کانال تلگرام اول خودرو
اول خودرو » جلوگیری از سرخوردن خودرو در زمستان
دانستنی های خودرو

جلوگیری از سرخوردن خودرو در زمستان

در چند روز اخیر در شهر تهران فیلم هایی پخش شد که چند خودرو در یک فرعی در خیابان قیطریه سر خورده، و کنترل خودرو خود را از دست دادند، اول خودرو لازم دانست تا برای جلوگیری از این دست حوادث(در آینده) در یک مقاله شما عزیزان را در نحوه درست، کنترل کردن،  وسیله نقلیه خود آگاه سازد:

 

_برای جلوگیری از سر خوردن خودرو باید به نکات زیر توجه کنید:

اولین کار انتخاب یک، لاستیک مناسب است حالا اگر یخ شکن هم نمی گذارید، سعی کنید، یک لاستیک انتخاب کنید، که سطح اصطکاک، خوبی با زمین داشته باشد. بعد نوبت به رگلاژ ترمزهای عقب می رسد. اگه ترمزهای عقب رگلاژ نباشند، حتی بر روی، آسفالت خشک هم مجبور به زدن ترمز می شوید، چرخهای جلو قفل شده و انتهای خودرو  خواهد چرخید و انحراف پیدا می کند،که البته ماشینهای abs این مشکل را ندارد.
در مورد رانندگی رو برف و یخ بیشتر سعی کنین خیلی آهسته و بادقت رانندگی کنید و از نیروی ترمز موتور برای کاهش سرعت استفاده کنید و حواستان باشد، که اگر شما به یک باره پاهای خود را، از روی گاز بردارید، اختلاف نیروی موتور و سرعت خودرو باعث کله کردن ماشین رو به جلو و سرخوردنش می شود، باید آهسته و آرام پاهایتان را از رو گاز بردارید. وقتی سرعت خودرو مناسب شد، برای ترمز گیری اقدام کنید،

 

50-2010-jeep-wrangler-rubicon-unlimited-on-the-tuktoyaktuk-ice-road

_در رانندگی ۳ نوع سرخوردن وجود دارد که  دلایل آن به شرح زیر است:
۱) سرعت بیش از حد خودرو و نامناسب بودن آن با وضعیت جاده و ترافیک.
۲)شتاب زیاد (گاز دادن بیش از حد)، ترمز گرفتن و نیرویی که در پیچ های جاده به لاستیک تحمیل می شود.
۳) ترکیبی از دو حالت فوق
سر خوردن چرخ های عقب در اثر کاهش چسبندگی آنها اتفاق می افتد. که معمولاً در نتیجه سرعت بیش از حد و نیروی سر پیچ ها اتفاق می افتد. ممکن است شتاب خودور و نیروی بیش از معمول ترمز نیز به این حالت کمک کند. این نوع لغزیدن به آسانی تشخیص داده می شود. با کمی بی دقتی ممکن است، خودرو هنگام پیچیدن کاملاً دور خود بچرخد.حال برای از بین بردن عوامل لغزش خودرو باید پا را از روی پدال گاز و ترمز بردارید و حرکت خود را با فرمان هماهنگ کنید. وقتی خودرو در جهت نادرست حرکت می کند، عکس العمل طبیعی شما باید این باشد که با استفاده از فرمان آن را به مسیر صحیح برگردانید. سرخوردن چرخهای جلو نیز وقتی اتفاق می افتد که چسبندگی آنها کم شده باشد. در این حالت کنترل مستقیم خودرو از دست راننده خارج می شود. توصیه می شود فرمان را در جهت حرکت خودرو هدایت و سعی کنید که با تشخیص و با از بین بردن علت به مرور چرخهای خودرو را به صورت مستقیم برگردانید و یا فشار روی پدال گاز و ترمز را کاهش دهید.

max-verstappen-driving-a-red-bull-rb7-f1-car-on-snow-side-view-1

_نحوه توقف در هنگام سر خوردن:
۱_ اعتماد به نفس داشته باشید و به خود تسلط پیدا کن در غیر این صورت نمی توانید تصمیم درستی بگیرید.
۲_  از ترمز کردن بپرهیزید. ضربه زدن به ترمز در روی یخ. چرخ ها را قفل می کند و باعث لغزش و سرخوردن بیشتر می شود.
۳_ در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو سر می خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد در جهت دلخواه خود حرکت کنید. خیلی آهسته بر روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو کاسته شود و یا آرام بر روی گاز فشار دهید تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد.
۴_  از سبقت گرفتن بپرهیزید. چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه ای به عقب خودرو می زند که موجب سر خوردن آن می شود و خودرو در جهت عکس حرکت برمی گردد.
۵_ خودرو را در دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید، زیرا در این حالت به کم شدن سرعت کمک می کند و حداکثر کنترل را به راننده می دهد.

winter-car-preparation

_اگر خودرو شما abs نیست این متن مکمل را هم بخوانید:

نکته بعدی ترمز زدنه چون ماشین شما abs نیست سعی کنید برای توقف آن از گرفتن پدال ترمز خودداری کنید، چون بلافصله چرخهای جلو قفل شده و ماشین شما مثل سورتمه سر میخورد و منحرف می شود، برای ترمز زدن پدال ترمز رو متناوب و نرم سریع و خیلی کم گرفته و رها کنید، این کار باعث می شود، که دیگر چرخ ها قفل نشود و شما هدایت خودرو را داشته باشید و احیانا اگر موقع ترمز گیری انتهای خودرو چرخید ترمز رو ها کنید و فرمان را به سمتی که انتهای خودور منحرف شده بچرخانید.

xi6cxosarhtjjkf6zi1p

_اگر خودرو شما abs است این متن مکمل را هم بخوانید:

ترمزهای abs روی یخ و برف همان کار گرفتن متناوب ترمز را انجام می دهد و مانع قفل شدن چرخ و سر خوردن خودرو میشه اما نه اینکه راننده به خیال اینکه ترمزش abs است، گاز بدهد و با سرعت برود و بگوید، خودرو من لیز نمی خورد، این طور نیست، این برای زمانی است که جاده خشک است، حالا روی یخ و برف بهترین نوع abs و چهار چرخ خودرو هم سیستم دیسک باشد اگر با سرعت بروید و احتیاط نکنید مطمئن باشید ماشینتون لیز میخورد.
گرچه وضعیت خودرو، لاستیک و جاده در لغزیدن آن سهیم است.

 

frozen-car_lake-erie

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید…

1+

درباره نویسنده

شهاب قربانی

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

1 دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *