اول خودرو » اولویت ثبت‌نام سایپا و ایران‌خودرو با کسانی است که خودرو ندارند
اخبار خودرو خودروهای داخلی ویژه

اولویت ثبت‌نام سایپا و ایران‌خودرو با کسانی است که خودرو ندارند

کیا سراتو آپشنال
  • هر فردی که خودرو ثبت‌نام کرده باشد یا صاحب خودرو باشد، به‌صورت اتوماتیک از لیست ثبت‌نام ‌کنندگان فروش فوری (تحویل خودرو در مدت ۴۵ روز) حذف می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری «اول‌خودرو» به نقل از ایران، یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شد، بازار خودرو نسبت به خبر پیش‌فروش، عکس‌العمل نشان دهد، محدودیت در فروش یک‌ساله، نداشتن خودرو متقاضی و خرید برای بار اول است. عرضه سراسری سه شرکت خودروساز نکته دیگری بود که باعث شد قیمت خودرو در بازار تحت تأثیر قرار گیرد.

کاهش ۳۰ درصدی قیمت بازار در مقایسه با کارخانه

یک مقام مسئول در سایپا درباره پیش‌فروش خودرو در هفته جاری که باعث کاهش قیمت‌ها شده است، گفت: «گروه خودروسازی سایپا برای آنکه بتواند قیمت حاشیه بازار را کاهش دهد و فاصله بین قیمت کارخانه و بازار افزایش پیدا نکند، پیشنهاد ممنوعیت فروش یک‌ساله خودرو را داده است و می‌خواهد در طرح پیش‌فروش فوری خود آن را اجرایی کند. همچنین افرادی که خودرو ندارند یا تاکنون ثبت‌نام خودرو انجام ندادند، در اولویت قرار گرفتند. بدین‌جهت هر فردی که خودرو ثبت‌نام کرده باشد یا دارنده خودرو باشد، به‌صورت اتوماتیک از لیست ثبت‌نام‌ کنندگان فروش فوری (تحویل خودرو در مدت ۴۵ روز) حذف می‌شود.»

وی ادامه داد: «فرآیند ممنوعیت فروش یک‌ساله به این شکل است که سایپا ۹۰ تا ۹۵ درصد وجه را دریافت می‌کند و مابقی طی اقساط یک‌ساله است. بدین‌جهت خودرو به مدت یک سال در رهن خودروسازی است. هدف از این تصمیم جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و سود بردن دلالان است.» این مقام مسئول با بیان اینکه فاصله قیمت کارخانه و بازار، حداقل ۳۰ درصد باید کاهش پیدا کند، تصریح کرد: «روز گذشته با فعالان بازار جلسه داشتیم و آنها عنوان کردند که پراید با نرخ ۳۱ و ۳۲ میلیون تومان معامله شده و در قیمت ۴۳ میلیون تومان هیچ خریدی ثبت نشده است.»

قطعات خودرو در گمرک زنگ زده است

وی با اشاره به اینکه سایپا و ایران‌خودرو بخشی از قطعات خودرو را از گمرک ترخیص کردند، گفت: «متأسفانه عدم هماهنگی بین بانک مرکزی و گمرک باعث شده که بخشی از قطعات در گمرک زنگ بزند و این امر به صنعت خودرو ضربه سنگینی وارد می‌کند.»

وی افزود: «طی چند وقت اخیر ۱۵ بخشنامه و آیین‌نامه تعریف شده است که این امر با تناقض‌هایی روبه‌رو است. حال گمرک نمی‌داند یوزانس را چقدر حساب کند و یا ال‌سی‌هایی که در گذشته باز شده با چه قیمتی باید باشد. از طرفی ۲۰ درصد قطعات باید در گمرک بماند تا سند و مدارک از کشور خریدار تکمیل شود. این معطلی هم تنها به خاطر ناهماهنگی در وضعیت بانک مرکزی و گمرک بوده است.»

با افزایش عرضه قیمت‌ها را کاهش می‌دهیم

یک مقام مسئول در گروه صنعتی ایران‌خودرو هم اظهار داشت: «پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو برای تحویل سال ۹۸ تا تکمیل ظرفیت ادامه خواهد داشت و در این زمینه محدودیتی لحاظ نشده است؛ اما در فروش فوری ممنوعیت فروش یک سال وجود ندارد چراکه تمام وجه از خریدار گرفته می‌شود و خودرو نمی‌تواند در رهن خودروساز باشد.»

وی ادامه داد: «ایران‌خودرو در تلاش است تا با افزایش عرضه در بازار، قیمت‌ها را کاهش دهد و اجازه ندهد دلالان و واسطه‌ها نقش‌آفرین بازار خودرو شوند.»

4+

درباره نویسنده

سرویس خبری

سرویس خبری سایت اول خودرو آخرین اخبار خودرویی ایران و جهان را در اختیار شما قرار می دهد.

افزودن دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *