوبه.یعنی ۲۰ لیتر حجم صندوقش از تندر ۹۰ هم بیشتره

  4+
   • علی اقا خودروتونو به دل خوش استفاده کنید. در مورد صحبتای اقا مهدی بگم ، اونطور نیست که فکر میکنید اگر دست دوم خوب بتونید پیدا کنید برای مثال ازرا کم کار کرد و تر و تمیز الان حدود ۱۲۰ میلیون تومن براتون اب میخوره (یعنی ۳۰ میلیون گرونتر) و با این قیمت ارزا ۲۰۰۸(که اکثرا به خاطر عواملی از بدو ورود خودرو مشکلات موتوری دارن) گیرتون میاد بعد با موتور ۳٫۴ و کارکرد بالای حداقل ۱۲۰ هزارتا و مصرف سوخت صدی ۱۸ تو شهر و ۲۳۵ اسب بخار که به مرور زمان حداقل ۳۰ تا از اسباش فرار کرده گیرتون میاد، یا حتی تو مدلای جدید مثل اکسنت و النترا و… هم ماشین باید دچار خوردگی یا مشکلات فنی زیاد یا … باشه تا با این قیمت گیرتون بیاد. بنده کارم ماشینه از s500 بنز و ۵۳۰ بی ام دبیلیو و… هم یا داشتم یا تجربه کردم سمت خودرو دست دوم نرید چون ریسکش ازین چینیا خیلی بیشتره، اگر دوستان میتونن در بازه قیمتی ۱۱۰ تا ۱۳۰ میلیون گزینه هایی با کیفیت و دوام و حتی قدرت بسیار بالاتر میتونن گیر بیارن.

    7+
 • با سلام.اومدم که شایعاتی ک در مورد لیفان ۸۲۰ هستش رو براتون روشن کنم.واقعا این ماشین نسبت به قیمتش میارزه.قبل از خرید اومدم اینجا نظرا رو خوندم و با انتقادای الکی زیادی روبرو شدم ک مشخصه کسانی نوشته بودن ک اصلا سوار این ماشین نشدن.واقعا از همه نظر عالیه و یک خودرو خونوادگی جا داره.فقط فقط فقط توی دنده سه یکم شتابش نسبت ب دنده های دیگش کمتره وگرنه بازم شتابش بد نیست.خداوکیلی نمایندگی مشهد درمورد همه ی سوالا و اقداماتی ک میخواستیم رو ماشین انجام بدن پاسخگو بودن.در کل ماشین خوبیه.الکی بخاطر اسم چین ک روش هست دلتون رو چرکی نکنین.خوش باشید

  28+
  • داداش خوبم هر ماشینی ک بخری تا دو س سال خوبه اگر مرتب بری سرویس.
   اما مشکلی ک تو ماشینای چینی هست دقیقا همینه.
   بعد این مدت شما دچار مشکل میشی.
   کمی صبور باش.هنوز نخریده ک نمیشه گفت ی جنسی خوبه یا بد.

   1+
   • شما چند سال خودروی چینی سوار میشی که میگی بعد دو سال دچار مشکل میشه-من الان نزدیک ۵ ساله لیفان تلنت دارم- تماما از لیفان تلنت دفاع میکنم نسبت به هم قیمتهاش- چون من به ماشین رحم نمیکنم- هر خودوریی که داشتم رسشو کشیدم- خانواده پژو های ایرانیزه کلا ضعف متور دارند و ۲۰۶ ضعف برق دزدی و سیستم خنک کاری داره-جلوبندی هم افتضاح- تندر هم ضعف برقی داره- گرد گیر پلوسش داغونت می کنه اگر حواست نباشه گیربکس میسوزونی- فشار زیادم به تندر بیاری موتورش جوابت میکنه- من با کارکرد ۱۴۰ هزار تا با لیفان به غیر از بی کیفیتی چند تا قطعه تو کابین- و یکی هم کنیستر بنزین هیچ موردی ندیدم-به خصوص کیفیت رانندگی در مقابل ایرانیهای پیرمرد

    3+
 • من نمیدونم چرا این ماشینو با ماشین های ۲۰۰ میلیون مقایسه میکنن من خودم ۸ ماهه دارم نسبت به پولی که دادم ازش راضیم اگه هم عیبی هم باشه از مونتاژه که کم کاری کرمان موتوره اما از لحاظ سرعت شتاب ونرمی خیلی خوبه فقط یه یک بار سوار شوید بعد نظر بدید

  21+
  • من برعكس آقا رضا خيلى از ماشين ليفان ٨٢٠ خودم راضى هستم.من ٥ ماهه ك دارمشو خداروشكر مشكل خاصى نداشته،من كرج هستم و ماشينمو ميبرم نمايندگى صفرى١٤٠٢
   تا اينجا ك در مورد خدمات عااالى بودن.

   11+
   • البته در مورد شتاب اوليه اش كااملا با آقاى قربانى موافقم و راستش موقع تحويل، اولين چيزى بود ك توى ذوقم خورد، اما چون من خودم اهل سرعت زياد نيستم، بهش عادت كردم.
    در كل بنظرم ماشين بدى نيست

    7+
    • من این ماشین و یکسال هست که دارم، در خصوص نقد صورت گرفته باید بگم نقدی بسیار ضعیف بود که میشه گفت نویسنده آن این ماشین و سورا نشده و یا خیلی محدود سوار شده بیشتر مطالب کپی برداری از سایت های دیگه بوده است
     در خصوص عیب ماشین میتونم بگم رنگ بدنه ضعیف است و اگر کسی قد بالای ۱۸۷ cm داره صندلی جلو با مشکل مواجه میشه،
     در خصوص کیفیت قطعات هم دقیقا متناسب با قیمت ماشین هست.
     در مورد شتاب که نویسنده خیلی روی اون تمرکز کرده باید بگم هیچ مشکلی ندارم نمی دونم واقعا ۱۴ ثانیه یا ۱۱ ثانیه برای یه رانندگی معمولی خیلی مهمه؟! البته در زمان راه افتادن با کمی تاخیر حرکت میکنه
     نکته اخر قراردادن تویوتا کمری در جدول مقایسه با لیفان خود گویای خیلی چیزهاست البته توصیه میکنم اگر کسی ۲۲۰ میلیون داره حتما بره تویوتا بخره واقعا بهتره شک نکنید

     4+
     • این خودروی از روی تویوتا کمری کپی کاری محض رو صورت داده.پس لازمه در نقدش ی نگاه اماری به تویوتا کمری بشه.
      شما انگار از پشت کوه اومدی ک این چیز به این سادگیو نمیفهمی.

      2+