کانال تلگرام اول خودرو
اول خودرو » کاهش مصرف سوخت
دانستنی های خودرو

کاهش مصرف سوخت

بنزین

شما قادر هستید که، در ازای یک خودرو، حداقل ۶۰۰ لیتر سوخت كمتر بسوزانید، و یا به عبارتی در سال ۱۰۰ هزار تومان كمتر پول بنزین بدهید. البته اگر قیمت واقعی بنزین را یك چیزی حدود ۱۰۰۰ تومان در نظر بگیریم رقمی كه از محل صرفه جویی سالانه عاید كشور می شود به ازای هر خودرو به ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد.نکاتی که ذکر می کنیم، جهت کاهش مصرف سوخت است.

کاهش مصرف سوخت

نکات مهمی که انجامشان منجر به کاهش مصرف سوخت می شود:

 1. سرعت تاثیر به سزایی در کاهش مصرف سوخت دارد، برای تفهمیم بهتر است یک مثال بزنم، مثلا اگر خودروی شخصی خود را با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت برانید توانسته اید ۲۱ درصد مسافت بیشتری را نسبت به زمانی که سرعتتان ۱۱۰ کیلومتر در ساعت است طی کنید.پس جوری در مسافرت های داخل و خارج شهر برنامه ریزی کنید که دیگر مجبور به تند تر رفتن نباشید.
 2. میزان مصرف بنزین در هر استارت ، به میزان مصرف آن در حالتیست که به مدت ۲ دقیقه روشن است پس اگر بیشتر از دو دقیقه احتمال ساکن بودن شما است حتما خاموش کنید در غیر این صورت این کار را انجام ندهید.
 3. قرار دادن وسایل اضافه باعث سنگین شدن خودرو می شود که این امر باعث افزایش مصرف سوخت است.
 4. وقتی در حال حرکت هستید، فشار پاهایتان را یکسان روی پدال گاز قرار دهید، تا باعض کاهش مصرف سوخت خودرویتان شوید، چرا که تغییر در فشار روی پدال گاز منجر به افزایش مصرف سوخت است.
 5. باد چرخ ها را همیشه تنظیم کنید، به ویژه، زمانی که هوا سرد می شود یا در جاده با سرعت بالا می رانید حتماً برای تنظیم باد مراجعه کنید، تا شاهد کاهش مصرف سوخت خودروی خود شوید.
 6. تا جایی که می شود تهویه هوا را روشن نکنید به جای آن شیشه ها را پایین بکشید.(البته در سرعت بالا نه) تا شاهد کاهش مصرف سوخت باشید
 7. تیک آف نکنید. وقتی ماشین را روشن می کنید خیلی آرام پدال گاز را فشار بدهید(این کار باعث کاهش مصرف سوخت می شود).
 8. از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید. هرجا که امکان دارد مثلاً در بعضی چراغ قرمزها از خیلی قبل پایتان را از روی گاز بردارید و ماشین را خلاص کنید تا ماشین خود به خود و آرام آرام بایستد.
 9. وسایل اضافی را که موجب ایجاد مقاومت در برابر باد می شوند بردارید( کاهش مصرف سوخت ). مثلاً باربند یا باربند اسکی را در زمانی که به آنها احتیاج ندارید باز کنید.
 10. حواستان را جمع کنید که حتماً پیش از حرکت ترمزدستی را بخوابانید.
 11. گرم كردن ماشین در صورتیكه هوای بیرون برای خودتان سرد نیست لزومی ندارد برای روشن كردن پس از روشن نمودن می‌تواند حركت كنید. بهترین راه كاهش مصرف سوخت حركت كم شتاب است. تخت گاز نكنید و اجازه بدهید سرعت ماشین به آرامی زیاد شود. دور موتور را نه زیاد بالا ببرید و نه زیاد پایین نگه دارید معمولاً برای خودروهای ایرانی دو موتور ۲ الی ۴ هزار بهترین حالت است معمولاً برای خودروهای دور موتور ۳ هزار بهترین حالت است.
 12. هیچ وقت پیش از خاموش کردن ماشین گاز ندهید. این کار هم موجب هدر رفتن بنزین می شود و هم باعث فرسوده شدن سیلندرها.
 13. در سرپایی‌ها هرگز دنده را خلاص نكنید در حالت خلاص موتور برای روشن ماندن بنزین می‌سوزاند اگر ماشین در دنده باشد چون موتور توسط گیربكس حركت می‌كند در دنده‌ای مناسب بگذارید (دنده ۳ یا ۴) و اصلاً گاز را فشار ندهید. در سر بالایی‌ها هم سعی كنید دور موتور مناسب باشد دور موتور كم در سر بالایی (زیر ۳ هزار) مصرف سوخت را زیاد می‌كند.
 14. قبل از اینکه شروع به حرکت می خواهید بکنید با گوگل maps و یا رادیو پیام از وضعیت ترافیک مطلع شوید تا گرفتار ترافیک نشوید(یا کمتر شوید) ترافیک قاتل بنزین شماست.
 15. خوب در باک خود را چک کنید، چرا که باز بودن آن منجر به پریدن بنزین شماست، و بسته بودن آن نمیگذارد بنزین بپرد( کاهش مصرف سوخت )
 16. بهتر است زودتر به دنده سبك‌تر بروید. این عمل را در سربالایی‌ها به هنگامی انجام دهید، كه دور موتور شما به كمی بیش از نصف limit line رسیده باشد؛ در سرپایینی‌ها به دور موتور توجه نكنید و تنها دنده را افزایش دهید (به دنده سبك تر بروید) و گاز را رها كنید (در سراشیبی‌های تند این كار خطرناك است). در كفی‌ها هنگامی كه دور موتور نصف limit line است دنده را افزایش دهید. كمتر معكوس بكشید، با ترمز دور موتور را كاهش دهید بعد دنده را كاهش دهید. دقت كنید كه افزایش دنده در سر بالایی‌ها، وقتی دور موتور پایین است (كمتر از نصف limit line و بسته به شیب) به موتور آسیب می‌رساند.
 17. در هنگام سبقت از خودرویی این کار را هرچه سریع تر انجام دهید،(مخصوصا خودرویی با جثه بزرگتر از وسیله نقلیه شما) چرا که فشار ماشین بغل به خودروی شما فشار می آورد و منجر به افزایش مصرف سوخت می شود.
 18. تنظیمات خودروی خود را هر ماه چک کنید تا شاهد افزایش مصرف سوخت نباشید.
 19. هرچندوقت یک بار ترمزهای ماشین را وارسی کنید و اگر لازم بود آنها را تنظیم کنید. اگر ترمز کاملاً تنظیم نباشد مقاومت زیاد و سوخت بیشتری مصرف می شود.
 20. موقع خرید خودرو تاجایی که نیازتان اجازه می دهد سعی کنید خودروی کوچک تری انتخاب کنید. هرچه خودرو کوچک تر و بالطبع سبک تر باشد بنزین کمتری مصرف می کند.
 21. اگر شهری که در آن هستید دارای آب و هوای گرم است سعی کنید خودرویی با رنگ روشن را انتخاب کنید(حتی تودوزی خودرویتان هم روشن باشد) چرا که، نور و گرما را بازمیتاباند. شیشه های مات هم از گرم شدن داخل ماشین جلوگیری می کند.
 22. از لاستیک های رادیال استفاده کنید تا اصطکاک کمتری بین تایر و جاده ایجاد بشود.
 23. در هنگام رانندگی اجازه دهید که چشمتان بیش از پایتان حرکت کند. از دور مراقب چراغ قرمزها و سایر موانع باشید تا لازم نباشد یکباره ترمز بگیرید، این یکباره ترمز گرفتن قاتل بنزین درون باک شماست.
 24. فرمان اتومبیل را ثابت نگه دارید البته تا جایی که ممکن است، چون مسافت کمتر کاهش مصرف سوخت را در پی دارد، چرا که هرقدر خط عوض کنید و در عرض خیابان حرکت کنید خودروی شما مسافت بیشتری می پیماید و بنزین بیشتری هم می سوزاند،
 25. باک بنزین خودتان را زیادی پر نکنید، چرا که امکان سرریز شدن است و حتی در سربالایی امکان چکه کردن آن است.
 26. زمستان ها تایر خودروی خود را با تایرهای یخ شکن جایگزین کنید یا اینکه با کمترین برفی که آمد زنجیر چرخ ببندید. درغیراین صورت موتور ماشین بیشتر کار می کند و بنزین بیشتری می سوزاند.
 27. وقتی از دور می بینید که جاده سربالایی می شود پیش از آنکه به آن برسید سرعت بگیرید و وقتی روی شیب هستید سرعت تان را همان اندازه حفظ کنید. اگر در سربالایی گاز بدهید بنزین خیلی زیاد مصرف می شود.
 28. فیلتر هوا را زودبه زود وارسی کنید و اگر کثیف بود آن را تعویض کنید، تا شاهد کاهش مصرف سوخت خودرو خود باشید.اگر فیلتر هوا کثیف باشد جریان هوا به موتور مختل می شود و بنزین بیشتری می سوزاند.
 29. استفاده از لاستیک های پهن و اسپرت به نظر خیلی شاید قشنگ باشد اما متاسفانه در باطن منجر به مقاومت در حرکت شده که این امر باعث بالا رفتن مصرف سوخت خودروی شماست.(کاهش مصرف سوخت)
 30. روغن ماشین را به موقع عوض کنید. اگر روغن ماشین تمیز باشد اصطکاک کمتری در موتور ایجاد می شود و با مقدار ثابت سوخت می توانید یک تا دو درصد بیشتر برانید.( کاهش مصرف سوخت )

کاهش مصرف سوخت

حال به چند پاسخ مهم در رابطه به كاهش مصرف بنزین پاسخ می‌دهیم:

_صبح‌ها روشن شدن خودرو با اولین استارت مهم است؟

بله. اگر با اولین استارت روشن نشد، آن وقت باید کاربراتوری یا انژکتوری بودن خودرویتان را در نظر بگیرید، اگر خودروی شما انژكتوری بود عاقلانه است كه، به نزدیکترین تعمیرگاه دارای دستگاه دیاگ مراجعه کنید، اما اگر كاربراتوری بود مراجعه به یك تعمیر كار زبده كافی است. اگر در هوای سرد اتومبیل شما گرم می‌شود احتمالاً باید ترموستات آن را عوض كنید. به هر حال اقدام هر یك از این امور در صورت عدم دسترسی به تعمیر گاه برای خود شخص امكان دارد.

 

_برخی عادت دارند صبح قبل از روشن كردن خودروشان، كاپوت را بالا بزنند و دقایقی از وقت خود را صرف بازرسی قطعات موتور كنند آیا این كار هر روز صبح ضروری است؟

 

خودرو با صاحبش حرف می‌زند…

خودرو با صاحبش حرف می‌زند و ایرادهای خود را راننده اطلاع می‌دهد، مثلاً وقتی لوله اگزوز شم صدا می‌كند یا از درون آن دود بیرون می آید حتماً موتور سعی دارد چیزی به شما بگوید.

پیش از روشن نمودن موتور اتومبیل…

پیش از روشن نمودن موتور اتومبیل خود ابتدا به ناحیه زیر كاپوت نگاهی بیندازید تا ببینید آیا همه اجزا و وسایل در وضعیت مناسبی قرار دارد و كار خود را درست انجام می‌دهند یا خیر.

اگر فیلتر هوا كثیف باشد…

اگر فیلتر هوا كثیف باشد و با سرعت ۸۰ كیلومتر در ساعت حركت كنید، با مصرف هر لیتر بنزین تقریباً نیم كیلو كمتر جلو می‌رود. مثلاً خودروی شما اگر با مصرف هر لیتر بنزین معادل ۱۵ كیلو متر جلو می‌رود، وقتی فیلتر هوا كثیف باشد همین مقدار بنزین مصرف می كند ولی معادل ۵٫۱۴ كیلو متر جلو می‌رود.

راندمان و بازده موتور…

اگر سوپاپ تهویه كارتر را نیز درست كار نكنید راندمان و بازده موتور كاهش می یابد و احتمال آلوده شدن روغن موتور و روغن سوزی نیز هست.

شمع ها…

اگر شمع‌ها خوب جرقه نزند و به اصطلاح موتور جرقه كم بیاورد، مصرف سوخت تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

اگر سیستم جرقه زنی خودرو نیازمند تنظیم…

اگر سیستم جرقه زنی خودرو نیازمند تنظیم است با یك تنظیم ساده میزان كربن مونوكسید كربن و هیدرو كربن‌های خروجی از اگزوز به اندازه ۴۰ تا ۵۰ درصد كاهش می‌یابد. با این كار هم در مصرف سوخت كاهش می‌یابد و هم عملكرد موتور بهتر می‌شود.

اگر تسمه‌های مختلفی…

اگر تسمه‌های مختلفی كه پروانه، واتر پمپ، دینام و انواع وسایل دیگر را به موتور وصل می‌كند، بیش از اندازه شل یا سفت باشد بازده موتور به شدت كاهش می‌یابد. تسمه باید حدود ۱٫۲۵ سانتی متر آزادی داشته باشد و ساییده و نخ‌نما نباشد.

اگر ترمز تنظیم نباشد…

اگر ترمز تنظیم نباشد، ممكن است در حین حركت خودرو با كاسه یا دیسك ترمز تماس داشته باشند و در برابر حركت چرخ برای چرخیدن توان بیشتری لازم داشته باشد. بهترین راه این است كه زیر چرخ جگ بزنید و آنرا با دست بچرخانید. اگر ترمز با كاسه یا دیسك اصطكاك داشته باشد، وقتی می‌خواهید چرخ را بچرخانید مقاومت انرا حس خواهید كرد.

اگر لوله اگزوز…

اگر لوله اگزوز اتومبیل شما صدای غیر عادی می‌دهد، ممكن است سوراخ شده باشد.

کاهش مصرف سوخت

بنزین سوپر به خودروی خود بزنم یا معمولی :

عدد اکتان :

تفاوت بنزین سوپر با معمولی در عدد اکتان آن بوده که در نوع معمولی ۸۷ و در سوپر ۹۵ است. اکتان بالاتر یعنی انفجار در فشار بالاتر، یعنی بنزین سوپر دیرتر از بنزین معمولی منفجر می‌شود. هر خودرو با توجه به نوع موتور خود، نیازمند بنزینی با اکتان متفاوت است که در دفترچه‌ی راهنمای خودرو بدان اشاره شده است.

به دفترچه راهنما دقت کنید تا خودروی شما آسیب نبیند :

دانستن عدد اکتان مناسب و استفاده‌ی آن در هنگام سوخت‌گیری امری مهم است که سبب استفاده‌ی بهینه از موتور و افزایش عمر مفید آن می‌شود که توجه به این نکته در مورد خودروهای با اکتان بالا ضرورت بیشتری می‌یابد،

زیرا اگر…

زیرا اگر به خودرویی که به بنزین معمولی احتیاج دارد، بنزین سوپر زده شود فقط از توان خودرو کاسته می‌شود ولی اگر به خودرویی که به بنزین سوپر احتیاج دارد، بنزین معمولی زده شود، هر بار قبل از رسیدن پیستون به بالاترین نقطه در سیلندر، بنزین اشتعال پیدا کرده و پیستونی را که هنوز حرکت سر بالایی خود را کامل نکرده به پایین می‌راند.

نتیجه ی آن…

نتیجه‌ی آن، فشار به مجموعه‌ی پیستون، شاتون، میل‌لنگ و سوپاپ‌هاست و معمولاً با صدای خشنی همراه است و عدم توجه به این مورد در دراز مدت سبب آسیب به موتور و کاهش عمر مفید آن می‌شود.

کاهش مصرف سوخت

خودرو های گازسوز با بنزین سوپر سازگارترند :

در خودروهای جدید و مخصوصا موتورهای با پایه گازسوز این است که آنها با بنزین سوپر بهتر کار می‌کنند، بنابراین وقتی شما به ماشین خودتان بنزین سوپر می‌زنید احساس شتاب بالاتر به سبب افزایش قدرت انفجاری و بهره‌وری بیشتر در عملکرد موتور را شاهد خواهید بود.

کاهش مصرف سوخت

عوامل موثر بر عدد اکتان:

 

ارتفاع از سطح دریا:

هرچه ارتفاع از سطع دریا بالاتر باشد سوخت دیرتر دچار خودسوزی می‌شود که مانند این است که عدد اکتان بنزین بالاتر باشد. اگر با خودروی خود به مناطق کم‌ارتفاع همچون شمال کشور سفر کرده باشيد حتما با افزايش شديد صدای موتور روبرو شده‌ايد که دليل آن نيز تاثیر ارتفاع بر اکتان سوخت می‌باشد. برای رفع این مشکل با تنظيم دلکوی خودرو، تنظيم موتور با دستگاه و فيلرگيری می‌توان خودسوزی سوخت را در اين خودروها مرتفع و صدا را برطرف کرد.

کاهش مصرف سوخت

 

ميزان رطوبت و دمای هوا:

هرچه قدر که به میزان رطوبت هوا اضافه شود شاهد بالا رفتن عدد اکتان هستیم و همچنین هر چه‌قدر که دمای هوا کاهش پیدا کند دوباره شاهد افزایش این عدد اکتان خواهیم بود.

 

سایر عوامل:

نسبت تراکم موتور، آوانس و ريتارد دلکو، میزان کارکرد موتور، دمای موتور، نسبت بنزين و هوا که البته خودرو های مجهز به ECU چون می‌توانند نسبت هوا و سوخت رو اندازه‌گیری کنند و سوخت متناسب با دور موتور، دمای هوا، غلظت اکسیژن و… را وارد موتور کنند کمتر دچار مورد سوم می‌شوند.

 کاهش مصرف سوخت

چه نوع بنزینی را بیشتر استفاده کنیم؟

با توجه به پايين بودن كيفيت سوخت موجود در كشور و بالاتر بودن قيمت بنزين سوپر و اين‌كه موتور تمام خودروهاي سواري در حال حاضر در ايران بر مبناي بنزين سوپر با اكتان ۹۵ طراحي شده‌اند (بجز پيكان)، بنابراين استفاده از بنزين با اكتان بالا بهتر است و استفاده از بنزين معمولي با اكتان ۸۷ در دراز مدت خسارات جبران ناپذيري به موتور خودرو وارد مي‌نمايد.

کاهش مصرف سوخت

در استان تهران…

در استان تهران كه بسيار بالاتر از سطح دريا مي‌باشد استفاده از بنزين معمولي بهتر است و برعکس در شهرهاي شمالي ايران كه هم‌سطح دريا هستند استفاده از بنزین سوپر توصیه می‌شود.

اگر مي‌خواهيد از بنزين معمولي استفاده كنيد بهتر است كه به ازاي هر ۳۰۰۰ كيلومتر از محلول پاك‌كننده انژكتور استفاده كنيد تا هميشه سوزن‌هاي انژكتور خودروي شما تميز باشد.

کاهش مصرف سوخت

0

درباره نویسنده

شهاب قربانی

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

1 دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *