با ما در تماس باشید
خودرو

اخبار خودرو

آیا قیمت خودرو کاهش می یابد یا افزایش؟!

قیمت خودرو به دنبال روند نزولی دلار کاهشی قابل‌توجهی یافته است و طی هفته‌های آینده این روند نزولی ادامه خواهد داشت.

دراین‌باره «سعید مؤتمنی» رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران، امروز به کاهش شدید قیمت انواع خودروهای داخلی و خارجی در بازار اشاره کرد و افزود: «دیروز بازار در شوک فرورفته بود و درحالی‌که اکثر افراد فروشنده خودرو بودند، خریداری وجود نداشت. تا حدود ظهر دیروز کاهش یک تا ۱۲ میلیونی قیمت‌ها در خودروهای داخلی در بازار را شاهد بودیم اما در خودروهای خارجی به دلیل ریزش ارزش دلار این افت تا ۵۰ میلیون تومانی هم به ثبت رسید.»

تفاوت بازار خودرو و ارز در این است که بازار ارز نزدیک به ۴ ماه قیمت رسمی نداشت ولی بالاخره چند نرخی رسمی شکل گرفت. این چند نرخی بودن در خودرو بسیار شدیدتر است و اصلاً هم رسمی نیست. این شرایط شبیه به همان وضعیتی است که در گزارشی با عنوان «خودرو موجود است؛ ‌قیمت نامعلوم!» به آن اشاره کردیم. حالا در نظر بگیرید وجود اینکه نرخ دلار با در بازارهای رسمی تعیین و خریدوفروش می‌شد، با چنین کاهشی مواجه شد، خودرو که قیمت رسمی ندارد در صورت ریزش با چه وضعیت نابسامانی مواجه شود. البته خودرو به‌راحتی سکه و ارز خریدوفروش نمی‌شود و به همین دلیل رفتارهای هیجانی بازار در مقیاس زمانی بلندمدت‌تری شکل می‌گیرد و از بین می‌رود.

مؤتمنی که با ایرنا گفتگو می‌کرد به نکته جالب‌توجه دیگری هم اشاره کرده است. او یادآور شد که «در ۲ هفته گذشته که شاهد تلاطم نرخ ارز حتی تا قیمت ۱۹ هزار تومان بودیم، افراد برای حفظ سرمایه به فروش خودروهایشان اقدام نمی‌کردند اما از ۲ روز پیش ورق در بازار برگشت؛ بااین‌حال، دیروز تقاضای چندانی برای خرید وجود نداشت.»

کاهش قیمت تا کجا ادامه دارد؟

از هفته گذشته که دلار در مرز ۱۹ هزار تومان قرار داشت تاکنون حدود ۴۰ درصد ارزش خود را ازدست‌داده است. این روند در بازار طلا هم با نسبتی کمتر مشاهده می‌شود. طبعاً قیمت خودرو ریزشی به‌اندازه نرخ دلار نخواهد داشت. اولاً این‌که خودروهای کارخانه‌ای هنوز به‌طورکلی به‌صورت آزاد قیمت‌گذاری نمی‌شوند و ثانیاً افزایش قیمت خودرو به‌اندازه افزایش ۵۰۰ درصدی نرخ دلار طی یک سال گذشته نبوده است.

البته کاهش چنددرصدی قیمت خودرو که هنوز به ۱۰ درصد نرسیده، مطمئناً پایان راه نیست و قیمت خودرو باید بخشی از دین کاهشی خود را نسبت به افول بازار و تقویت ریال ادا کند. بسیاری از کارشناسان حوزه خودرو و فعالان بازار بر این امر صحه می‌گذارند؛ البته اين موضوع مختص به خودرو نیست و در اصناف دیگر مانند بازار موبایل هم گفته می‌شود که قیمت پایین خواهد آمد.

به هر صورت چند ماهی بازار خودرو در رکود تورمی شدیدی قرار داشت. قیمت‌ها بالابود و بسیاری از متقاضیان واقعی خودرو نتوانسته‌اند خودرو بخرند. این تقاضا وجود دارد و انباشته شده است. افزایش قیمت خودرو هم که در این مدت شاهد بودیم عموماً با استناد به بالا رفتن نرخ ارز و نبود خودرو از سوی فروشنده صورت می‌گرفت. پس تقاضای واقعی خودرو مساله دیگری است که آن را از طلا و دلار جدا می‌کند. با کاهش قیمت خودرو تقاضای واقعی به بازار برگشته و احتمالاً رونق شدیدی در انتظار فعالان بازار خودرو باشد.

حالا نشانه‌های زیادی از خالی شدن حباب قیمتی کالاها مشاهده می‌شود و انتظار می‌رود خودرو هم از این روند مستثنا نباشد. شواهد و قرائن از کاهش قیمت خودرو در هفته‌های آتی خبر می‌دهد ولی هیچ‌وقت به قطعیت نمی‌توان گفت که چنین اتفاقی رخ خواهد داد. شاید طرح ساماندهی بازار خودرو کمکی باشد بر ارزان شدن خودرو ولی هزار و یک اتفاق دیگر جلوی پیشرفت آن را بگیرد. / باما

۰
ارسال نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرویس خبری سایت اول خودرو آخرین اخبار خودرویی ایران و جهان را در اختیار شما قرار می دهد.

بیشتر در اخبار خودرو

Advertisement

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه

برو بالا