با ما در تماس باشید
ترکیدیگی لاستیک

دانستنی های خودرو

لاستیک انباری، بلای جان مردم

یکی از بدترین اتفاقاتی که برای یک راننده و سرنشینانش امکان دارد بیفتد، ترکیدن لاستیک است، حالا فرض کنید این اتفاق ناگوار در سرعت بالا برای آن خودرو رخ دهد، مطمئنا صحنه ای دلخراشی به وقوع خواهد پیوست، متاسفانه در کشور عزیزمان ایران لاستیک های خارجی زیادی وجود دارد که سال ها از تاریخشان گذشته است و در بازار به لاستیک انباری معروف شده اند،.و متاسفانه، به علل مختلف و گوناگون از جمله، توقیف محموله های قاچاق، عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال انها به یک کشور ثالث و یا لاستیک هایی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته، که به وسیله ی تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می شوند.و دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان از ان اطلاع دارند.

چرا باید به جای لاستیک تازه تولید فروخته شود :

این لاستیک های خطرناک و حادثه آفرین توسط فروشندگان جزئی، با قیمتی در حدود ۱۰ الی ۲۰ هزار تومان پایین تر از لاستیک های تازه تولید شده خریداری می شوند، (عمده فروشان، جزئی فروشان را از این موضوع مطلع می کنند، که این لاستیک تاریخ مصرف گذشته است، اما جزئی فروشان این موضوع، را معمولا به خریداران بی اطلاع نمی گویند، و به خاطر سود بیشتر با جان ملت بازی می کنند) و با قیمت یک لاستیک تازه تولید شده به خریداران بی اطلاع می فروشند.

لاستیک

راه حل :

شما عزیزان باید توجه داشته باشید که این لاستیک های خطرناک هیچ تفاوت ظاهری با لاستیک تازه تولیدی ندارد و نمیتوان از این جهت متوجه این موضوع شد.اما به واقع راه حل چیست؟

راه حل این است که شما خواندن تاریخ تولید و تاریخ انقضای لاستیک، که به وسیله سازنده و به اجبار سازمان های نظارتی بر روی لاستیک درج شده است را بلد باشید.

لاستیک

این قسمت را به خوبی بخوانید :

پس آگاه باشید که، هر لاستیک یک تاریخ تولید دارد (تاریخ انقضا چهار سال پس از تولید است ) که بر روی تایر (لاستیک) درج شده است، حال با توجه به تصویر زیر یک عدد چهار رقمی مشاهده می کنید که این عدد ( در تصویر زیر ۱۷۰۹ است ) به ترتیب از سمت چپ به راست نشانه ی هفته و سال میلادی است.

توجه اکید به این نکته الزامی است که اگر لاستیک، فاسد بخرید مطمئنا با جان خود بازی کرده اید…

 

 

بد نیست بگویم که، بعضی ها زاپاس لاستیک خود را پس از کهنه شدن لاستیک ها جای یکی از آن ها می گذارند و دیگر حواسشان نیست که تاریخ آن گذشته است..

 

یعنی در نمونه زیر، عبارت ۱۷۰۹ نشان دهنده این است که لاستیک در هفته ۱۷ ام سال ۲۰۰۹ میلادی تولید شده و تا قبل از هفته ۱۷ ام سال ۲۰۱۳ قابل استفاده است.

لاستیک

ارسال نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

بیشتر در دانستنی های خودرو

Advertisement

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه

برو بالا