اول خودرو » نکات مهم در سفرهای زمستانی
دانستنی های خودرو ویژه

نکات مهم در سفرهای زمستانی

در ابتدا این مقاله به ذکر چند نکته می پردازیم:
۱)قبل از مسافرت به سراغ ماشین رفته و سیستم گرمایش، لوله‌های سیستم گردش آب، ضد یخ(توجه کنید که ضد یخ به تنهایی رسانای  خوبی نیست پس توصیه اول خودرو این است که مخزن را فقط با ضد یخ پر نکنید)، برف پاک کن، ترموستات (زمستانی)، زنجیر چرخ(معضل امروز پلیس این شده که در جاده ها کمتر کسی زنجیر چرخ بستن را بلد است) و یا لاستیک یخ شکن و. . . را بازبینی و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.
۲) لباس‌های گرم و ضد آب، دستکش ضد آب، کلاه، کیسه‌های گرمایشی (جهت شرایط اضطراری)، کفش ساق بلند و ضد آب، جوراب پشمی‌و. . . را فراموش نکنید.
۳) حادثه خبر نمی کند پس بیشتر از مدت زمان سفر وسایلی مثل پوشاک و مواد غذایی و آشامیدنی را با خود به همراه ببرید.
۴) کسانی که خودرو آنها دو دیفرانسیل است این تصور که اتومبیل آنها نیاز به زنجیر چرخ ندارد را از ذهن خود بیرون کنند و بدانید که بالا رفتن از هر سربالایی، پایین آمدنی درپی خواهد داشت. اتومبیل بدون زنجیر چرخ در زمستان و نواحی کوهستانی و برفی، هر چند دارای دودیفرانسیل باشد در حرکات مختلف و کاهش سرعت مشکل ساز می شود در ضمن دارندگان این نوع خودرو فراموش نکنند که باید هرچهار چرخ مجهز به زنجیر چرخ شود زیرا اگر به ۲ چرخ جلو یا عقب زنجیر چرخ بسته شود عملا اتومبیل آنها یک خودروی یک دیفرانسیل مبدل شده است.
۵) اگر سرعت ۲۰ مایل ( ۳۲ کیلومتر) داشته باشید حدود ۵ متر از زمان ترمزگیری طول می‌کشد تا اتومبیل بایستد. این مسافت بر روی مسیر یخی به طرز چشمگیری افزایش یافته و باهمان سرعت قبلی یعنی ۲۰ مایل یا ۳۲ کیلومتر این فاصله به ۴۵ متر افزوده شده و تقریبا ۹ برابر بیشتر می‌گردد که حتی با زنجیر چرخ این فاصله ۲۲ متر می‌شود. پس کاهش سرعت در مسیر برف و یخ باید با حوصله و به آرامی‌صورت گیرد.
۶) هرگز برای پاک کردن شیشه‌های پوشیده از برف به وسیله ی آب گرم مبادرت نکنید، با این کار احتمال شکسته شدن شیشه زیاد می شود، ی برس بردارید و برف را کنار زده سپس برف پاک کن را روشن کرده تا مشکل حل شود
۷) اگر خودرو شما در محوطه باز و زیر برف پارک بوده و بر روی خودرویتان برف زیاد انباشته شده است آنرا از روی ماشین کنار بزنید بزرگترین خطر این است که باد برف را از روی ماشین شما برداشته و باعث تصادف برای خودرو های پشت سر شما شود.
۸) در زمستان باید از لاستیک های آج درشت استفاده کرد. با اینکه لاستیک های برفی به صورت های مختلفی عرضه شده اما همین که به زمینهای یخبندان برسند مانند لاستیک های معمولی عمل می کنند لذا باید از لاستیک های میخ دار یا زنجیر چرخ استفاده کرد.
لاستیک ها انواع بسیار دارند اما لاستیک های رادیال بهترین نوع لاستیک در تمام چهار فصل می باشند و می توان آنها را در برف کم نیز مورد استفاده قرار داد. هرگز لاستیک های معمولی و لاستیک های رادیال را با هم مورد استفاده قرار ندهید، چون واکنش هر کدام با دیگری متغیر بوده و سبب می شود، در لحظات بحرانی کنترل فرمان به راحتی از دست راننده خارج شده و حادثه آفرین شوند. در زمستان بهتر است لاستیک های با آج درشت را در چرخ های متحرک خودرو نصب کنید. اتومبیل های دیفرانسیل و موتور جلو به علت تقسیم وزن بر روی اکسل جلو در زمستان از خصوصیات بهتری برخوردارند. همین طور اتومبیل های موتور عقب که چرخ های متحرک در زیر موتور بوده نیز از کشش خوبی در برف و یخ بهره مندند.
۹) باتری در زمستان بسیار مهم است و عمرش معمولا ۳ تا پنج سال است زمان تعویض آن را به خاطر سپرده و قبل از شروع زمستان یعنی پاییز تعویضش کنید
۱۰) روغن موتور در زمستان بیشتر از فصول دیگر چسبنده می شود پس سعی کنید وقتی قبل از زمستان اقدام به تعویض آن می کنید از روغن موتور با چسبندگی کمتر استفاده کنید
۱۱) همان طور که قبلا هم گفتیم متاسفانه در کشور ما بیش از ۷۰% از رانندگان به نقش کلیدی ضد یخ و شست و شوی رادیاتور خودرو کمترین توجهی نمی کنند و متحمل خسارات سنگینی می شوند. البته بعضی از تولید کنندگان ضد یخ نیز اطلاعات کمی در مورد محصولاتشان و کاربردآن و چگونگی مصرف آن در اختیار دارندگان خودرو و مصرف کنندگان قرار می دهند.تا ۵۰ سال پیش از آب به عنوان سیال خنک کننده در سیستم های خنک کننده خودرو استفاده می شد. اما آب در عین حال که از لحاظ انتقال حرارت بسیار خوب و مناسب است از برخی جنبه ها دارای نقایص بسیار بارزی می باشد به ویژه در سیستم خنک کننده موتورهای جدید لذا سازندگان خودرو مخلوطی از آب و ضد یخ به نسبت ۵۰ – ۵۰ توصیه می کنند. علت این توصیه این است که آب به تنهایی نقطه جوش نسبتا پایینی دارد به این معنا که در دمای بالا ی کارکرد موتور به جوش می آید و همچنین نقطه انجماد بالایی دارد یعنی در سرما زود یخ می بندد و از همه مهمتر باعث پوسیدگی و زنگ زدگی قطعات رادیاتور و بدنه موتور می شود.جهت جلوگیری از یخ زدن آب داخل موتور و رادیاتور خودرو در هوای سرد زمستان که موجب خسارت زیادی در موتور و رادیاتور خودرو می شود از ضدیخ استفاده می کنند. ضد یخ مایعی سبزگ رنگ است که در دو نوع متانول و گلیکول اتیلن تولید می شود. وظیفه اصلی ضدیخ، جلوگیری از خوردگی در اجزای موتور است، این ماده پس از ترکیب با آب موجود در رادیاتور اتومبیل همزمان با دفع حرارت تولید شده، تعادل حرارتی را در کل موتور برقرار می کند. به بیان ساده تر از یخ زدگی یا جوش آوردن موتور در فصل سرد و گرم سال جلوگیری می کند. ضدیخ همچنین ظرفیت حرارتی آب را افزایش می دهد. از طرفی در ضدیخ ترکیباتی وجود دارد که از تشکیل رسوبات ناشی از املاح موجود در آب و همچنین از زنگ زدگی قطعات در داخل موتور و رادیاتور جلوگیری می کنند.

