اول خودرو » بررسی دنا پلاس فیس لیفت جدید دنا
بررسی خودرو

بررسی دنا پلاس فیس لیفت جدید دنا

دنا پلاس

دنا پلاس در اواخر دی ماه ۹۵، و درست به طور هم ‌زمان با خودروی تازه وارد، دیگر ایران خودرو یعنی پژو ۲۰۷ صندوقداردر برابر چشم بینندگان قرار گرفت، بدین جهت بر آن شدیم تا بیشتر از این خودروی تازه وارد که ۵ سال پس از نسخه قبلی خود رونمایی گردید به شما عزیزان بگوییم، هرچند طبق گفته مسئولان ایران خودرو این شرکت ایرانی قصد آن را دارد که، طی مدت یک تا دو سال آینده، از دنا محصولاتی دیگر هم ارائه دهد که، دو خودروی، دنا اتوماتیک و دنا توربوشارژ هستند، با این تفاسیر باید گفت که، دناپلاس جعبه‌ی دنده‌ی اتوماتیک ندارد و از موتور توربوشارژ استفاده نمی‌کند. در اصل دنا پلاس از لحاظ فنی تغییری با دنا نداشته است و بیشتر تغییرات اعمال‌شده در بدنه‌ی خودرو است.

دنا پلاس

دنا و دنا پلاس چه تفاوتی با هم دیگر دارند…

این دو خودرو در بخش های معدودی تفاوت با هم دارند، ولی در بخش های زیادی، پلاس دنا، شبیه فیس لیفت قبلی خود است، که مهم ترین این تفاوت ها در بخش ظاهری، امکانات ایمنی بیشتر به چشم میخورد، لذا ما بر خود لازم دانستیم تا هم به ذکر این تفاوت ها بپردازیم و هم به بررسی دنا پلاس محصول جدید کمپانی ایرانی ایران خودرو، پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

نمای داخلی دنا پلاس

 

در زیر به بررسی دنا پلاس می پردازیم، تا با تفاوت های آن، با همتای خود آشنا شویم…

دنا پلاس

طراحی ظاهری :

سه تغییر در طراحی ظاهری این دو ایجاد گردیده ( دنا و دنا پلاس ) که بسیار خوب و نوید بخش است، تغییراتی که برای بار نخست در خودرو های تولید ملی مورد استفاده قرار گرفته است، اما به هر حال قالب اصلی و شکل و شمایل کلی دنا پلاس تغییر فاحشی با فیس لیفت سابق خود نداشته است و به مانند خیلی از فیس لیفت های دیگر ایرانی ما بیشتر شاهد اسپرت کردن هستیم تا فیس لیفت.

دنا پلاس

 1. اولین آن سقف سانروف است که برای بار اول در ایران برای خودرو های تولید ملی مورد استفاده قرار می گیرد، که بی شک با توجه به عبور آب در جک s5 از سانروفش به علت مونتاژ بد (البته شاید ایران خودرو مانند کرمان موتور سانروف را ضعیف مونتاژ نکند اما خوب این ترس به علت عملکرد برخی خودروسازان وجود دارد)امید است که این مورد در دنا پلاس دیده نشود.
 2. دومین مقوله مورد تغییر نسبت به فیس لیفت قبلی دنا بی شک استفاده از دوربین دنده عقب است که این آیتم هم برای بار نخست در یک خودروی تولید داخل مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. سومین تغییر و آخرین تغییر در بخش طراحی ظاهری دنا پلاس نسبت به فیس لیفت قبلی آن، چراغ ال‌ ای ‌دی دید روز یا day light است که، در چراغ‌های جلویی دنا پلاس مورد استفاده قرار گرفته است، بی شک کمپانی ایرانی، ایران خودرو با الگو قرار دادن برندهای خوب و مطرح جهانی مثل بنز و بی‌ام‌و، چراغ‌های نئون را نیز به چراغ‌های جلو و عقب دنا اضافه کرده است تا این خودرو از نظر زیبایی بیرونی با دنا متفاوت عمل کند.

طراحی داخلی دنا پلاس:

بیشتر منتقدان معتقد هستند که، دنا از لحاظ کیفیت ساخت (هرچند از لحاظ مونتاژ در آنچه ارائه گردید، شاهد ایراد بودیم ) از دیگر محصولات داخلی بالاتر و بهتر است، باید گفت که وقتی طراحی داخلی دنا و دنا پلاس را کنار هم قرار می دهیم، هیچ تغییری را نمیبینیم، لذا طراحی داخلی دنا و دنا پلاس یکسان است، شاید در مقاله معایب و محاسن دنا که توسط اول خودرو نوشته شد مشاهده کردید که یکی از معایب دنا متریال مورد استفاده در آن است که این متریال مورد استفاده در این خودروی ملی از جنس مناسبی نیست، پس این حرف در دنا پلاس هم صادق است، و باید گفت که، در هر دو ماشین ( دنا و دنا پلاس ) کیفیت خوب و قابل قبولی را شاهد نیستیم، که این بی کیفیتی در این دو قسمتی از معایب آنها به شمار می آید، ولی با توجه به بی کیفیتی دیگر محصولات هم قیمت، باید بپذیرید که بهتر از دنا پلاس هم با این قیمت پیدا نخواهید کرد، اما یکی از محاسن دنا بی شک صندلی های آن است، چرا که در خودرو دنا ما شاهد فرم صندلی ها اسپرت و راحتی بودیم، صندلی هایی که به خوبی با بدن همراه می شود و بدن فرد را در بر میگیرد . عایق بندی صدا هم در خودرو دنا خوب است و این مقدار ایزوله بودن با توجه به بررسی ها در ماشین دنا پلاس هم رعایت شده است و کابین ماشین آرامش و حس خوبی را نسبت به رقبایش خلق می کند .

دنا پلاس

دنا پلاس

مشخصات فنی یکسان دنا و دنا پلاس:

باید گفت که دنا پلاس از لحاظ فنی مانند دنا است، چرا که، موتور دنا پلاس همان موتور معروف EF7 است، که قدرتی معادل ۱۱۵ اسب بخار دارد و همان طور که در مقاله مربوط به دنا عنوان کردیم، اگربه وزن دنا که ۱۲۷۷ کیلوگرم است، دقت کنیم بی شک نمی توان انتظار شتاب خیلی خوبی را از آن داشت. ولی خوشبختانه دنا با دارا بودن، پدال گاز برقی و ضرایب خوب دنده‌ها، حس شتاب گیری بهتری نسبت به سمند EF7 و سمند SE را داشته است، اما بدون تردید آنچه ازموتور معروف EF7 که موتور ملی است مشاهده شده است، چند ایراد است که عبارتند از: ۱) صدای وحشتناک موتور ۲) عدم هماهنگی موتور و جعبه دنده که باعث می شود در دنده ۵ گژکاری وجود داشته باشد ۳) زود جوش بودن آن است.

دنا پلاس

اما کمی عایق کاری توسط ایران خودرو از این صدای وحشتناک کاسته است.

در آخر بخش فنی…

در آخر این بخش باید گفت که، این موتور حجم ۱۶۴۶ سی‌سی (۱۷۰۰ سی‌سی اسمی)، ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ دارد. حداکثر قدرت خروجی موتور دنا پلاس ۱۱۵ اسب بخار است که در ۶۰۰۰ دور در دقیقه به دست می‌آید. استاندارد آلایندگی دنا و دنا پلاس یورو۴ است.

دنا پلاس

شتاب گیری و مصرف سوخت دنا پلاس:

همان طور که گفته شد وزن بالا کمی از شتاب گیری دنا و دنا پلاس کاسته است که به طور دقیق دنا پلاس با شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۱۲.۰۳ ثانیه با رقبایش به رقابت خواهند پرداخت، و در صورت رانندگی با آن ماکزیمم سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت را تجربه خواهید کرد، ضمن اینکه مصرف سوخت ترکیبی این دو خودروی تولید ایران خودرو ۸.۱ لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر است.(در تصویر زیر تفاوت بین دنا و دنا پلاس مشخص است)

دنا و دنا پلاس

 

نام خودرو طول عرض ارتفاع شتاب ۰-۱۰۰ ماکزیمم سرعت قیمت
دنا پلاس ۴۵۸۸ میلی متر ۱۹۴۴ میلی متر ۱۴۶۰ میلی متر  ۱۲٫۳ ثانیه ۱۹۰ کیلومتر در ساعت ۴۹ م.ت
پژو پارس ELX ۴۴۹۸ میلی متر ۱۷۰۴ میلی متر ۱۴۱۰ میلی متر ۹ ثانیه ۱۹۵ کیلومتر در ساعت ۳۹ م.ت
سمند سورن ELX سال ۴۵۳۴ میلی متر ۱۷۴۴ میلی متر ۱۴۶۰ میلی متر ۱۱٫۹ ثانیه ۱۸۵ کیلومتر در ساعت ۳۶ م.ت

هندلینگ و کیفیت سواری دنا پلاس:

بی شک با بررسی دقیق در این بخش و مقایسه اجمالی با خودروی دیگر ایران خودرو یعنی سمند با من هم عقیده خواهید شد که، هندلینگ این خودروی فیس لیفت شده یعنی ( دنا پلاس ) نسبت به سمند تا حد زیادی بهبود داشته است، و به اعتقاد خیلی ها خوب ارزیابی می شود، امری که در دنا هم شاهد آن بودیم، سواری دنا و دنا پلاس هم مشابه هم هستند و با کمی چاشنی اسپرت به راننده ی ماشین، سواری مناسبی را می دهند، در تکمیل این سخنان باید گفت که، سواری دنا از نظر نرمی کمی به علت اسپرت بودن فرم سواری خشک احساس می گردد که البته در حرکت نرمی خاصی هم احساس می گردد که تجربه سواری با دنا و دنا پلاس را نسبت به دیگر ماشین های تولید داخل خاص و متمایز می کنند، به نحوی که اگر سوار خودرو های رقیب و هم قیمت شده باشید با مقایسه با آن ها حس دلنشینی به شما بخشیده می شود، اما بد نیست درباره ترمز های دنا پلاس بگویم که در هنگام سواری ترمز گیری با این خودرو برتری خاصی نسبت به رقبا خود دارد، فرمان این دو ماشین یعنی دنا و دنا پلاس هم نرمی خوبی دارد و شامل دقت خوب و قابل قبولی است چرا که از سطح مسیر هم حس خوب و اطلاعات دقیقی به دستان راننده منتقل می شود و تقسیم وزن ماشین هم با توجه به بالا بودن وزن ماشین مناسب است.

دنا پلاس

ایمنی دنا پلاس:

به گفته مسئولین ایران خودرو، دنا پلاس برای تست های ایمنی به کشور آلمان ارسال شد و در تست های ایمنی که در این کشور گذرانده است موفق به اخذ ۴ ستاره ایمنی شده است، همیچنین این محصول با طراحی و نصب کیسه های هوای جانبی، با چهار ایربگ وارد بازار خواهد شد، که نکته قابل ذکر درباره ی کیسه های هوا این است که، دو عدد از روبرو باز می شوند و دو عدد دیگر این کیسه های هوا هم، به صورت جانبی از صندلی های جلو ماشین خواهند شد، و  از جان سرنشینان خودرو بدین نحو محافظت می کنند.

دنا پلاس

امکانات رفاهی دنا پلاس:

با علم به اینکه دنا نسبت به رقبا در بخش امکانات رفاهی بالاتر بود، و با توجه به این نکته که، دنا پلاس در ظاهر خود امکانات رفاهی خوبی چون سانروف و… را شاهد است، باید بگویم که، دنا پلاس در بخش امکانات رفاهی تمام رقبای خود را کنار خواهد زد و سربلند از این بخش بیرون خواهد آمد، به طوری که این امکانات را که به امکانات ایمنی اضافه کنیم، نتیجه خوب و قابل اعتماد می شود.

دنا پلاس

قیمت دنا و دناپلاس:

دنا هم اکنون در کارخانه و نمایندگی‌های ایران‌خودرو با قیمت ۴۲ میلیون و ۵۴۹ هزار تومان و در بازار آزاد با قیمت ۴۵ میلیون تومان عرضه می‌شود، قرار شده است که، قیمت دنا پلاس صفر هم، در کارخانه و نمایندگی‌های ایران خودرو حدود ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در بازار آزاد حدود ۴۹ میلیون تومان خرید و فروش گردد.

دنا پلاس

امیدواریم این مقاله به شما در شناخت کافی از این فیس لیفت جدید کمک کرده باشد…

22+

درباره نویسنده

شهاب قربانی

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

31 دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • با سلام ی سوال داشتم میخواستم بدونم میشه چراغهای جلو دنا پلاسو رو دنا معمولی انداخت یعنی از نظر برقی هیچ اشکالی پیش نمیاد؟

  0
 • سلام ببخشید هرکی می‌تونه راهنمایی کنه آیا میشه درهای دنا پلاس رو روی دنا معمولی گذاشت چون خطوط روی در پلاس خیلی خوشگل کرده ماشین و ولی قیمتش خیلی بالاست میخواستم بگم میشه که آدم دنا بخره ولی درهاشو با درهای پلاس عوض کرد مرسی

  1+
 • خاک تو سرشون واقعا خجالت بکشن چندتا خر دارن بنام ای اف سون و تی یو فایو و… که فقط پالنشو عوض می کنن اصالت هر ماشین به موتورشه نه به تغیر چراغ و سپر و…

  4+
 • با خوندن این متن فهمیدم که نویسنده اش به هیچ وجه سوار این ماشین نشده نوشتین که صندلی های دنا بسیار راحته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مزخرفترین صندلی که تو طول عمرم روش نشستم صندلی دنا بوده من ۲۷ هزار کیلومتر با این ماشین رانندگی کردم یک آشغال به تمام معناس کیفیت بی نهایت پایینه چه کیفیت متریال داخلی چه موتور و گیرباکس

  5+
  • مال من مدل خرداد ۹۵ است وبسیار از رانندگی با ان لذت میبرم. بله مدل قبل ۹۵مشکل کیفیت پایین دسته موتور داشت صدای موتور در دور بالا زیاد بود اما نشکل از ۹۵حل شد. مشکلات برقی هم حل شد بخاطر این از سال ۹۵ دنا. صاحب دو ستاره شد. درحالیکه سمند پژو پارس همان یک ستاره باقی ماند. البته. دنا پلاس ظاهرا ۳ستاره بشود. درضمن در خانواده پژو پارس. ساندرو استپ وی و ال۹۰ وسمند داریم. اما مادر بنده بخاطر کمر درد خیلی حساسهدر مسافرت میگه فقط دنا کمرم راحت بود چون حالت مبله اش زیاده وخوبه
   احساس میکنم شما از رقبااقتصادی باشید نه یک مصرف کننده معمولی
   شاخ دراوردم نظر شما را دیدم

   5+
 • یه دونه دیلایت و تغییر چراغ عقب و جلو. یه سان روف. با دوتا خط رو بدنه باید ۱۰ میلیون به قیمت ماشین اضافه کنه؟ چرا یهو دنا از ۴۳ تومن رفت رو ۵۳ تومن؟ فیس لیفت معنیش تغییر چراغ و خط نیستااااا! اونم با تغییر قیمت ۱۰ میلیون

  4+
 • خدایی به طراحی جعبه ای و خطوط ناهماهنگ و طراحی جلو کپی شده و نا هماهنگی با طراحی عقب دقت کنید. بنظر من این فیس لیفت پیکانه نه سمند. چراغ های جلو رو دادن یه ام دی اف کار درست کرده.چراغای عقب هم یه در و پنجره ساز. فضای داخلش هم مثل ۲۰۶ کوچیکه. فرمونش اینقد بزرگ و زشته که نمیشه نمایشگر کیلومتر و دور موتور رو بخوبی دید.
  داخلشم که از سوناتا کپی شده ولی بسیار زشت تر. و اون تریم چوبی جلو داشبورد حال بهم زنه و جنس داشبورد خشک و پر صدا هست. ستون ها هم دید رو کم کرده. شیشه جلو هم کوچیکه. اشکالات فنی موتور و گیربکس به کنار.

  3+
  • کاملاً معلومه که از طرف رقبای ایران‌خودرو اومدی قصد تخریب داری وگرنه هیچکس ندیدم که به طرح چوبی ایراد بگیره.

   تازه اول همه دروغ هایی که گفتی یدونه «خدایی» انداختی که همه باورت کنن

   یکم خودتونو اصلاح کنید.مردم ما به این جور طراحی عادت کردن بخاطر همین براشون آپشن مهمتره تا اصالت در طراحی.

   0
  • این دوتا هم قیمت نیستن که. ولی پارس بهتره. چون موتور ef7 که روی دنا هست با گیربکس پژو ۴۰۵ همخونی نداره. واسه همین باید شب و روز تو تعمیرگاه باشید.و استهلاک موتور بالا میره و چون فشار زیادی روی موتور هست زود جوش میاره. بعضیا فکر میکنن زود جوشی این ماشین بخاطر ef7 هست در صورتیکه از ناهماهنگی گیربکس و موتور هست و فشار ناشی از اون

   3+
 • سلام ، من دنا پلاس رو تحویل گرفتم از نمایندگی ، واقعا به هزینه ای که بابتش کردم می ارزه ، ساندرو داشتم که این خیلی سرتره و بروز تر هست ، دوستانی که پراید دارن و یا ال نود که حتی سوار دنا پلاس نشدن نظر ندن و دیگران رو به اشتباه نندارن.

  11+
 • همین که دنا پلاس یا همون دنا ELX کولر داره باز هم جای شکرش باقیه
  کلی پیشرفت کردیم
  ماشین کولر داره
  مگه کم چیزیه !
  حالا اگه ESP نداره EBA یا همون BAS نداره یا TCS نداره یا همون کیسه هواهای پرده ایش نصفه باز میشه ! انگار عقبی ها آدم نیستند ! عوضش کولر داره
  دنا ۲۰۱۸ ELX دارای کولر تولید تا سال ۲۰۴۵ تا چشم دشمنان در بیاد .

  17+
 • سلام خدمت دوستان من چند ماهی هست دنا دارن صدا خیلی از پژو و رقیبای چینیش کمتره موتورشم خوبه حداقل از پژو پارس بهتره اگه پشت این ماشین ننشستین لطفا نظر الکی ندینو مردمو به اشتباه نندازین خیلی ماشین خوبیه فقط گیربکسش تو دنده ۵ یکم صداداره که حل شدنی نیست

  16+
 • خواهشا آقایونی که تا حالا پشت ef7ننشستن اینقدر در مورد این موتور بد نگن.نه موتور زود جوشی داره و نه بقیه ایرادایی که شما میگین.
  یکی از خنده دار ترین ترین ایراد هایی که رو این موتور میذارن پر صدا بودنه.که اصلا این جوری نیست و صدای خیلی خیلی کمتری نسبت به موتور های ۱۸۰۰ پژو داره و حتی صداش کمی از tu5 هم کمتره.
  در مورد شتابش هم درسته که شتاب کمی داره مخصوصا رو سمند که سنگینه ولی من که به تازگی سورن توربو صفر گرفتم باهاش میشه خیلی خیلی راحت از صفر تا صد ماشین هایی مثل۲۰۶تیپ ۵ و زانتیا۲۰۰۰ رو گرفت
  یاد بگیریم پاهامونو اندازه گلیممون دراز کنیم نه اینکه هممون پراید داریم ولی بیایم ماشینای ایران رو با هیوندا مقایسه کنیم

  20+
  • من سوار شدم و این ایرادهارو درش دیدم.من ی بار با سمند ef7 رفتم جنوب کشور و انقد جوش آورد ک نابودم کرد ولی شاید جالب باشه که بگم من با پراید رفتم قشم در سال ۸۵ و یک بار هم جوش نیاورد البته خیلی اذیتای دیگه کرد ولی الان بحث جوش هستش.شما درست میگی کسی که سوار ماشینی که موتور ef7 رو داره نشده نباید دربارش نظر بده ولی این که ی چیز آشغال و طرفداری میکنید کاملا غلط و اشتباس.

   13+
   • شما چرا خیالبافی میکنی و چرت و پرت میگی؟! من از سال ۸۹ سمند EF7 دارم توی اهواز و تا حالا ۱۵۰٫۰۰۰ کیلومتر باهاش توی اوج گرما رانندگی درون شهری و برون شهری داشتم. بسیار موتور خوبیه و بی نقص و بهتره نظر چرند و گمراه کننده نزاری اینجا!

    8+
   • با سلام من هفته پيش رفتم جنوب بندر عباس از اونجا هم شيراز نه جوش زد ماشينه و نه صداش مثل پژو ٤٠٥ ميومد تو كابين. دوسته سنگينه ولي موقع رانندگي حس خوبي به ادم دست ميده. و درست هست اشغاله ولي همه ماشيناي ايراني كيفيت ندارند. انتخاب بد و بدتره. دوستان عزيز. ماشين دوستم سمند مولتي پلاس بود.

    3+
 • واقعا برام قابل فهم نیست که چرا دنا پلاس موتورش اینه.چه گیری دادن به موتور ef7 بابا این موتور خوب نیست این موتو زود جوشه این موتور صدا داره.آقا جاننن خوببببب نیست بیخیال این موتور بشید

  11+
 • به نظر من یک حرکت خوب و رو به جلو هست.اگر دقت کنید متوجه میشید که تحول در ایران خودرو ایجاد شده دیگه مثل قبل رو یک محصول زوم نمیکنن و ب خوبی تغییر رو در سیاست ایرانخودرو مشاهده میکنیم طراحی دنا پلاس واقعا خوب و شیک تر از خیلی از محصولات دیگر هست.از چینی ها هم بهتره حتی.یک نکته مهمم که دوستان اصلا مدنظر نمیگیرن ایمنی ک یک نعمته ما شاهد تولیدات ملی ایمن هستیم ک واقققعااااا عالیه

  16+