با ما در تماس باشید
دوج چلنجر دیمون

اخبار خودرو

دوج چلنجر دیمون در نمایشگاه خودروی نیویورک رونمایی شد

همان طور که وعده داده بودیم کمپانی معروف دوج در نمایشگاه خودروی نیویورک دست به کار بزرگی زد و دوج چلنجر دیمون را که قوی ترین ماشین عضلانی آمریکاست(در طول تاریخ تا بدین جا)را معرفی کرد.خودرویی که معنی لغتیش شیطان یا روح خبیث است.

دوج چلنجر دیمون(در مقاله مربوط به نمایشگاه خودروی نیویورک قول رونمایی دیمون را دادیم)قبل از رونمایی در نمایشگاه خودروی نیویورک در چند تیزر دل خیلی ها را آب کرد. چرا که دوج چلنجر دیمون رکوردهایی را کسب کرده است که خیلی از دوستداران و صاحب نظران خودرو فکرش را هم نمی کردند که این رکوردها به این زودی ها شکسته شود. اما این رکوردها چیست؟

دوج چارجر SRT دیمون

دوج چارجر(چلنجر) SRT دیمون

اولین رکورد دوج چلنجر دیمون:

برای دوج چلنجر دیمون تبلیغات زیاد و گسترده ای صورت پذیرفت و همین تبلیغات زیاد باعث شکل گیری نخستین رکورد برای این خودروی عضلانی شد، چرا که دوج برای دوج چلنجر دیمون ۱۲ عدد فیلم از نوع کوتاه ارائه داد. (در این فیلم ها دوج وعده داد که در نمایشگاه خودروی نیویورک این سوپر اسپرت عضلانی را رونمایی خواهد کرد)

دومین رکورد سرعت و قدرت:

همان طور که در ابتدای مقاله هم گفتم دیمون به معنی شیطان یا روح خبیث است(آدم و یاد فیلم های جیمز ون-james wan میندازه، مخصوصا فیلم کانجیورینگش-The Conjuring) جالب است بدانید که برای بار نخست کمپانی دوج در ۴۶ سال پیش یعنی در سال ۱۹۷۱ میلادی نام یک نسخه از پلیموث داستر را دیمون نهاد.(که هرگز موفق نبود)بعد از مدتی خط تولید پلیموث داستر به چلنجر داده شد و چلنجر برعکس پلیموث داستر موفقیت های خوبی را در بازار برای خود دست و پا کرد.(نسخه‌های قدرتمند‌تر آن با نام‌ دارت اسپرت و هل کت به خریداران عرضه شد) شاید همین امر باعث شده که کمپانی دوج نام عجیب دیمون را از یاد نبرد و بعد از ۴ دهه قدرتمند ترین ماشین تاریخ خود و آمریکا را با این نام روانه بازار کند.

دیمون

پیش از این، نسخه‌ی هل‌کت SRT از دوج چلنجر به قدرت ۷۰۷ اسب بخار رسیده و ابرخودروهای کلاس پونی، مثل فورد موستانگ شلبی GT و کامارو ZL1 در برابرش زانو زده بودند. حالا مدل دیمون توانسته است از یک پیشرانه‌ی توربوشارژ ۲.۷ لیتری، قدرت ۸۴۰ اسب‌ بخار و گشتاور باورنکردنی ۱۰۴۵ نیوتن‌متر بگیرد که رکورد دیگری برای این خودرو محسوب می‌شود. چرا که این آمار، پیشرانه‌ی دیمون را به عنوان قدرتمندترین موتور ۸ سیلندر دنیا، معرفی می‌کند.

دوج چلنجر دیمون فقط در مدت زمان ۲.۳ ثانیه توسط راننده اش به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا می کند. و جالب تر آنکه راننده دیمون قادر است که در مدت زمان یک ثانیه بعد از آغاز حرکت، به سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. قبل از رونمایی دیمون لقب سریع ترین خودروی استاندارد جهان به یک خودروی برقی کمپانی تسلا اختصاص داشت.

سومین رکورد جدا شدن چرخ های جلو:

خوب سومین رکورد دوج چلنجر دیمون این است که وقتی دیمون قصد شتاب گیری اولیه را دارد. چرخ های جلو تا ۹۰ سانتی متر جدا می شوند تا بهتر از پیشرانه دیمون استفاده شود و لاستیک های عقب خیلی خوب گرم شده باشند. این امر تا به حال در هیچ یک از خودروهای استاندارد رخ نداده بود.

سریع ترین خودروی جاده ای جهان:

گرانش ۱.۸g در حرکت مستقیم، راننده‌ی دیمون را به صندلی فشار خواهد داد که از این نظر هم برتر از دیگر خودروهای سواری دنیا محسوب می‌شود؛ اما آمار شگفت‌انگیز این مدل پایانی ندارد و مسیر ۴۰۰ متر (یک چهارم مایل) را هم در ۹.۶۵ ثانیه طی می‌کند تا در انتهای آن، سرعتی بیش از ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت داشته باشد.

دوج چلنجر دیمون

حضور دوج چلنجر دیمون در مسابقات دِرَگ ممنوع است:

اول از همه باید بهتون بگم که مسابقات درگ چیه(البته برای اون دسته از افراد که اطلاع ندارند) و بعد علت ممنوعیت حضور دوج چلنجر دیمون در مسابقات درگ را بهتون می گم.

مسابقات دِرَگ:

مسابقه ی شتاب یا همان مسابقه ی دِرَگ به مسابقه ای می گویند که بین دو تا ماشین یا دو تا موتورسیکلت انجام می شود(تو فیلم ها خیلی دیدید)طول مسیر هم ۱-۲۰۰ متر ۲-۳۰۰ متر ۳-۴۰۰ متر است. دو تا شرکت کننده پست خط استارت قرار می گیرند و وقتی چراغ جلوشون سبز شد(این چراغ معروف هست به چراغ کریسمس) حرکت دو خودرو(یا موتورسیکلت) آغاز می شود. برنده نهایی هم کسی هستش که در مدت زمان کمتر طول مسیر را بپیماید(زودتر از اون یکی از خط پایان رد شود.)

علت ممنوعیت حضور دوج چلنجر دیمون در مسابقات دِرَگ:

همیشه بعد از رونمایی یک خودرو یک سری جزییات فنی و… از یک خودرو منتشر می شود. در همین خصوص مسئول برگزار کننده ی مسابقات درگ(مسابقات سرعت در مسیر مستقیم آمریکا) یعنی بنیاد NHRA آنقدر این خودرو را قدرتمند دیده که حضور دوج چلنجر دیمون را در این مسابقات ممنوع اعلام کرده است. این بنیاد معتقد است که قدرت بالای این خودرو انگیزه را برای حضور در مسابقات درگ از بین خواهد برد.

دیمون

چهارمین رکورد تنها خودروی مجهز به تجهیزات مخصوص درگ:

دوج چلنجر دیمون شگفت انگیز لقب تنها خودروی جهان را به دوش می کشد که به تجهیزاتی در خود مجهز شده است که این تجهیزات مخصوص حرکت پرشتاب در مسیر مستقیم است که فقط و فقط این تجهیزات در خودروهای مخصوص پیست مورد استفاده قرار گرفته است. و ما در هیچ خودروی جاده ای شاهد ارائه آن نبودیم.

 

گارانتی عالی:

این خودروی جاده ای فقط مشخصات فنی معرکه در دل خودش ندارد و گارانتی جذاب این خودرو بی شک خیال خیلی از خریداران را آسوده خواهد کرد چرا که گارانتی این خودروی عضلانی ۳ سال است(۵۸ هزار کیلومتر) تازه پیشرانه دیمون هم گارانتی خاص به خودش را دارد ودارای ۵ سال گارانتی(۹۷ هزار کیلومتر) است.

حالات رانندگی در دوج چلنجر دیمون:

دوج چلنجر دیمون چند حالت رانندگی را دارد که این حالات عبارتند از:

 1. حالت اتوماتیک:در این حالت خودروی شما بهترین و مقرون به صرفه ترین حالت ممکن برای مصرف سوخت را داراست. و به مانند حالت خیابان در دیگر ماشین های اسپرت گشتاور دیمون در این حالت تحت کنترل می باشد تا هم سرنشینان در آرامش باشند و هم لاستیک دچار کمترین استهلاک شود.
 2. حالت درگ پلاس:در این حالت رانندگی خودروی شما آماده ی شتاب گیری با کمترین زمان ممکن است. و بی شک این حالت رانندگی مستلزم تجربه ی بالای راننده است.
 3. حالت سفارشی:خوب می رسیم به آخرین حالت رانندگی که مربوط است به حالت سفارشی، این حالت مختص اون دسته از رانندگانی هست که عاشق تنظیم اختصاصی پیشرانه و تجهیزات فنی هستند تا بدین ترتیب قادر باشند که عملکرد دوج چلنجر دیمون را تحت نظر بگیرند. و روی حالت دلخواه تنظیم کنند.

آیرودینامیک-ایمنی -کابین دوج چلنجر دیمون:

 • مهندسین کمپانی دوج برای بدنه دیمون یک کیت کاملا مخصوص آیرودینامیک طراحی کرده اند که این کیت اختصاصی نقش انکار ناپذیری را در کاهش ۹۰ کیلوگرمی وزن دیمون نسبت به هل کت دارد.
 • خریدار می تواند بسته ی تقویت بدنه را هم برای خودرویش سفارش دهد که بی شک این بسته، ایمنی دیمون را به شدت افزایش خواهد داد.
 • دیمون دارای یک صندلی برای راننده است و کمپانی دوج در یک حرکت نمادین به ازای سفارش هر صندلی(صندلی شاگرد و عقب)مبلغ ۱ دلار آمریکا را دریافت می کند. خریدار قادر است برای فضای کابین چرم درجه یک هم سفارش دهد.

دوج چلنجر دیمون

آپشن های معقول:

شایسته نیست که برای یک خودروی عضلانی پرشتاب انتظار آپشنهای زیادی را داشته باشیم. ولی خوب کمپانی سازنده دیمون در این بخش هم مشتری خود را راضی خواهد کرد در زیر به بیان مهم ترین آپشن های دیمون پرداختیم:

 • چند مدل پوشش کف مخصوص با لوگوی دوج چلنجر دیمون
 • سیستم کنترل هوشمند قدرت
 • سقف سانروف
 • سیستم صوتی پرقدرت ۹۰۰ واتی از برند کاردن (Kardon) که دارای ۱۹ بلندگو است.
 • گرم‌کن صندلی‌ جلو و گرم‌کن فرمان

قیمت دوج چلنجر دیمون:

 • نسخه ی استاندارد این خودروی خشن آمریکایی که در زیر کاپوت خود دارای یک پیشرانه با قدرت ۳۰۵ اسب بخار است ۳۰ هزار دلار می باشد.
 • مدل هل کت این هیولای آمریکایی که در زیر کاپوتش یک پیشرانه با قدرت ۷۰۷ اسب بخار را دارد ۶۵ هزار دلار می باشد.
 • نسخه ی SRT تا به این لحظه قیمت گذاری نشده است.

تولید دوج چلنجر دیمون:

کمپانی دوج قصد دارد که تعداد ۳۳۰۰ دستگاه دیمون را در طول سال تولید و عرضه کند.

 1.  ۳۰۰ عدد دیمون برای نمایندگی های دوج در کانادا
 2. ۳۰۰۰ عدد دیمون برای بازار ایالات متحده

خریداران این خودرو می توانند که سقف و کاپوت جلوی دوج چلنجر دیمون را به رنگ سیاه سفارش دهند. در ضمن خریداران می توانند یک دست کامل ابزار و لوازم یدکی مهم و لازم را هم که لوگوی دوج چلنجر دیمون روی آن نقش بسته را هم خریداری کنند.

دوج چلنجر دیمون

تفاوت هل کت و دیمون:

وقتی روی کاغذ به تفاوت های بین دیمون و هل کت نیم نگاهی می اندازیم تنها تفاوت بین این دو غول را در بهره بردن از موتور ۲.۷ لیتری به‌جای نمونه‌ی ۲.۴ لیتری می بینیم. ولی کار به همین جا ختم نشده است و دوج به جهت بهینه‌سازی دیمون و برهم زدن رکوردهای ابرخودروهای جهان، تلاش بی وقفه ای را انجام داده است.تقریبا بیشتر از نیمی از تجهیزاتی این خودرو که به پیشرانه اش مربوط است تغییر کرده است(در مقایسه با هل کت) در زیر بخشی از آن قابل مشاهده است:

 1. فشار توربوشارژ در دیمون ۲.۹ پوند بر اینچ بالاتر از هل‌کت و نزدیک به ۱۴.۵ پوند بر اینچ برآورد می‌شود.
 2. حداکثر دور موتور مجاز نیز از ۶۲۰۰ به ۶۵۰۰ دور بر دقیقه افزایش یافته است.
 3. سه مکنده‌ی هوا برای دیمون در نظر گرفته شده که بخش اصلی آن از مجرای روی کاپوت و بخشی دیگر از داخل چراغ‌ها و سپر تغذیه می‌شود.

با اخبار مربوط به نمایشگاه خودروی نیویورک همراه ما باشید…

ارسال نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

بیشتر در اخبار خودرو

Advertisement

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه

برو بالا