1388503686732
۱۲) اگر عادت به پر کردن باک بنزینتان ندارید و ده لیتر ده لیتر به پمپ بنزین مراجعه می کنید این عادت و در زمستان موقتا ترک کنید چون احتمال دار در وسسط جاده گیر کنید و….
۱۳) اگر شاسی بلند دارید و در زمستان خود ۴WD را غیر فعال کردید آنرا فعال کنید چون لازمتان می شود و این سیستم می‌تواند چسبندگی خودرو را در جاده‌های برفی و یخی افزایش دهد که امکان گیر کردن شما در برف و سرخوردن را کاهش می‌دهد.(غیر ممکن نمیکند)
_حال برای جلوگیری از سر خوردن خودرو به نکات زیر توجه کنید:
گرچه وضعیت خودرو و جاده در لغزیدن آن سهیم است ولی بدون تردید، عامل اصلی آن راننده است. در رانندگی سه نوع سرخوردن وجود دارد که به دلایل زیر اتفاق می افتد:
۱) سرعت بیش از حد خودرو و نامناسب بودن آن با وضعیت جاده و ترافیک.
۲)شتاب زیاد (گاز دادن بیش از حد)، ترمز گرفتن و نیرویی که در پیچ های جاده به لاستیک تحمیل می شود.
۳) ترکیبی از دو حالت فوق
سر خوردن چرخ های عقب در اثر کاهش چسبندگی آنها اتفاق می افتد. این حالت معمولاً در نتیجه سرعت بیش از اندازه و نیروی سر پیچ ها اتفاق می افتد. ممکن است شتاب خودور و نیروی بیش از معمول ترمز نیز به این حالت کمک کند. این نوع لغزیدن به آسانی تشخیص داده می شود. با کمی بی دقتی ممکن است خودرو هنگام پیچیدن کاملاً دور خود بچرخد. برای از بین بردن عوامل لغزش خودرو باید پا را از روی پدال گاز و ترمز بردارید و حرکت خود را با فرمان هماهنگ کنید. وقتی خودرو در جهت نادرست حرکت می کند، عکس العمل طبیعی شما باید این باشد که با استفاده از فرمان آن را به مسیر صحیح برگردانید. سرخوردن چرخهای جلو نیز وقتی اتفاق می افتد که چسبندگی آنها کم شده باشد. در این حالت کنترل مستقیم خودرو از دست راننده خارج می شود. توصیه می شود فرمان را در جهت حرکت خودرو هدایت و سعی کنید که با تشخیص و با از بین بردن علت به مرور چرخهای خودرو را به صورت مستقیم برگردانید و یا فشار روی پدال گاز و ترمز را کاهش دهید.
_نحوه توقف در هنگام سر خوردن:
۱) اعتماد به نفس داشته باشید و به خود تسلط پیدا کن در غیر این صورت نمی توانید تصمیم درستی بگیرید.
۲) از ترمز کردن بپرهیزید. ضربه زدن به ترمز در روی یخ. چرخ ها را قفل می کند و باعث لغزش و سرخوردن بیشتر می شود.
۳) در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو سر می خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد در جهت دلخواه خود حرکت کنید. خیلی آهسته بر روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو کاسته شود و یا آرام بر روی گاز فشار دهید تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد.
۴) از سبقت گرفتن بپرهیزید. چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه ای به عقب خودرو می زند که موجب سر خوردن آن می شود و خودرو در جهت عکس حرکت برمی گردد.
۵)خودرو را در دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید، زیرا در این حالت به کم شدن سرعت کمک می کند و حداکثر کنترل را به راننده می دهد.

در پایان امیدوارم با خواندن این مقاله از حوادث احتمالی رهایی پیدا کنید.

0

درباره نویسنده

شهاب قربانی

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

افزودن دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *