کانال تلگرام اول خودرو
اول خودرو » همه چیز درباره سئات
بررسی خودرو ویژه

همه چیز درباره سئات

سئات

شاید با شنیدن نام سئات برخی افراد کمی گیج شوند که اصلا این خودروساز برای چه کشوری هست و خودرو با چه کیفیتی را عرضه می کند ما اینجاییم تا به سوالات ذهن شما در این مقاله پاسخ دهیم.

seatlogo2012
اول از همه باید گفت که خودروهای این خودروساز اسپانیایی زیبا هستند و بر روی هر مدل نام یک شهر از اسپانیا گذاشته شده هرچند نمی توان از لحاظ کیفیت آنرا با خودروهای آلمانی یا ژاپنی مقایسه کرد اما کیفیت این خودروساز از بسیاری از خودروهای وارداتی بهتر است جالب تر اینکه چند سال قبل چند تا خودرو سئات از یک مدل به ایران آمد که اسمش سئات لئون بود عده ای هم به این خودرو علاقمند شدن چون این خودرو(سئات لئون) به لحاظ تکنیکی مجهز بود رنگ‌های زیبای و روشنی هم داشت ولی حضورشان سخت کمرنگ بود چون هم برند ناشناس بود هم اینکه نمایندگی نداشت لوازم یدکی اون هم کمیاب بود اینا همه باعث شد که دیگه خبری ازش نشود تا به الان که باز زمزمه حضورش به وجود آمده است و ما امیدواریم که این دفعه اون مشکلات چند سال قبل و نداشته باشد.
header-pag-new-leon
اما بد نیست یک مقدار کلیات ازاین خودرو ساز بدانیم، اینکه چه سالی و چگونه تاسیس شده و مووسسان آن چه کسانی یا چه سازمان هایی بودند.
_jcr_content-resizeviewport-noscale-filereference
سئات (به اسپانیایی: SEAT) شرکت خودروسازی با ملیت اسپانیایی است، سئات مثل بعضی برند های نام آشنا ذهن ما توسط یک فرد یا افرادی بنیان گذاری نشده به طور مثال دوو توسط جادوگر کره(کیم وو چونگ) بنیان گذاری شده ولی تاسیس سئات اینگونه نبوده و در سال ۱۹۵۰ میلادی به وسیله انستیتوی ملی صنعت اسپانیا و با همکاری و کمک اولیه شرکت فیات ایتالیا پایه گذاری شده است.
seatali09j
شرکت خودرو سازی سئات عضو گروهی بود که تحت عنوان گروه آئودی مطرح شد، که این گروه(آئودی)متشکل بود از شرکت‌های آئودی، لامبورگینی و سئات شناخته می شد، این گروه بعدها توسط فولوکس واگن خریداری و منحل گردید.
نخستین محصول تولیدی آن، مدل ۱۴۰۰ بود که در ۱۳ ماه نوامبر سال ۱۹۵۳ میلادی تولید خود را آغاز کرد، این خودرو بر مبنای فیات ۱۴۰۰ ساخته شد. سئات به مدت سی سال با فیات همکاری تنگاتنگی داشت و فیات هم از کمک فنی به این خودروساز کوتاهی نمی کرد و حتی ۱۶ سال ( طی سالهای ۱۹۵۷ الی ۱۹۷۳ ) مدل ۶۰۰ از گروه صنعتی فیات را با اسم سئات ۶۰۰ عرضه می‌کرد؛ خودرویی که بسیار هم مردمی بود و علت این مردمی بودن قیمت پایین این خودرو بود اما سال ۱۹۸۲ میلادی، فیات و سئات تصمیم به جدایی پس از ۳۲ سال گرفتند؛ و علت آن هم به سبب بحران‌های مالی و افزایش قیمت جهانی بهای نفت بود که فیات در این بین به محافظه‌کاری روی آورد و حاضر به سرمایه‌گذاری بیشتر در سئات نشد پس از این جدایی، سئات در پی شریکی بود و ازاین‌رو مکاتباتی با چند خودروساز مطرح کرد که نهایتا این مذاکرات با فولوکس واگن به نتیجه مطلوب رسید و این دو خودروساز به هم رسیدند و از تاریخ ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۸۲ میلادی همکاری آن ها آغاز شد، تاریخی که می‌توان آن را شروعی برای سئات در دوران جدید دانست. نخستین مدل‌هایی هم که از فولکس در سئات به تولید رسیدند، پاسات و پولو بودند. در این میان، کم کم مقدار سهام فولکس‌واگن در شرکت سئات زیاد و زیادتر شد و ازنصف(۵۱ درصد) در سال ۱۹۸۶ میلادی به ۹۹٫۹۹ درصد در ۱۸ ماه دسامبر سال ۱۹۹۰ میلادی افزایش یافت و اینگونه سئات توانست به اولین شعبه فولکس‌واگن در خارج از آلمان مبدل گردد.
seatcupranet-1
هم اکنون شرکت اسپانیایی سئات در زمینه ساخت خودرو و قطعات خودرو فعالیت می کند ودر شهر مارتورل در نزدیکی ایالت کاتالون(بارسلون)مستقر می‌باشد ولی به طور رسمی در بارسلون به ثبت رسیده است. دفتر مرکزی آن هم در مارتری اسپانیا است تا سال ۲۰۰۰ میلادی مجموع تولیدات سئات، ۵۰۰٫۰۰۰ دستگاه بود، که تا ۶سال بعد یعنی در سال میلادی ۲۰۰۶ این رقم، از مرز ۱۶ میلیون خودرو عبور کرد، که تعداد ۶ میلیون دستگاه از این خودروها، توسط کارخانه خودروسازی مارتورل(شهری در نزدیکی بارسلون) ساخته شده‌است.
leon-cupra-gallery-01

0

درباره نویسنده

شهاب قربانی

شهاب کارشناس عمران است، مسلط به زبان انگلیسی است، علاقه ی فراوان وی به ادبیات و خودرو، باعث گرایش وی به سمت این حرفه گردید، همچنین وی علاقه خاصی به مسافرت و آفرود سواری دارد.

افزودن دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *